A Nagy Fal – A Névtelen Rend öt alakulata (Harmadik rész.)

FILMELŐZETES – A forgatókönyv kidolgozásának korai szakaszában a filmkészítők a Song Dinasztia Man in Black-jéhez hasonlították a Névtelen Rendet. A Rend több száz katonából áll, akiket különféle funkciók szerint lehet szétválasztani, és mind az öt csapatnak más-más hadvezére van. Katonáik életüket a fal mögötti világ megvédésére ajánlották fel, és mind az öt kulcsalakulat különböző feladatot lát el. Zhang a hadsereg páncéljainak mintáit és színeit, valamin magát az alakulatok ötletét is a tradicionális kínai hagyományból kölcsönözte.

A Sas alakulat tagjai vörös ruhába öltözött íjászok, akik a hagyományos íjászati eszközökön kívül különleges, szuperméretű számszeríjat is használnak, amellyel nagy távolságra tudnak lőni. A Tigris Alakulat arany páncélt viselő katonái rendkívül nagy távolságból tudnak tűzgolyókat lőni a fal mögül. A Medve alakulat öngyilkos osztag, itt a legnagyobb a lemorzsolódás aránya. Amikor a szörnyek túljutnak a védelmi vonalakon, az ő feladatuk visszatartani őket. A Szarvas Alakulat a lovassági és gyalogsági erő, ők az utolsó védelmi vonalon harcolnak, és próbálják megakadályozni, hogy a szörnyek a túloldalra jussanak. Az utolsó, legérdekesebb alakulat a Darvak, akik azért viselnek kék egyenruhát, hogy beleolvadjanak az ég színébe. Egy speciális gyűrűhöz kötözött kötél segítségével ugranak fejest, mint a madarak, és miután hosszú lándzsáikkal leszúrták a szörnyeket, a kötél segítségével visszaugranak kiindulási helyzetükbe, a fal tetejére.

Forgatási helyszínek és díszletek

A forgatás 2015. március 30-án kezdődött az állami Kína Film Csoport Stúdiójában (CFG), Pekingben, ahol a látványtervező John Myhre olyan magas költségvetésű színhelyt alkotott meg, mint az úgynevezett Nagyterem, amely nemcsak a bíróságnak adott színteret, hanem Wang vezér Tudástermének is. És itt játszódnak a fal és az erőd jelenetei, illetve ez a tér szolgál a helyszínéül a bőségesen díszített, vörös és arany színű császári palotának is. A CFG Stúdióban töltött 10 hetes forgatás mellett a produkció ugyanennyi időt töltött három távoli, külső helyszínen is. Az első Huangdao tengerparti faluja, a China’s Wanda Group által tervezett nagyobb stúdió. Myhre személyzete a nagy fal több darabját építette fel itt, köztük az ókori épület 2000 méteres másolatát, amely számos csatajelenet színhelyéül szolgált a 6 hetes forgatási periódusban. A második helyszín a Góbi-sivatag szélén fekvő Dunhuang, ahol Zhang a film kezdőjeleneteit vette fel. A forgatás talán legszebb helyszíne a Danxia Nemzeti Park, amely hatalmas hegyeivel a föld egyik leglélegzetelállítóbb látványát nyújtja.

Míg a film stábjának a harci jelenetekben többnyire a zöld hátérre kellett képzelnie a szörnyetegeket, nem kellet semmit színlelnie a Chicago és az Egy gésa emlékiratai című filmekért Oscar-díjjal kitüntetett látványtervező, John Myhre varázslatos díszletei között. Az alkotók tudták, hogy hatalmas feladat előtt állnak, hogy a kínai nagy falat vászonra vigyék. A nagy fal a filmben egy négyzetkilométeres volt, felidézve az 1950-es és 60-as évek filmes aranykorát, amikor még a masszív díszletek számítottak normának. Ilyen jellegű és méretű film ezelőtt még nem készült Kínában.

Mivel a falból semmi sem maradt a 12. századból (a ma látható falszakaszok a 14. és a 17. század között uralkodó Ming-dinasztia idején épültek), a készítők ellátogattak a fal számos, a múlt századok alatt épített részeihez, fényképeket készítettek az apró részletekről, és ezek alapján komponálták meg a díszletet. Összesen 20 ezer téglát használtak fel az 500 mérföldnyi Nagy Falhoz. Az erődítményre hatalmas zöld vásznakat feszítettek fel, amelyek a vizuális hatások hátteréül szolgáltak. Matt Damon úgy fogalmazott, hogy „ez volt az egyik legnagyobb zöld képernyős környezet, amit valaha mozgókép során használtak”.

A birodalom felfegyverezése – díszletek, fegyverek, kiképzés

Myhre társalkotója, Gordon Sim és csapata kézzel gyártotta a 13 hímzett tekercset, amely a mennyezetről lógott le, a majdnem 3000 Song Dinasztia-béli könyvet, a 35 feketére lakozott asztalt és széket, valamint a 20 darab térképet. Összesen 20 ezer kelléket gyártottak le saját kezűleg, köztük kardokat, késeket, lándzsákat, tálakat, serlegeket és bútorokat, és 1000 darab kerámia étkészletet. Sim szerint a film a fegyverek számát tekintve nagyobb formátumú lett, mint a Hobbit.

