TECH HÍREK – A cupertinói cég most joggal vakarhatja a fejét, ugyanis a technológiailag nagy előrelépésnek teret adható, Reality Pro-ként nevezett készülék helyett inkább a mesterséges intelligencia az, ami a befektetőket izgatja…
Az OpenAI-tól a ChatGPT akkora érdeklődést keltett, hogy többen is elkezdtek rivális technológián dolgozni (ilyen például a Google-től a Bard, de felőlük azt hallottuk, hogy az etikai kérdéseket figyelmen kívül hagyják…), és ebbe a sorba is beállt az Apple is. Csakhogy tőlük a mai nap folyamán egy másik termék bejelentését várjuk, ugyanis az AR-headsetjük, ami talán Reality Pro néven fut, a WWDC 2023 során be lesz jelentve. Ennek ellenére a cég befektetőit az akár 3 ezer dollárt is kóstáló, és idén mindössze 100 ezer példány eladásában bizakodó termék nem nagyon érdekli, mert szerintük a mesterséges intelligencia fontosabb mint amit a fejünkön viselhetünk.
A TF International Securitiesnél dolgozó Ming-Chi Kuo a Twitteren írt a befektetők érdeklődéséről. Nekik jövedelmezőbbnek tűnik a hardverbe fektetett erőforrásoknál az, hogy az Apple egy ChatGPT-vetélytársat hozzon a piacra. Kuo szerint a következő néhány évben az Apple AR-headsetje nem fog jelentős pénzeket termelni, és a későbbi, általunk is említett második (és további) modellek lesznek azok, amik nagyobb közönséghez is el tudnak jutni, mivel azok olcsóbbak lesznek.
Ha a befektetők elvárásait az Apple teljesíti a mesterséges intelligenciában, nem tudni még, hogy a cég nagy nyelvi modellje (LLM = large language model) miképp fog pénzt teremteni. 2022-ben az OpenAI a ChatGPT-vel állítólag 540 millió dollár pénzt bukott, és a nagy költségek az LLM-ek számítási teljesítményéhez kötődnek. Az OpenAI vezérigazgatója egy interjúban kimondta, hogy a ChatGPT-vel nem szereznek pénzt, és nincs tervben az, hogy később ez megváltozzon, miközben a Reality Pro a 3D-s számítógépes grafikai ipart megváltoztathatja, és a Meta is hasznot húzhat belőle (pl. a nemrég bejelentett Meta Quest 3-mal).
Az Apple helyzete nem egyszerű.
Forrás: WCCFTech