Azért kell hely neki bőven: jó száz gigabyte-ot követel az Epic Games következő generációs technológiája.
A Tim Sweeney vezette cég közölte, hogy az Epic Games Launcherből már elérhetjük az Unreal Engine 5-öt, ami még nem készült el, de most van először lehetőségünk kipróbálni néhány elemet az új technológiájukból, amiket már a korábbi bejelentés során láthattunk (de olyanok is vannak, amiket eddig titkoltak).
A Nanite egy virtualizált mikropoligon-geometriára szánt rendszer, amivel még nagyobb geometriai részleteket teremthetünk kevesebb munkával és több automatizálással: több millió poligonból álló, filmminőségű művészeti asseteket közvetlenül importálhatunk (legyen szó ZBrush faragványokról van fotogrammetrikus scanekről), és ezeket több milliószor elhelyezhetjük a projektünkben, ami eközben valós idejű frame rate-et képes tartani. És a grafikai részletesség sem vesz el eközben.
A Lumen egy teljesen dinamikus megvilágítási rendszer, amivel hihető jeleneteket teremthetünk, és a nem közvetlen megvilágítás a geometriához vagy a közvetlen megvilágításhoz képes igazodni. (Pl. a napszak váltásával a nap szöge változhat, vagy ha bekapcsolunk egy zseblámpát; esetleg kinn kinyitunk egy ajtót, akkor ezen jelenetek során a megvilágítás igazodhat a körülményekhez.) Az Unreal Editorban könnyedén lehet szerkeszteni a fényeket, és ugyanazt láthatjuk benne mint amit a játékunk végleges formájában megtekinthetünk konzolon. Röviden: itt is rövidítettek az időigényes munkálatokon.
Az Epic Games küldetése az, hogy gyorsabban, könnyebben lehessen nyílt világokat teremteni, és eközben a csapatok mérettől függetlenül képesek legyenek könnyebben együttműködni. Van egy új, világfelosztó rendszer (World Partition), ami rácsosan felbontja a világot, és szükség esetén az adott cella tartalmát streameli. A One File Per Actor rendszernek köszönhetően ugyanazon a régión többen is együtt dolgozhatunk anélkül, hogy egymás munkálatait elpocsékoljuk. Az adatrétegek (Data Layers) segítségével ugyanabból a világból több eltérő verziót is teremthetünk (pl. éjszakai, nappali variáns; vagy a játékmenet révén engedélyezhető, meghatározott adatkészleteket így lehet eltárolni) úgy, hogy ugyanabban a térben minden jelen van, csak eltérő rétegként.
Az Unreal Engine 5-ben az Epic Games kiterjeszti az animációs eszközkészletet, mert tudják, hogy az UE-n kívüli animáció időigényes és nem egyszerű feladat. A megfelelő kontextusban közvetlenül megnézhetjük a frissen összerakott animációnkat. A művészeknek kedvező Control Riggel gyorsan több karakternek is kioszthatjuk az „animációs vázat”, a Sequencerben pozicionálhatjuk őket, és a Pose Browserben assetekként elmenthetjük és alkalmazhatjuk az ő pózaikat. A Full-Body IK-val könnyen természetes mozgást teremthetünk, a Motion Warpinggal pedig dinamikusan finomhangolhatjuk a karaktereink alap mozgásait, hogy eltérő célokra bevethessük azokat (pl. eltérő magasságú falakon át tudjon ugrani) egyetlen animációval.
A MetaSoundsszal új módon csinálhatunk hangokat. Egy nagy teljesítményű rendszert kapunk, amivel next-gen, procedurális audio élményekhez illő felügyeletet kapunk a hangzásunk felett. Egy teljesen programozható megoldásról van szó, dinamikus adatvezérelt assetekkel, és a játék paramétereit hangvisszajátszáshoz passzolhatjuk. Röviden: komolyabb hangzást teremthetünk kevesebb külsős segítséggel. Az Unreal Editor maga is új külsőt kapott, optimálisan kihasználja a képernyőnket, és így könnyebben áttekinthetővé vált. A tartalomböngészőt (Content Browser) bármelyik szerkesztőfülhöz dokkolhatjuk, így több terünk van látni, hogy mi is történik a projektünkön belül. A fő eszközsoron (toolbaron) a Create gombbal több Actort tehetünk a világunkba, és a workflow is áramvonalasított, egyszerűbb lett az újabb projektekhez.
A lenti videóban látható Valley of the Ancient projektet le is tölthetjük, és az Epic Games szerint 2022 elejére tervezik az Unreal Engine 5 teljes megjelenését további funkciókkal. Az első játék, ami nyilvánosan UE5-ös lesz, továbbra is a Fortnite lesz a támogatott platformokon (eddig is így tervezte az Epic Games).