Matt Damon lövészi képességeinek csiszolására egy magyar íjászt, a világrekorder Kassai Lajost kérték fel, akinek számos egyedi technika van a birtokában a gyorsíjászat terén. A színésznek különösen azt kellett megtanulnia, hogyan tarthat egyszerre több nyilat a kezében, hogy sokkal gyorsabban tudjon tüzelni. A film egyik jelenetében ugyanis Williamnek számtalan nyilat kell kilőnie, hogy megmutassa tudását a Névtelen Rendnek.

A film szereplői

MATT DAMON (William Garin) Oscar®-díjas forgatókönyvíró, és színészként is a legelismertebb színészek egyike. Legutóbb a Jason Bourne című akciófilmben láthattuk.

Nem sokkal korábban Oscar®-ra jelölték a Mentőexpedíció (The Martian) című film főszerepéért.

Néhány éve Martin Scorsese Oscar®-díjas filmjében, A téglában (The Departed) láthattuk. A Good Will Hunting című filmnek nemcsak főszereplője, de társszerzője is volt. Filmbeli alakításáért Oscar®-díjra és Arany Glóbuszra jelölték, de végül a forgatókönyvért kapta meg ezeket a díjakat.

A tehetséges Mr. Ripley (The Talented Mr. Ripley) című filmben nyújtott alakításáért ismét Arany Glóbuszra jelölték. Ben Affleckkel régi jó barátok, közös produkciós cégük a LivePlanet, mely többek között a három Emmy-díjra jelölt Project Greenlight című alkotás készítésében is részt vett. Első akciófilm-szerepe A Bourne-rejtély (The Bourne Identity) volt 2002-ben, ezzel elindult a szupersztárrá válás útján.

WILLEM DAFOE (Ballard) első filmszerepét Kathryn Bigelow The Loveless című filmjében alakította, és azóta több mint hatvan filmben szerepelt. Ezek között találjuk a következőket: John Wick, Pókember (Spiderman), Az angol beteg (The English Patient), Némó nyomában (Finding Nemo), Volt egyszer egy Mexikó (Once Upon a Time in Mexico), Végveszélyben (Clear and Present Danger), Fehér sivatag (White Sands), Lángoló Mississippi (Mississippi Burning), Ha eljönnek a bomberek (Streets of Fire), The Clearing, Állati kiképzés (Animal Factory), A graffiti királya (Basquiat), Testvérbosszú (The Boondock Saints), Amerikai Psycho (American Psycho), Manderlay, Pavillion of Women, Edges of the Lord, Far Away So Close, Tom és Viv (Tom and Viv), Édes vízi élet (The Life Aquatic with Steve Zissou), Aviátor (The Aviator), Krisztus utolsó megkísértése (The Last Temptation of Christ), A szexfüggő (Auto Focus), Kisvárosi gyilkosság (Affliction), Könnyű altató (Light Sleeper), Existenz – Az élet játék (Existenz), New Rose Hotel, Veszett a világ (Wild at Heart), Élni és meghalni Los Angelesben (To Live and Die in LA), Született július 4-én (Born on the Fourth of July), A szakasz (Platoon), A vámpír árnyéka (Shadow of the Vampire).

Kétszer jelölték Oscar-díjra (A szakasz és A vámpír árnyéka című filmekért), és egyszer Arany Glóbusz-díjra. Átvehette a Los Angeles-i Filmkritikusok díját és az Independent Spirit-díjat is.

Legutóbbi filmjei: A belső ember (Inside Man), American Dreamz, Before It Had a Name, Anamorph, The Walker, Adam Resurrected, Paris je t’aime, Go Go Tales.

PEDRO PASCAL (Pero Tovar) leginkább a Trónok harca (Game of Thrones) egyik főszereplőjeként ismert, de jelentős rajongótábort szerzett a Narcos című sorozat hőseként is.

Láthattuk még: A mentalista (The Mentalist), Nikita, Charlie angyalai (Charlie’s Angels).

A film alkotói

ZHANG YIMOU (rendező) volt az első kínai filmes, akit Oscar-díjra jelöltek 1990-ben a Ju Dou című filmjéért, 1991-ben pedig A vörös lámpások, majd 2002-ben a Hős című filmjét Oscar®- és Arany Glóbusz-díjra is jelölték. Számtalan elismerése mellett neki köszönhető a 2008-as pekingi olimpia nyitó- és záró ceremóniájának megrendezése is, melyről Steven Spielberg csak úgy nyilatkozott: „az új évezred legszebb látványa egy kreatív zsenitől”. E teljesítménye miatt még ebben az évben a Time magazin év embere címének második helyezettje lett.

Kiváló alkotásai az Oscar®-jelölt A repülő tőrök klánja (House of Flying Daggers), illetve a szintén Oscar®-jelölt Az aranyvirág átka.

(Vége)

Spread the love
Avatar photo
BadSector is a seasoned journalist for more than twenty years. He communicates in English, Hungarian and French. He worked for several gaming magazines - including the Hungarian GameStar, where he worked 8 years as editor. (For our office address, email and phone number check out our impressum)

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu