FILMELŐZETES – „A nagy fal a nemzeti himnuszunk szövegében is benne van, ezért minden kínai ember szívében ugyanazt a dolgot szimbolizálja: népünket, hazánkat és történelmünket – mondja Zhang Yimou. – A nagy fal Kína nemzeti szellemének jelképe, minden egyes kínai embernek ugyanazt jelenti: a hagyományunkat, húsunkat és vérünket.” A rendező úgy véli, hogy ez erre a történetre is igaz: „A filmben a nagy fal a béke védelmét és a nemzeti szellemünket jelképezi. A forgatókönyv különleges történet, mivel teljesen más irányból közelíti meg a falat. A fal azért épült, hogy megvédje hazánkat a betolakodóktól. Ebből a szempontból valójában mindegy, hogy az ellenség ember vagy szörny”.
Zhang Yimou számára ez a vállalkozás egyben a hatalmas büszkeség ünneplése is: „Ami a legjobban megragadott a filmben, azok a kulturális elemek. Igen, ez egy szörnyfilm, de úgy hiszem, rajta keresztül magamat is ki tudom fejezni. Érdekes történet érdekes témákkal és érzelmekkel”.
Szörnyen sokat kutattak utána
Zhang azt mondja, hogy a Taotie szörny megalkotásához hatalmas kutatást végeztek, beleértve a Shan-hai Jinget, a kínai mitológia klasszikus szövegét, Kína legrégebbi fantasy regényét. „Az emberi kapzsiság miatt születtek meg ezek a szörnyek, akik embereket esznek. Mi, kínaiak még a mai napig használjuk ezt a kifejezést. A tradicionális kultúrában Taotie nagy evőt jelent, ezért a mai napig kapcsolódik a bankettekhez és a lakomákhoz Kínában. Amíg az emberi kapzsiság létezik, addig a Taotie is, ezért ő az emberek legnagyobb ellensége. A szörnyet valójában az emberi mohóság táplálja” – állítja a rendező.
Zhang a film készítésével kapcsolatban elmondta, hogy a kezdetekkor számos kérdésre kellett választ találnia. „Mi legyen a szörnyek sztorija? Hogyan keljenek életre? Mik a gyengeségeik? Az emberiség mióta küzd ellenük? Milyen érzések és kapcsolatok szövődnek a harcosok között a küzdelem alatt? Túlélik-e, vagy meghalnak a végén? Rengeteg mindent kellett elmesélni, ezért már az elején nagyon különbözött más szörnyes filmektől”. A legnagyobb kihívást mégis az jelentette, hogy a nyugati és a kínai kultúra számára is elfogadható és szerethető legyen a film.
„Minden műfajnak megvannak a maga korlátai, minden bizonnyal a szörnyes filmeknek is – mondja a rendező. – Létre kell hoznunk egy szabályrendszert. A Taotie egy ősi szörnyeteg, amely a képzeletünkből származik. A történet további részének szilárd, tényleges történelmi alapokon kellett állnia. Nem akartuk, hogy a film karaktereinek természetfeletti erejük legyen, különben nem lettek volna emberi vonásaik. Ezért egyszerű és szigorú korlátokat állítottunk fel, belehelyeztük a mesét egy valós világba, és őszinte történetet alkottunk meg.”
A film karakterei
Ahhoz, hogy A Nagy Fal világa eleven és színes legyen, az alkotóknak a világ számos pontjáról kellett színészeket találniuk, akik hitelesen mesélik el a történetet. „Olyan tehetséges színészre volt szükségünk a főszerepre, aki e tulajdonságok mindegyikével rendelkezik: kíváncsi, a mai pop-kultúra fontos része és intelligens” – magyarázza Jashni, a film producere. Így esett Matt Damonra a választás.
Damon szerint Zhang Yimou napjaink egyik legkiválóbb filmese. „Már régóta szerettem volna vele dolgozni, és végre megkaptam a lehetőséget. Megtiszteltetés volt a felkérés számomra, mint ahogy az összes többi keleti és nyugati szereplővel való munka is. Mindannyian Zhang Yimouért voltunk itt, és szerencsésnek éreztük magunkat, hogy a víziója részei lehetünk” – meséli Damon, aki szerint a film történelmi fantasy, hasonlóan a Trónok harcához, amelynek cselekménye szintén valahol a középkorban helyezhető el, még akkor is, ha tudjuk, hogy nem léteztek sárkányok.
Zhang (vagy Zhang Dao, ahogy szülőhazájában mandarinul hívják) így nyilatkozott Matt Damonról: „Kiváló, fantasztikus színész, szeretem a filmjeit. A játéka meggyőző és természetes. Bevallom, amikor megnéztem pár filmjét, megpróbáltam felvenni vele a kapcsolatot, még találkoztunk is, de végül nem jött össze az együttműködés. Ezért, amikor meghallottam, hogy Matt benne van a filmben, igazán lelkes lettem. Az álmom teljesült. A forgatás alatt számtalanszor kikértem a tanácsát, mert nagyon jól ismerte a történetet és a karakterét, és mindig fantasztikus ötletekkel hozakodott elő”.
Mi vagyunk a zsoldosok!
Damon olyan zsoldosként írja le karakterét, William Garint, akit azért fizetnek, hogy Észak-Kínában ellopja a „fekete port”. „Tisztában vagyunk vele, hogy nagyon érdekes dolgokat tudunk majd nyugaton tenni ezzel a porral, ha megszerezzük” – mondja Damon. William hasonló a Névtelen Rend katonáihoz is: „Nagyon fiatalon elfogták, és semmit nem tud, csak háborúzni. Nem igazán a saját nemzetéért harcol, hanem inkább azokért, akik fizetnek neki. Nagyon cinikus a világnézete, de rendkívül rátermett harcos, akárcsak legjobb barátja, Tovar.
Ők ketten olyanok, mint két Delta Force-os srác. William nagyon jó íjász, ő és Tovar minden fegyverrel tud bánni, és számtalan csatát éltek túl együtt, ezért nagyon összeszoktak, kiegészítik egymást. Mindig azon az oldalon állnak, amelyik többet fizet, ezért leginkább önmagukért harcolnak. Miután elfogják őket, Tovar továbbra is a puskaport szeretné megszerezni, ám William úgy látja, hogy valami nagyobb célért érdemes küzdenie, mintsem a saját önös érdekeiért. Felfedezi, hogy ezek az emberek hajlandóak feláldozni magukat egy nagyobb ideáért, ennek hatására pedig világnézete megváltozik, és szeretne egy nemesebb eszme részévé válni.”
Pedro Pascal így jellemzi karakterét, Tovart, a szerencselovagot, a zsoldost, aki bármilyen zászló alatt képes harcolni, ha kellően megfizetik érte. „Olyan ember, aki túlélte a szélsőséges erőszakot is, és maga is ügyes harcossá vált. Spanyolországban, valószínűleg szegény környezetben született, és a hihetetlen harci képességeinek köszönhetően választották a keresztes háborúk katonájává.”
A Willem Defoe által alakított Ballard egy katonai alakulattal érkezett Kínába, és 25 éve fogságban él az erődítményben. Mivel okos ember, megtalálta a túlélés receptjét: angolt tanít, és nyugati katonai stratégiák birtokában van. Mivel nem hajlandó beletörődni balszerencséjébe, tervet eszel ki, hogyan tudna visszatérni nyugatra. Felfedezi, hogy a kínaiak puskaport gyártanak, amelyet jól tudna hasznosítani nyugaton. „A film egyik legérdekesebb jellegzetessége, hogy nem foglalkozik a karakterek kulturális különbözőségeivel és cselekedeteik motivációival” – mondja Dafoe.
Jing, Jang nélkül
A Nagy Fal egyéb szerepeire Zhang hazájának legismertebb színészeit kérte fel. A fiatal színésznő, Jing Tian alakítja Lin Mae hadvezért, aki a kínai hadsereget vezeti. Ez a nő rengeteg erényt tud felmutatni; erős, bátor, megbízható, határozott és merész. Megvan mindaz a tehetsége és bölcsessége, amely szükséges a Névtelen Rend vezetésére. Női hadvezérként ő a női erő a férfiak által dominált világban. Lin Mae a Névtelenek Rendjébe született, a titkos szervezetbe, amelyről senki sem tud, kivéve a császárt. Amikor fiatal volt, Shao hadvezér észrevette benne a tehetséget, és erős parancsnokká képezte ki, majd átadta hadseregének parancsnokságát a nőnek, aki felelősséget érzett az iránt, hogy folytassa Shao örökségét.
Ha Lin Mae a történet legbátrabb szereplője, akkor az Andy Lau által alakított Wang a legokososabb Matt Demon szerint. Lau Wangot úgy írja le, mint egy tudóst, aki egész életét azzal tölti, hogy az ellenséget tanulmányozza, és megpróbálja felvenni velük a harcot. „A Song Dinasztia alatt a társadalom elég nyitott volt, a kínai kultúra pedig nagyon fejlett, és számos nagy gondolkodó és feltaláló alkotott akkoriban. Ezért gondolom úgy, hogy nem véletlenül a Song Dinasztiát választották a film hátterének”.
Lau egyébként 40 éve dolgozik a kínai filmgyártásban, és ő az egyetlen a kínai szereplőgárda közül, aki már dolgozott együtt Zhang Yimouval. „Nehéz a kínai kultúrát bemutatni, és megtalálni az egyensúlyt, de Zhang Yimou a maga sajátos módján, nyugati technikával tárja fel a hagyományainkat” – meséli a színész. „Zhang rendkívül nyitott, és rengeteg szabadságot adott nekünk a forgatás alatt. Évekkel ezelőtt azt mondta nekem, hogy a film olyan, mint egy mágikus képkeret. A kereten belül bármi megtörténhet. Használd a képzeletedet, ne fogd vissza magad” – emlékezik vissza első forgatására a rendezővel.
(Folytatjuk…)