Ez a szituáció már felettébb nevetséges: a japán cég egyszerűen nem akarja elfogadni a „biztonsági másolat” fogalmát, amivel az emuláció nem sért törvényeket és nem okoz kárt a Nintendónak sem!
Március végén közölte a Dolphin csapata, hogy az emulátoruk, amivel a Nintendo GameCube és Wii játékait lehet PC-n futtatni, meg fog jelenni a Steamen. Akkor azt mondta a csapat, hogy hónapok óta dolgoztak azokon, hogy végül a Steamen keresztül is elérhető lehessen az emulátor. Ám úgy tűnik, hogy nem lesz a Valve felületén a Dolphin, ugyanis a Nintendo DMCA-követelést küldött Gabe Newell cégének!
„Mivel a Dolphin emulátor sérti a Nintendo szellemi tulajdonjogait, beleértve, de nem kizárólagosan a Digitális Millenniumi Szerzői Jogi Törvény (DMCA) kijátszás és kereskedelem elleni rendelkezései (17 U.S.C. § 1201) szerinti jogait, ezt az értesítést küldjük Önnek arról, hogy köteles eltávolítani a Dolphin emulátor kínálatát a Steam áruházból,” írja a dokumentum, ami május 26-ai keltezésű a PCGamer szerint. A dokumentum először a platformtulajdonost értesíti, akinek aztán kötelessége a szoftver fejlesztőit tájékoztatni, azaz a Dolphinnak szólniuk kell.
A fejlesztők viszont ellenkérelemmel élhetnek, ha úgy gondolják, hogy az emulátor NEM sérti meg a DMCA-t. Ha így döntenek, a japán cégnek kb. két hete van arra, hogy beperelje a Dolphin készítőit. Ha nem tesz így, a Dolphinnak esélye van arra, hogy a Steamen ismét felbukkanjon. Vajon lesz annyira tökös (és elvetemült) a Nintendo, hogy perre vigye az ügyet?
Korábban a Sony a Bleem! és a Connectix ellen pereskedett, és mindkét esetben az az eredmény született, hogy a PlayStaion BIOSának és firmware-ének használatával sem sértették meg az emulátorok a szerzői jogokat. „A Dolphin emulátor úgy működik, hogy a Nintendo engedélye nélkül beépíti ezeket a kriptográfiai kulcsokat, és a ROM-okat a futási időben vagy közvetlenül a futás előtt visszafejti. Így a Dolphin emulátor használata jogellenesen kioldalaz egy olyan technológiai intézkedés elől, amely hatékonyan szabályozza a szerzői jogi törvény alapján védett műhöz való hozzáférést,” írja a DMCA-levél.
Na akkor még egyszer, hogy a hátul ülő agysejtek is felfogják. Ha egy játék lemeze megvan, akkor jogunk van arra, hogy abból biztonsági másolatot készítsünk. Így ha PC-n futtatnánk a játékot, akkor azzal nem kalózkodunk, nem sértjük meg a Nintendo szellemi tulajdoni jogait, és úgy általában véve nem követünk el bűncselekményt. Ezt kellene a japán cégnek felfognia. Nem minden emuláció káros.
Forrás: PCGamer