A Star Trek: Különös új világok Hitler megöléséről szóló, időutazás történetét majdnem elkészítették 57 évvel ezelőtt, a régi Star Trekben

MOZI HÍREK – A Magyarországon a Skyshowtime-on futó Star Trek: Különös új világok egy tipikus Star Trek csavart ad a jól bejáratott Hitler megölős időutazási dilemmának, de az eredeti sorozat egyszer már megpróbálta elmesélni ezt a történetet. FIGYELEM: Ez a cikk SPOILEREKET tartalmaz a Star Trek: Strange New Worlds 2. évad, 3. epizód, „Holnap és holnap és holnap és holnap” című részhez.

 

A Star Trek: Különös új világok időutazás története által okozott erkölcsi és etikai dilemmákat 57 évvel ezelőtt majdnem sikerült kezelni. A „Holnap és holnap és holnap” egy klasszikus Star Trek időutazás-történet, amely tisztelgés a két legkedveltebb Star Trek: The Original Series film előtt. Bár az epizód La’an Noonien-Singh hadnagy erkölcsileg bonyolult döntésére épül, amely a Star Trek II: A kán haragja című filmre is kihat, a korábbi jelenetek, amelyekben La’an és az alternatív valóság James T Kirk kapitánya (Paul Wesley) megpróbál beilleszkedni a 21. századi társadalomba, a Star Trek IV: Az utazás hazafelé című filmet idézik.

Bármennyire is könnyedek és szellősek azok a jelenetek, amelyekben Kirk és La’an ruhákat lopnak és a helyi sakkrajongókkal szórakoznak, a Star Trek: Furcsa új világok 2. évad 3. epizódja lehetetlen erkölcsi dilemmát állít La’an elé. A hírhedt zsarnok, Khan Noonien-Singh (Ricardo Montalban) gyerekként kerül szembe La’annal, aki lehetőséget kap, hogy megölje a fiatalembert és milliók életét mentse meg. Ez egy változata annak a klasszikus vitának, hogy egy időutazó megölheti-e vagy meg kell-e ölnie Hitlert gyerekként. Bár ez az első alkalom, hogy a Star Trek nyíltan foglalkozik ezzel a jól ismert erkölcsi dilemmával, korábban már 1966-ban felvetették ezt a témát.

Egy fel nem használt Star Trek: The Original Series történetszál nagyon hasonló témákkal foglalkozott volna, mint amilyeneket La’an Khan dilemmája felvetett. Egy Gene Roddenberry archívumában őrzött történetvázlat egy lehetséges epizódra összpontosított, amelyben egy Kirk USS Enterprise fedélzetén végzett időbeli kísérlet véletlenül a 23. századba hozta volna Alois Schicklgruber-t. Schicklgruber végül a hírhedt zsarnok, Adolf Hitler apja lett volna, és az Enterprise legénysége azon tépelődött, hogy mit tegyen a fiatalemberrel. Egy hihetetlenül ízléstelen cselekménypontban egy zsidó Csillagflotta-tiszt javasolta volna Schicklgruber sterilizálását, hogy ne lehessen gyermeke.

Alig több mint 20 évvel a 2. világháború befejezése után még túl korai lenne a természet/természet vitát a történelem egyik legnagyobb szörnyetegén keresztül vizsgálni. Szerencsére az epizód soha nem látott napvilágot, bár a Star Trek: The Original Series a „Patterns of Force” című epizódban, amelyben Kirk és Spock felfedez egy náci befolyás alatt álló bolygót, a 2. világháborút vizsgálta. A „Patterns of Force” inkább egy háborús filmhez hasonlít, ami sokkal jobban illeszkedik a TOS műfaji hajlító, epizodikus formátumához az 1960-as években, mint egy súlyos erkölcsi vita Hitler megöléséről.

1966-ban a Star Trek azon döntése, hogy hagyja megszületni Adolf Hitlert, nagyon durva hangot ütött volna meg a nézők számára, akik számára a holokauszt és a 2. világháború a közelmúlt fájdalmasan közeli történelmének pillanatai voltak. Bár az erkölcsi vita érdekes, alapvetően rossz volt a Star Trek számára akkor, és rossz a Star Trek számára most is. A Star Trek: Furcsa új világok című filmben a fiatal Khan Noonien Singh felfedése ugyanezt a vitát vezeti fel, de anélkül, hogy a valós háborús bűnökkel és népirtással kapcsolatos ellentmondásokhoz kötődne.

Khan első megjelenése óta az „Űrmag” című filmben a Star Trek soha nem hagyta abba az Eugenikai Háborúk traumájának felhánytorgatását. Ez azt jelenti, hogy a nézők elgondolkodhatnak a „öljük meg Hitlert” történet ugyanazon etikai és erkölcsi következményein anélkül, hogy a képernyőn való megvalósításban rejlő durvaságot látnák. Azzal, hogy La’an szembesíti saját problematikus történelmével, és arra kényszeríti, hogy hagyja, hogy a történelem a maga útján haladjon, a Star Trek: Különös új világok egy jól bevált vitát dolgoz fel anélkül, hogy olcsó és ízléstelen sokkoló taktikákhoz folyamodna.

Star Trek: Különös új világok jelenleg Magyarországon a Skyshowtime kínálatában található meg.

Forrás: ScreenRant

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here since 2019.

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu