TECH HÍREK – A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (innentől csak TSMC-ként rövidítve) nem csak hazai pályán fog gyártani.
A TSMC alapítója, Dr. Morris Chang kissé megosztó nyilatkozatot tett az amerikai gyártósor felépítésének bejelentésekor, mert szerinte a globalizáció halott. Tajvan elnöke, Tsai Ing-wen szerint a „detajvanizáció” nem lehetséges, miközben az ellenzéke attól tart, hogy a TSMC elveszti a nemzetbiztonsági helyét a nemzetközi terjeszkedéssel. Az elnök a sajtónak azt mondta, hogy az aggodalmak feleslegesek az amerikai gyártósor miatt. Dr. C.C. Wei-t is idézte: szerinte nem opció az, hogy a cég elmozdul Tajvanról.
Megismételte a alapító gondolatait (Tajvan tökéletes helyszín a TSMC számára befektetésre, ugyanis professzionális helyszín, illetve iparilag erős a chipgyártás szempontjából is), de a kémiai anyagok és a tiszta víz fontossága sem elfelejtendő. Az elnök sajtókonferenciája viszont az ellenzéki (nemzetinek is nevezhető) KMT is tartott egyet, és itt a párt azt mondta, hogy ők indították útjára a TSMC-t, és most a kormánynak azon kéne dolgoznia, hogy Tajvan remek helyszín legyen nekik. Attól tartanak, hogy Amerikában több chipet fognak gyártani mint Tajvanon, de félnek a technológiai előnyük elvesztésétől és a hozamráták nyilvánosságra hozatalától is.
Erre a kormánypárti DPP (Demokratikus Progresszív Párt, szintén nemzeti, de centrista-baloldali) szerint a TSMC már válaszolt az aggodalmakra, és a kormány fő feladata az, hogy az ellenséges országok elszipolyozhatják-e a TSMC tehetségeit. Weng Mei-hua, az ország pénzügyminisztere szerint az, hogy Amerikában nyitnak egy gyárat, nem teszi automatikusan amerikaivá a TSMC-t. Sun Ming-te, a A Tajvani Gazdaságkutató Intézet Makrogazdasági Előrejelzési Központjának igazgatója szintén tartott egy sajtókonferenciát, és ő optimista a fejleményekről. Szerinte ez hasonló Sun Tzu A háború művészetéhez: szerinte a TSMC-nek „meg kell támadnia” az Intelt és a Samsungot.
Sun Ming-te szerint a TSMC az amerikai erőforrásokat használva növelheti nemzetközi jelenlétét, és az ellátási láncban felmerülő biztonsági veszélyek iránti aggodalmakat is csökkentheti. Szerinte a globalizáció nem halott, ugyanis nem azt jelenti a fogalom, hogy nemzetközileg értékesíthet termékeket egy cég, hanem azt, hogy a gyártók világszerte gyárthatják a termékeiket. És mindez azért történt, mert a TSMC (talán a kínai fenyegetés miatt) külföldön is fel akar bukkanni!
Forrás: WCCFTech