Az Entertainment Software Association (innentől ESA-ként rövidítve) 2025 videós producer és újságíró adatait tette elérhetővé – hatalmas blama!
Az érintettek (újságírók, streamelők, YouTube-os videósok) személyes adatai (név, hol publikálnak, lakcím, email címek, telefonszámok) az ESA oldalán egy letöltő link révén váltak elérhetővé – ezt egy YouTube-os, név szerint Sophia Narwitz fedezte fel.
„Az ESA tájékoztatva lett arról, hogy a weboldalon levő sebezhetőségen keresztül az E3-ra regisztrált és ott jelen levő újságírók elérhetőségi listája publikus lett. Amint erről tudomást szereztünk, azonnal lépéseket tettünk, hogy megvédjük az adatokat, és leállítottuk a weboldalt, ami már nem érhető el. Sajnáljuk ezt az eseményt és intézkedéseink révén ez nem fog újra bekövetkezni,” írta az első ESA-közlemény.
Jött azóta egy második is, ami részletesebben elmagyarázta az eseményeket: „Az ESA a tegnapi napon értesült az E3 weboldalának kiállítói portál weboldalának sebezhetőségéről. Sajnálatos módon a sebezhetőség kihasználásra került, és az a lista publikus lett. Sajnáljuk, hogy ez bekövetkezett és bocsánatot kérünk emiatt. Az ESA tagjainak és a kiállítóknak egy médialistát teszünk közzé egy jelszóval védett weboldalon, így ők meghívhatnak az E3-as sajtóeseményekre, kapcsolatba léphetnek veled egy interjú céljából, és tájékoztathatnak arról, hogy mit mutatnak be. Több mint húsz éven keresztül erre nem volt panasz. Amikor rájöttünk [a hibára], levettük az E3-as kiállítói portált, továbbá biztosítottuk, hogy a médialista nem maradt elérhető az E3-as weboldalon. Ismételten bocsánatot kérünk a kellemetlenségekért, és már lépéseket tettünk annak céljából, hogy ez az esemény újra ne következhessen be.”
Ez bizony igencsak katasztrófális lépés – valahol már érthető, hogy a Sony idén miért is hagyta ki az E3-at (azt leszámítva, hogy lényegében NEM VOLT MIT BEMUTATNIUK), így a szivárgással kapcsolatban ők nem érintettek. Remélhetőleg egyetlen hazai kollégának sem csörgött váratlanul a telefonja kéretlen hívások miatt – az ilyesmivel nem lehet viccelni, hanem komolyan kell venni. Ja, és emiatt Európában komolyan szívni fog az ESA (GRPD-szabályzat, ami tavaly május óta aktív!).
Hasonló magyar ügyről egyébként nemrég a Media1 is beszámolt, ahol szintén többszáz újságíró adatait szivárogtatták ki nálunk és ahol a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság volt a ludas.
(A képen Naomi Kyle, az amerikai IGN újságírónője látható.)
Forrás: Gamesindustry