TECH HÍREK – Nem kevesebb mint NYOLC (!) 3DFX Voodoo 2 GPU kellett ahhoz, hogy az 1998-as Valve játék talpra álljon. Huhh…
A 3DFX név nem olyan ismerős, ez nem vitás – a céget még az NVidia falta be 2000 végén, és bizony ez a cég a kilencvenes években próbálkozott keményen a Voodoo videókártyákkal. Teljesítményben nem voltak annyira húdeélenjáróak, és ezt bizonyítja Ross Tregemba gépe a HardOCP fórumon.
Egy évig tartott megtalálnia a Quantum3D Obsidian 2 200SBi kártyákat, amiről Tregemba magyarázata következik: „Ha ezek a lapok nem ismerősek: ezek lényegében két 3DFX Voodoo 2 chipsetet tartalmaznak SLI-ben. Négy lap = 8 Voodoo 2 chipset, amivel teljesítményveszteség nélkül lehetett a teljes képernyős, forgatott rácsú antialiasingot elérni. Ezek a lapok katonai szimulációkra voltak használva, de még maga a NASA is meghatározott konfigurációkban bevetette őket.”
Az első ilyen kártya, amit Tregemba fellelt, fekete PCB-jű (áramkör) volt, 125 MHz-s EDO-val (memória), de ez a későbbi, zöld PCB-s kártyákon is használva volt. Egyedi BIOS-út talált (546-0014-05), ilyesmi a többin nem található, és az is csavart az ügyön, hogy az eladónak több ilyenje is volt, ám 100 MHz-s EDO-val. Tregemba szerint sikerült egy „selejtet” kifognia: úgy véli, hogy épp átállt a gyártás az új, zöld áramkörű változatra, de az alkatrészeket összekavarták!
Kettő alapból működött, de a másik kettőnek voltak problémái (az egyiknek textúrákkal kapcsolatos, a másiknak pedig 2D-ben kék színű képábrázolásos hibája volt). Hardverszinten sikerült végül Tregembának kijavítania mindent, és végül talpraállította a konfigját (vagy tégláját – szó szerint bricknek nevezte angolul ugyanis!). Bár papíron nem hangzik nagy számnak, de azért gondoljunk bele: a Voodoo 2 (amit hivatalosan egybe írtak anno…) 1998 februárjában jelent meg. 8, vagy 12 MB memóriával rendelkezett. Nem volt valami izmos már a maga idejében, de egybekötve nyolcat, azért felmutat egy kis teljesítményt.
Szóval ez a videó bizonyítja: sokat haladtunk előre technikailag… de Half-Life 3 azóta sincs! És bizony SLI-ről is volt szó fentebb: a 3DFX megelőzte itt-ott a korát!!!
Forrás: PCGamer