TECH HÍREK – Elméletileg a sebesség 224 GB/s is lehet. Nem gigabit, hanem gigabyte: ez közel tíz, egyrétegű, 25 GB-os Blu-ray lemezt megtöltene egyetlen másodperc alatt!
A fény sebessége nagyon gyors. Elég arra gondolni, hogy amikor villámlik, a villanás néha másodpercekkel megelőzi a mennydörgést, ugyanis ekkora sebességbeli különbség van a fény és a hang között (de minél közelebb van a vihar, annál kisebb eltérés van). Ezt a sebességet képzeljük el, hogy kommunikációra használjuk. Ennek eredménye lesz a LiFi, a fényalapú, kábelmentes kommunikáció. Ha semmi sincs az utunkban a jelvevőnk és a LiFi hozzáférési pontként működő LED lámpa között, és a stick jó irányba lett forgatva, akkor gyors internetkapcsolatunk lehet… amíg be van kapcsolva a lámpa.
A 802.11bb viszont nem akarja a Wi-Fit lecserélni, hanem ki akarja egészíteni azt. Az IEEE szabványhitelesítést adott a technológiának, és a LiFiCo kérdezz-felelek oldalán is azt olvashatjuk, hogy alternatívaként kell kezelni, amikor például a rádiófrekvenciák foglaltak, vagy tiltva vannak, ha a kapcsolat biztonsága kifejezetten fontos, és ha gyors sebesség kell szó szerint rálátással. A szabvány egyik fejlesztője, a Frauenhofer HHI szerint osztálytermekben, illetve orvosi és ipari forgatókönyvekben lehet hasznos a technológia.
Dominic Schulz, a Frauenhofer vezető LiFi-fejlesztője szerint az optikai spektrumban való működés nagyobb megbízhatóságot, illetve kevesebb latenciát (lagot) eredményez, kevésbé lehet megzavarni és belehallgatni, és centiméterre pontos beltéri navigációt kapunk. A technológia nevetségesen drága, ugyanis a LiFiMax Flex készlet 2200 dollár (vám- és ÁFA-költségekkel ez messze 1 millió forint felett lenne…), és ezt „a legmegfizethetőbb LiFi-terméknek” nevezik! Ennyiért a plafonra akaszthatunk egy hozzáférési pontot és egy antennát, kapunk egy dongle-t, és egy RJ45-ös kábelt a kapcsolatunkhoz. Ehhez ha hozzácsapunk 200 dollárt, egy LiFi Max Tabot is kapunk, ami egy Wi-Fi-t is tudó tabletet biztosít, és ekkor nem kell dongle.
Ám ezek a megoldások 150/140 Mb/s sebességet tudnak, úgyhogy mindkét irányba kevesebb mint 20 megabájtot mozgathatunk másodpercenként. A PureLifi Light Antenna One-ja gigabit-képes, de ez sem nagyon határozza meg, hogy pontosan mit tud. Egy LiFi-pontot lehetetlen teljesen lekapcsolni, a jel integritása 60 luxnál, 10%-os szobamegvilágítással is megvan, és a LiFiCo kérdezz-felelekje szerint a fényspektrum számunkra láthatatlan része is alkalmazható lesz. A fényforrásban történő ingadozás a bináris adatok mozgatása miatt történik, de ezt a szemeink nem tudják érzékelni.
Az AR/VR/XR technológia során lehet hasznos a LiFi, mert így nem egy Wi-Fi-hálózatot terhelnénk például az Apple Reality Pro-val…
Forrás: ArsTechnica