Páncélba zárt szellem – Géptestben ép lélek? (Első rész)

FILMELŐZETES – A közeljövőben járunk. Az Őrnagy (Scarlett Johansson) egyedi példány: egy szörnyű baleset után megmentették az életét és tökéletes robotkatonává fejlesztették, akinek az a dolga, hogy elfogja a világ legveszélyesebb bűnözőit. Amikor a terrorizmus szintet lép azzal, hogy már be lehet hatolni az emberek tudatába, s ezáltal irányíthatóvá válnak, egyedül az Őrnagy képes arra, hogy szembeszálljon e fenyegetéssel.

 

Miközben arra készül, hogy legyőzze az új ellenséget, az Őrnagy megtudja, hogy addig hazugságban élt: az életét nem megmentették, hanem ellopták. Semmi nem tudja megakadályozni abban, hogy fényt derítsen a múltjára, hogy megtudja, ki tette ezt vele és hogy megakadályozza, hogy mások is hozzá hasonló sorsra jussanak. A film alapjául a kultikus japán manga, a Páncélba zárt szellem szolgált.

A kiberzsaru elindul 

Siró Maszamune 1989-ben jelentette meg Páncélba zárt szellem című mangáját (japán képregény), amely azóta világszerte hatalmas rajongótáborra tett szert, Steven Spielberget, James Cameront és a Wachowski nővéreket is beleértve. A mangából idővel komoly médiafranchise nőtt ki, két kultikus animációs film és két tévésorozat készült, továbbá regények, videó- és mobiljátékok születtek.

Az elmúlt három évtizedben a Páncélba zárt szellem rajongótábora egyre nőtt, hiszen üzenete egyre aktuálisabbá vált. „Filmünk elgondolkodtató tanmese a technológiáról – mondja Avi Arad producer, a Marvel Studios korábbi alapító vezérigazgatója. – A történet érdekes filozófiai kérdéseket vet fel futurisztikus környezetben, de reflektál a mostani valóságra is. Arról szól, hogyan határoz meg bennünket a múltunk vagy az aktuális tetteink. A Páncélba zárt szellem ezt a problémát nagyszabású, izgalmas akciófilm keretein belül dolgozza fel.”

A film akkor kapott zöld utat, amikor Avi Arad elmondta az ötletet Steven Spielbergnek – illetve nem is ő, hanem egy segítőtársa, akire nem is számított. „A malibui tengerparton botlottam Stevenbe és kislányába – emlékszik vissza Arad. – A kislány minden elképzelhető dolgot tudott a Páncélba zárt szellemről, úgyhogy ő adta elő helyettem a filmötletet. Ezzel már sínen is volt a film.”

Spielberg kiengedi a „szellemet” a palackból…

2008-ban Spielberg és a DreamWorks megszerezte az eredeti mű élőszereplős megvalósításának jogait, aztán nyolc hosszú évbe telt, mire megszületetett a megfelelő forgatókönyv, illetve meglett a rendező és a főszereplő.

A Hófehér és a vadász (Snow White and the Huntsman) rendezőjét, Rupert Sanderst kérték fel a rendezésre. „Rupert elképesztő vizuális fantáziával van megáldva – mondja Arad. – Igazi művészként nyúl az alapanyaghoz és a vérében van a történetmesélés.”

Sanders nagyon jól ismerte a Páncélba zárt szellem-animéket, amelyeket a modern filmművészet mérföldköveinek tart, mert mesterien elegyítik a hamisítatlan japán látásmódot a popkultúra sci-fi toposzaival. „A felnőtté érett animáció rendkívül látványos – mondja a rendező. – Ezek az animék meghatározták a globális futurisztikus esztétikát. Az Őrnagy figurája hihetetlenül izgalmas – erőteljes karakter és ellenállhatatlan szexuális kisugárzása van. Egyszerre ember és gép. Egy filmes nem is kívánhat magának ennél nagyszerűbb kiindulópontot.”

Nem sokkal azután, hogy Sanders 2014 januárjában leszerződött a filmre, átadott a producereknek egy 110 oldalas képregényt, amely azt tükrözte, milyennek képzeli el a filmet. „Vissza akartam térni a Páncélba zárt szellem eredeti világához – magyarázza a rendező. – A manga vizuális nyelve megragadta a fantáziámat, ezért sok képet felhasználtam belőle a vázlatomhoz.”

A Páncélba zárt szellem elképesztően népszerű Japánban, de Amerikában és a világ más országaiban is szeretik ezt az animét. „A képi világ valósággal magába szippant – mondja Sanders. – Ezek a szuggesztív képek lebegtek a szemünk előtt, amikor nekiláttunk kidolgozni a film világát. Szó sincs arról, hogy mindent gyökeresen újraalkottunk volna, de vigyáztunk arra, hogy ne is másoljuk szolgaian az eredetit.”

