TECH HÍREK – A mesterséges intelligencia terjeszkedésében a Twitter, a SpaceX és a Tesla tulajdonosa is közre akar működni.
Az xAI kulcsszava a kíváncsiság, de a nagyobb nevek ellenére is csak egy startupként kell kezelni, ugyanis most még csak ott tart a cég, hogy ötletelnek az alapítók. A cél az, hogy egy általános mesterséges intelligenciát (angol rövidítéssel AGI-t) akarnak építeni, hogy mindent meg tudjanak érteni. Az AGI elméletileg egy lépéssel a hagyományos mesterséges intelligencia felett áll, és jelenleg csak papíron létező technológia, ami a képzési területén túl, önállóan képes problémákat megoldani. Röviden annyit kell elképzelni, hogy a mesterséges intelligencia alapjából véve egy fejlett matematikai technológia, ami létező adatszettből jut el a megoldáshoz.
Ha egy AGI képes egy kritikus problémát megoldani, akkor képes lesz az emberi intelligencia szintjével versenyezni. Musk szerint a Teslánál szerzett tapasztalatával nem lesz annyira nehéz egy ilyen technológiát létrehozni, ugyanis az AGI alapjainak megértésével kevésbé kell az xAI-nak a nyers erőre hivatkoznia (brute forcing = amikor egy probléma megoldása erőforrások segítségével történik meg). A csapat nem lesz nagy, de a számítások tekintetében igen.
Musk (mivel egy Twitter space-közvetítést tartott a témában) kapott egy olyan kérdést, hogy a „mély állam”, a deep state általi átvételt miképp akadályozná. Azt válaszolta, hogy az ország nagy jogi rendszere fontos lesz az ezzel való küzdelemben, de elismerte, hogy egy nem figyelmen kívül hagyható kockázatról van szó, és úgy látja, hogy Amerika rendelkezik a legjobb védelemmel, hogy a kormányzati, illetve a nem a kormányhoz köthető szervezetek általi beavatkozás ne történjen meg.
Erre felbukkant témaként, hogy a kormány a nemzetbiztonsági törvényekkel tudja rávenni a cégeket a követeléseik teljesítésére. Erre Musk így válaszolt: „Tényleg nagyon fontos nemzetbiztonsági oknak kell lennie ahhoz, hogy titokban követeljenek dolgokat a cégektől, és nyilvánvalóan ez nagyban függ attól, hogy a vállalat hajlandó-e visszavágni az olyan dolgoknak, mint a FISA-kérelmek. A Twitternél, vagy ahogyan most hívják, az X Corp-nál válaszolunk a FISA-kérelmekre, de nem fogunk úgy eljárni, mint régen. Régebben minden, amit kértek, csak úgy lepecsételték és átmentek, ami különösen rossz a nyilvánosság számára. Tehát sokkal szigorúbbak leszünk, hogy ne csak úgy „gumibélyegezzük” a FISA-kérelmeket, és valóban olyan veszélynek kell fennállnia a nyilvánosságra nézve, amellyel egyetértünk, és jogi lépéseket fogunk tenni minden olyan dolog ellen, amelyről úgy gondoljuk, hogy nem szolgálja a közérdeket. Így más polgárok is megkongathatják a vészharangot, és ellenezhetik a kormányzati beavatkozást, ha a nyilvánosság tudomására tudjuk hozni, hogy szerintünk valami olyasmi történik, ami nem szolgálja a közérdeket.”
Nyilvánosságra hozná-e azokat a nemzetbiztonsági kéréseket, amelyek ily módon történő publikálása tiltott? Musk erre is válaszolt: „A helyzet súlyosságától függ. Hajlandó lennék börtönbe menni, ha úgy gondolom, hogy a közjó jelentős mértékben veszélyben van. Ez a legjobb, amit tehetek!” Bátor a csávó.
Forrás: WCCFTech