FILMKRITIKA – A Nyugati nyaralás a 1984-ben, a szocialista Magyarországon játszódik, így a retro életérzés persze adott, ám a magyar filmvígjáték abban is „retró”, hogy a műfaj olyan nyolcvanas években készült klasszikusait idézi, mint az Európai vakáció, vagy a Magas szőke férfi, felemás cipőben és van benne egy csipetnyi Tanú is.
Amikor meghallottam a klasszikus idézetet A tanúból a Nyugati nyaralás egyik jelentében, akkor persze, nekem is átjött, hogy ez egy hatalmas kikacsintás az alkotók részéről minden idők legjobb politikai szatírájára, amely napjainkban (sajnos…) ismét eléggé aktuális. Ahogy azonban Tiszeker Dániel, a film rendezője a sajtóvetítés utáni interjúban elárulta: egyáltalán nem az volt a cél ezzel a filmmel, hogy egy A tanúhoz mérhető (vagy bármilyen) politikai szatírát készítsenek, az említett idézet tehát tényleg nem volt más, mint egy vicces oldalba bökése a nézőnek egy olyan filmvígjátékban, amely oly sok más egykori klasszikust is idéz a nyolcvanas évekből. Nézzük, hogy mennyire sikeresen…
Megoldja okosba’
A film sztorija szerint Magyarországon járunk a ’80-as évek közepén. Maurer Gyuri (Mészáros Máté) egy igazán ügyes és szakmájában profi, veszprémi autószerelő, aki mindent meg tud oldani, hiszen ő szereli a magasrangú pártfunkcionáriusok pártvezetők Ladáit is. Családja azonban most a francia Riviéra lázában ég és minden adott lenne ahhoz, hogy elinduljanak nyaralni, azonban váratlanul érinti őket, hogy négy útlevél helyett csak három érkezik meg, így az egyik gyereknek, Petinek (Tóth Mátyás) otthon kellene maradni. (Ami akkoriban bevett szokás volt a szocialista Magyarországon, hogy a családok ne tudjanak disszidálni.) Gyurinak azonban egy váratlan ötlete támad: „kölcsönveszi” egy disszidens magyar nála hagyott nyugati autóját. A német kocsival és iratokkal a nyugatra igyekvő magyarok helyett nyugatról érkező turisták lesznek, akik a legnagyobb luxust élvezhetik a Balatonnál. Nem is gondolják, hogy a „kölcsönvett” autó mennyi kalamajkát okoz majd nekik, miután rövidesen egy kémtörténet részeseivé válnak…
Alacsony, köpcös férfi, felemás helyzetben
Az alapsztori leginkább A magas szőke férfi, felemás cipőben című filmvígjáték klasszikust idézi, csak itt nem Jean-Pierre Richard által alakított, a francia titkosszolgálat játszmáiba keveredő kisember zenész, hanem Mészáros Máté autószerelője a főszereplő, aki itt egy kelet európai, tipikusan magyar kémsztoriban kell, hogy kis családjával helyt álljon. A film hatalmas erőssége Mészáros játéka, aki nagyszerűen hozza a kimaxolt „megoldjuk okosba” típusú ügyeskedő magyar vállalkozó kisember figuráját, aki egyik oldalon a sokszor hisztis és követelőző családja, a másik oldalon pedig a szokásos módon igen kretén magyar titkosszolgálat és pártfunkcionáriusok közé van ékelődve. A film persze ezen a téren pont annyira realisztikus, mint az említett francia klasszikus, de ezt nem is várjuk el tőle. Annál inkább korhű viszont a Nyugati nyaralás az akkori környezet (különféle tárgyak, például tévék, bútorok, vagy járművek terén és külön dicséretet érdemel, hogy eredeti tárgyakat szereztek a forgatáshoz, nemcsak „trendi másolatokat” – ahogy ezt Tiszeker Dániel is megemlítette az interjúban – és ez látszik is a film vizuális világán.
Családi vakáció
A Nyugati nyaralás ugyan tényleg nem egy Tanúhoz mérhető szatíra, de a korszakot mégis meglepően jól mutatja be egy kacagtató vígjátékon keresztül. A nyolcvanas évek olyan ikonikus figurái is megfordulnak a filmben, mint az egykor fodros hajú, szocialista popsztár, Soltész Rezső (Patkós Márton), vagy Kádár János. Soltész alakítása kiváló volt, viszont Kádár sajnos annyira jellegtelen lett, és nem is igazán hasonlít az eredeti pártfőtitkárra sem stílusában, sem külsejében, hogy először nem is nagyon ismertem rá, amikor megjelent a filmvásznon. Talán ez volt a legnagyobb negatívum a filmben.
A Nyugati nyaralás célja azonban alapvetően nem a realizmus volt, vagy hogy egy politikai szatíra keretein belül pellengérre állítson egykori politikusokat, vagy magát a szocializmust komolyabban ekézze (esetleg párhuzamot vonva a jelenkori Magyarországgal…), hanem tényleg csak a szórakoztatás. Ez valóban egy European Vacation és egy Magas szőke férfi keveréke, „made in Hungary”, csak a főszereplő Chavy Chase és Jean-Pierre Richard karakterei helyett egy tipikusan magyar autószerelő, akit Mészáros Máté és a többi színész is kellően profi komikusi képességekkel „megoldott okosba’”.
A Nyugati nyaralás szórakoztató és kacagtató, de egy igazi szatíra mélységeit nem szabad várni tőle – még egy adott zsáner paródiája terén sem. Az említett Magas szőke férfi például a filmvígjáték keretein túl a hetvenes és nyolcvanas években különösen népszerű film noir tűpontos paródiája is volt, itt viszont tényleg inkább „csak” egy magyar Európai vakációt kapunk. Könnyed magyar kikapcsolódás, de talán ezekben az időkben pont ilyesmire (is) van szükségünk…
-BadSector-
Nyugati nyaralás
Rendezés - 8
Színészek - 7.6
Történet - 7.2
Látvány/zene/hangok - 8.2
Hangulat - 8.2
7.8
JÓ
A Nyugati nyaralás szórakoztató és kacagtató, de egy igazi szatíra mélységeit nem szabad várni tőle – még egy adott zsáner paródiája terén sem. Az említett Magas szőke férfi például a filmvígjáték keretein túl a hetvenes és nyolcvanas években különösen népszerű film noir tűpontos paródiája is volt, itt viszont tényleg inkább „csak” egy magyar Európai vakációt kapunk. Könnyed magyar kikapcsolódás, de talán ezekben az időkben pont ilyesmire (is) van szükségünk…