TESZT – Bizonyára nincs olyan ember a világon, aki ne szeretne időnként énekelni, dúdolni egy-egy számára tetsző dalt. A Sony, most ebben segít a játékosoknak, legyenek akár fürdőszobasztárok, akár híres zenészek. A tavaly november 13-án kiadott Singstar Ultimate Party elrajtolt a Play Station 3-as és 4-es konzolokon, csak nekünk, exkluzívan.
A sorozatnak sokáig a PS 2 szolgált otthonul, 27 epizódot élt meg ott, majd 13 rész jelent meg PS 3-ra, így jelenleg az előző generáción ez volt a 14. rész, Play Station 4-en viszont ez volt a premier. Aki eddig nem látta még egyik részt sem, vagy nem vett részt egy karaoke bulin, annak sem lesz nagy ördöngösség kitalálni, hogy mit kell csinálni. Énekelj minél jobban. Lehetőleg. A nehézségi fokozatok maximum a szövegek gyorsaságában vagy az éneklés technikájában érhetőek utol. Megkapjuk a zenét és a hozzá tartozó szöveget, majd a hangszálainkon van a sor, hogy versszakról versszakra teljesítsék az adott számot.
Magas hangok, mély zsebek
Alapból, a játék 30 számmal került kiadásra, ezzel a 30 zenével azonban eléggé a mainstream irányzatot célozta meg a Sony, jóformán alig van olyan dal, ami a maga korában ne lett volna toplistás. Ez előny, ha valakinek ez az irányzat áll közel a szívéhez, azonban hátrány, ha az illetőnek kiforrottabb a zenei ízlése. Főbb stílusok persze itt is találhatók, de a lista gerincét pop számok alkotják, ami lássuk be, az álmoskönyv szerint sem jelent sok jót, ha abból indulunk ki, hogy manapság ezen iparág szövegírói nem törölgetik a homlokukat minden sor végén.
A kezdeti sokk után, amit a választék okozott, jött a következő: a bővíthető lejátszási lista. Ok, vannak benne egész jópofa zenék, régi nagy kedvencek, egy slágeres előadók, de vannak hatalmas hiányosságok is bandák vagy szóló énekesek tekintetében. Ugyanakkor az is meglepi az embert, mikor például Bon Jovi-tól meglátja a You give love a bad name-et vagy az It’s my life-ot és még vagy három ismeretlenebb dalt de nincs közte a Livin’ on a prayer, ami minimum ugyanakkora sláger volt, mint a fentebb említett két cím. Ha meg is találjuk kedvenceinket, itt jön a harmadik érvágás: fizethetünk, mint a katonatiszt. Nem nagy összeg, de tételenként kb 400 forintot kóstál egy zene.
Nem pénz, ha egyetlen dalra van szükségünk. Viszont mutasson valaki egy olyan dalos pacsirtát, aki akkora madár, hogy megveszi az alap játékot nagyjából 9000 forintért és ha csak 23 zenével bővítené a palettát, már ráköltötte még egyszer a játék árát. Értem én, hogy vannak jogdíjak és hivatalosan elkészíttetni egy karaoke változatot nagyjából 5-10 ezer forint, de ez még így is kicsit pofátlan, ha abból indulunk ki, hogy 30 számmal kezd a játék.
Közös(ségi) élmények
Bárhogy is nézzük, azért ilyen szempontból csak sikerült összehozni egy olyan játékot, amivel egy énekelni szerető társaság kiválóan el tud szórakozni néhány estét. Viszont, ha egyedül vagyunk, akkor sem leszünk egyedül, mivel az internet korában vagyunk, a London Studio pedig megalkotta a Közösséget is, amit a Play Station 4 kamerájával használhatunk ki igazán, ennek hiányában csak a többi felhasználó által feltöltött képeket és videókat böngészhetjük. Vannak egész szép próbálkozások, aranyos jelenetek, teljes mértékben átélt ”fellépések”, háttérben alvó kislány előtt Beastie Boys-t üvöltő apukák és a többi.
Másik kellemes csalódás, ami talán a bővíthető tartalom drágaságát hivatott ellensúlyozni, hogy a Singstar Ultimate Party-t akkor is nyugodtan megvehetjük, ha nem akarunk további súlyos ezreket költeni minimum egy mikrofonra. Ebben az esetben elég csupán egy okostelefon, legyen szó akár iOS vagy Android rendszerről és egyszerűen az adott telefon boltján keresztül ingyenesen letölthető egy mikrofon applikáció, amivel tökéletesen használható a játék PS4-es verziója. Persze, ha éneklés közben megcsörren a telefonunk, vagy kapunk egy értesítést, akkor a rezgés tökéletesen belehallatszik az éneklésbe, szóval ezt a funkciót ilyenkor tanácsos kikapcsolni.
Mit mond a zsűri?
Az egyik szemem sír, a másik nevet. Nem örülök, hogy ennyire szűkös és behatárolt alapból a tracklista és elszomorít, hogy olyan legendák hiányoznak még a megvásárolható tartalmak közül is, mint Frank Sinatra, Bob Marley, Phil Collins vagy a System Of a Dawn, Linkin Park, Metallica stb. Igen, akinek megvolt bármelyik előző Singstar még PS3-on, az bővítheti azokkal a zenékkel a felhozatalt, amik ott megvoltak neki.
Örülök viszont, hogy így akarja a Sony bátorítani a sok kallódó tehetséget az éneklésre és az is pofás, hogy minden szám alatt nagy felbontásban megy az eredeti videoklip, amihez pedig nem készült, ott igényesen elkészített képmontázzsal vagy a manapság népszerű szövegkiírással töltötték ki a képernyőt. Nagyon jó ötletnek tartom az okostelefon bevonását is, mint mikrofont. Reméljük idővel azért a hiányosságokat is befoltozzák és nem kell a gatyánkat is rákölteni a bővítésekre, akkor lesz igazán jó játék a Singstar.
– Dazo911 –
Pro:
+ Félénkek előnyben
+ Közösség
+ Okostelefon=mikrofon
Against:
– Szegényes tracklista
– Nincs sztorimód
– Drága zenék
Kiadó: Sony
Fejlesztő: London Studio
Stílus: szimulátor
Megjelenés: November 13th, 2014
Singstar Ultimate Party
Játékmenet - 6
Grafika - 6.9
Tracklista - 4.5
Zene/audio - 9
Hangulat - 5.5
6.4
ÁTLAGOS
Az egyik szemem sír, a másik nevet. Nem örülök, hogy ennyire szűkös és behatárolt alapból a tracklista és elszomorít, hogy olyan legendák hiányoznak még a megvásárolható tartalmak közül is, mint Frank Sinatra, Bob Marley, Phil Collins vagy a System Of a Dawn, Linkin Park, Metallica stb. Nagyon jó ötletnek tartom az okostelefon bevonását is, mint mikrofont. Reméljük idővel azért a hiányosságokat is befoltozzák és nem kell a gatyánkat is rákölteni a bővítésekre, akkor lesz igazán jó játék a Singstar.