RETRO FILM – Charles Bronson, Alain Delon, Toshiro Mifune és Ursula Andress – igazi álomsztárok, egyetlen filmben, amelyet az első James Bond filmek rendezője készített. A Vörös nap tökéletes keveréke a westernek és a szamurájfilmnek – nem csak önmagában azért, mert Toshiro Mifune egy vadnyugatra keveredett szamurájt alakít benne.
Szeretted a Red Dead Redemption 2-őt? Még mindig ott bolyongsz a Ghost of Tsushima középkori Japánjában? Akkor talán nem is tudnék most jobb klasszikus westernt ajánlani neked, mint a Vörös nap című filmet, amelyben Charles Bronson egyik legjobb westernhős szerepét alakítja, mellette Toshiro Mifune talpig becsületes, elszánt, ugyanakkor a bosszúvágytól is fűtött szamuráj szerepében tündököl, végül a főgonosz nem más, mint az a francia sztár, aki már jéghideg bérgyilkosként eljátszotta „A szamurájt” a saját legjobb filmjében: Alain Delon. No és ne felejtsük el az 1971-ben tündöklő szépségű Ursula Andress-t sem, aki szintén brillírozik a Delon karakterébe fülig szerelmes Cristina szerepében.
Egy szamuráj és egy bandita a jéghideg gyilkosra vadásznak
Talán kevés olyan westernfilm létezik, amelyik annyira méltatlanul tűnt el, mint a Vörös nap című eurowestern, amely egyszerre volt kiváló spagettiwestern és ugyanakkor a Toshiro Mifune főszereplésének és a jól kidolgozott történetnek is hála igazi szamurájfilm. Napjainkban már Sergio Leone valóban kiváló westernjei, Clint Eastwood későbbi filmjei, illetve a klasszikus amerikai westernek, vagy esetleg Sam Peckinpah alkotásai mellett az olyan filmek, mint a Vörös nap már inkább elsikkadnak az emlékekben. Pedig a három klasszikus James Bond film (Dr. No, Oroszországól szerelemmel, Tűzgolyó) rendezőjeként is ismert Terence Young e filmje mindenképpen figyelmet érdemel – különösen most, a Ghost of Tsushima megjelenése után egy hónappal, hiszen a szamurájtéma is erősen dominál benne.
Igazi buddy moziról is van szó, amelyben a két nemzetközi sztár Toshiro Mifune és Charles Bronson alakít egy elképesztően jól eltalált párost. Mindketten a film harmadik világsztárjára: a még fiatal és a filmben a szokásos, egyszerre sármos és kegyetlen rosszfiú szerepét már rutinosan játszó Alain Delonra vadásznak.
Charles Bronson egyik legjobb szerepe
A Volt egyszer egy Vadnyugat sztoikus, csendes, bosszúvágy által vezérelt Harmonikája után nehéz volt elképzelni, hogy az elképesztően karizmatikus, macho Charles Bronson képes egy legalább annyira emlékezetes szerepet alakítani. Bronsonnak nagyon jót tett, hogy a bosszúálló westernhős figurájától itt eltávolodott, mert színészi, sőt, bizonyos jelenetekben komikusi képességeit is nagyszerűen tudta megcsillogtatni. Az általa alakított Link Stuart (Charles Bronson) egy egyszerre vagány, joviális és céltudatos bandita, akit volt társa, Gauche (Alain Delon) elárult, hogy ő tegye rá egyedül a kezét egy vonatrablással szerzett szajréra. Kuroda Jubei (Toshire Mifune) pedig az a szamuráj, akinek gazdája, a japán nagykövet elveszítette becsületét, ugyanis Gauche elvette tőle azt a díszes szamurájkardot, amelyet az amerikai elnöknek vittek, ráadásul még le is lőtte Jubei szamurájtársát, emiatt pedig Jubei bosszút esküszik. Jubeinek hét napja van rá, hogy megtalálja és megölje Gauche-t és visszaszerezze a kardot, ezért szövetkezik Linkkel, hogy közösen megtalálják a „franciát”. Persze, ez a furcsa macho társulás, amely során állandóan egymást szívatja fokozatosan alakul csak át egyfajta tiszteletté és barátsággá a két karakter között.
A két sztár szerepeltetése egyébként egyben óriási „easter egg”, hiszen Mifune A hét szamurájban játszotta az egyik főszereplőt, Charles Bronson pedig a klasszikus Kuroszava film westernadaptációjában, A hét mesterlövészben. Amikor ketten méregetik egymást a film elején, majd egyfajta tisztelettel vegyes elismeréssel finoman biccentenek egymásnak, az voltaképpen egy hatalmas kikacsintás mindkét filmre, egy igazi filmes ínyencnek beleborsódzik tőle a háta.
Nem is csak western, nem is csak szamurájfilm – igazi „eastern”
E klasszikus film talán legnagyobb érdeme mégis az, hogy Terence Young rutinos vezetésének is következőnek mennyire jól eltalálták benne az arányokat. Mind a három sztár: Bronson, Mifune és Delon is kiváló rutinnal tudja hozni saját karakterét és nem érezzük egyikük esetében sem, hogy csak beleerőltették volna őket a forgatókönyvbe. A Dr. No óta szintén világsztárrá avanzsált Ursula Andress is remekül hozza Cristina, a karakán, szerelmes prostituált figuráját, akinek Charles Bronsonnal kapcsolatos jelenetei is briliánsak.
A hetvenes években járunk, itt még nem kellett kényszeresen ügyelni a politikai korrektségre, a diverzitásra, vagy arra, hogy úristen, milyen módon mutatjuk már be például az indiánokat, a ’71-es Vörös nap így paradox módon a mostani filmeknél sokkal életszerűbb, keményebb, sőt, bizonyos tekintetben modernebb is. Ha tehát egy igazi szórakoztató, fun westernfilmre vágysz, kiváló akciójelenetekkel, Maurice Jarre fülbemászó zenéjével, egyszerre macho, de mégis nagyszerűen megformált karakterekkel, akkor tényleg érdemes megnézned A vörös napot, Charles Bronson, Toshiro Mifune és Alain Delon szamurájos westernfilmjét.
-BadSector-
Kérjük, támogassátok a theGeek.hu oldalt a Patreonon, hogy fennmaradhasson, függetlenül, napi hírekkel és tesztekkel, a Patreon adományozó rendszerén keresztül! Köszönjük! theGeek csapata
Become a Patron!
Vörös nap
Rendezés - 9.2
Színészek - 9.4
Történet - 8.8
Látvány/akció - 9.2
Hangulat - 9.2
9.2
SZÉDÜLETES
A hetvenes években járunk, itt még nem kellett kényszeresen ügyelni a politikai korrektségre, a diverzitásra, vagy arra, hogy úristen, milyen módon mutatjuk már be például az indiánokat, a ’71-es Vörös nap így paradox módon a mostani filmeknél sokkal életszerűbb, keményebb, sőt, bizonyos tekintetben modernebb is. Ha tehát egy igazi szórakoztató, fun westernfilmre vágysz, kiváló akciójelenetekkel, Maurice Jarre fülbemászó zenéjéve, egyszerre macho, de mégis nagyszerűen megformált karakterekkel, akkor tényleg érdemes megnézned A vörös napot, Charles Bronson, Toshiro Mifune és Alain Delon szamurájos westernfilmjét. Akár az alsó linken is végig nézhetitek, de persze érdemes eredeti nyelven, nagyobb felbontásban megkeresni…