A rajongók elvárásai mindenek felett?

Az alkotók jól tudták, hogy a rajongóknak igen magasak az elvárásaik, ezért mindent megtettek azért, hogy ne csupán megfeleljenek nekik, de túl is szárnyalják őket. „A manga és az anime nem minden eleme ültethető át közvetlenül élőszínészes filmre, de igyekeztünk hűnek lenni a műfaj szelleméhez, miközben egy új médium segítségével újrateremtjük az eredeti remekművet – magyarázza Jeffrey Silver executive producer. – Ha olyan matériával dolgozik az ember, amelynek globális rajongótábora van, tiszteletben kell tartani őket, megadva, amit elvárnak – de alaposan meg kell fejelni az egészet valami váratlan plusszal.”

Sanders arra törekedett, hogy nagyobb léptékű filmet építsen az alapanyag köré, miközben hangsúlyosak maradnak az érzelmek és a filozófiai üzenet, nemkülönben a feledhetetlen képek, amelyek oly sok rajongót szereztek a Páncélba zárt szellemnek. „Megtartottuk a Gésát a nyitójelenetben – folytatja Silver. – Megvan a kukásautó is, megmaradt valamennyi a Hanka Corporationből, és rengeteg olyan apró dolog is szerepel a filmben, amelyért magam is rajongok.

Bár sok szó esik az emberi természetről és a technológiáról, filmünk elsősorban felfedezőút, amelyet egy detektívtörténet keretein belül mesélünk el. Az Őrnagy egy gonosztevőt üldöz, ami elvezet ahhoz a kérdéshez, hogy ki is ez a fickó. Mit vesz el és miért? De amint a nyomozás halad, az Őrnagy rájön, hogy céljaik sokkal közelebb állnak egymáshoz, mint gondolta volna.”

Az egyik legnagyobb feladat annak elérése volt, hogy azok is élvezni tudják a történetet, akik nem ismerik az eredeti műveket. „Arra törekedtünk, hogy a közönség megértse a technológia szerepével kapcsolatos kérdéseket” – mondja Ari Arad producer.

A hackerek feltörik az agyunkat is?

Egy olyan nem túl szép új világban, ahol az emberek képességeit kibernetikus implantátumokkal lehet felturbózni – a megnövelt látásélességtől a telepatikus kommunikáción át az alkoholtűrő-képesség meghatványozásáig –, a hackelés különösen veszélyes fenyegetést jelent. „Ezek nem elrugaszkodott ötletek, hiszen ma is van már okostelefon, szuper hallókészülék és kifinomult pacemaker – mondja Avi Arad. – Az orvostudomány már létrehozta azt a technológiát, amely jelentősen feljavítja a fizikai állapotunkat. Elképesztő dolgok történnek. De ha a világmegváltó technológia rossz kezekbe kerül, katasztrófa lehet belőle.”

A Páncélba zárt szellem jövőbeli világában a bűnözők nem csupán a bankszámlákhoz férnek hozzá, de bejutnak az emberek agyába is, megszerezve emlékeiket, és irányítani tudják a viselkedésüket. A kiberterroristák elfogásához új típusú rendőrségre van szükség. A 9-es Részleg nevű elit antiterrorista osztag tagjai a világ leginkább megdrótozott emberei közé tartoznak, az Őrnagyot is beleértve. „Egy olyan világban, ahol az információ a legfontosabb, a titkok megőrzése a túlélés záloga – magyarázza Michael Costigan producer. – Ezért van szükség a 9-es Részlegre.”

Az alkotók kötelességüknek érezték, hogy hűek maradjanak a franchise hagyományaihoz. Folyamatosan az eredeti mangákból és animékből merítettek ihletet, és a hongkongi forgatásra meghívták Osi Mamorut, a két animációs film, illetve Kamijama Kendzsit, a tévésorozatok rendezőjét.

„Rupert a saját verzióját hozta létre ebből a történetből – mondja Oshii. – Ez a legjobban sikerült és leglátványosabb film a sorozatban. Rupert tökéletesre csiszolt kompozíciókkal, színekkel és világítási ötletekkel látott munkához. Rendezőként úgy gondolom, aki filmet készít, annak a saját vízióját kell megvalósítania, tehát ezt kívántam Rupertnek is. Scarlett Johansson pedig annyira lenyűgöző az Őrnagy szerepében, hogy nem győztem csodálkozni.”

(Forrás: UIP Duna)

-PS4Pro-

(Folytatjuk…)

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here sincs 2019.

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu