TECH HÍREK – Egy japán-amerikai elméleti fizikus elég erős kritikát fogalmazott meg a mesterséges intelligenciát alkalmazó chatbotokkal és az LLM-ekkel (large language model = nagy nyelvi modell) kapcsolatban.
Az ismeretlentől való félelem természetes, és a gonosszá váló mesterséges intelligencia is belénk lett ültetve a Terminátor és a Mátrix filmek jóvoltából. Viszont talán nem kell még előre a legrosszabb forgatókönyvre felkészülni: a City College of New York és a CUNY Graduate Center elméleti fizikát oktató professzora, Michio Kaku ugyanis nem tekinti többnek a jelenlegi mesterséges intelligencia-modelleket, mint holmi diktafonoknak!
A professzort a CNN-től Fareed Zakaria interjúvolta meg, és Kaku logikája tényleg követhető: a mesterséges intelligencia fogja az elemeket, amiket az internetre rakott valaki, összefűzi őket, majd leadja az eredményt, mintha az MI hozta volna létre őket, és erre a közönség hanyattvágódik azt gondolva, hogy mennyire emberi, de a professzor szerint a technológia nem tudja az igazat megkülönböztetni a fals információktól. Így ha esetleg kipróbáltuk a ChatGPT-t vagy a Google Bardot, és azok téves információt adtak válaszként, akkor pontosan ezért történt mindez.
Egy LLM egy nagy adatbázis, ami az internetről szedi össze az adatokat, majd statisztikai modellek és az algoritmusok elemzik az egészet, hogy emberszerű, valószínűségen alapuló válaszokat generáljon a kérdéseinkre. Ám a sok adathoz rengeteg számítási teljesítmény kell, és például az Nvidia nem véletlenül keresi magát degeszre a termékeivel. Az LLM-ek a kvantumszámítógépekhez passzolnak, mert párhuzamos adatokat képesek feldolgozni, és ha működő kvantumgépekig jutunk, a mesterséges intelligencia ipara leírhatatlanul nagy ugrást tehet meg.
A lent beágyazott interjú főképp a kvantumtechnológiáról beszél (Kaku professzor is ennek működési elvét magyarázza meg), és az interjúalany talán nem véletlenül gondolja úgy, hogy a mesterséges intelligencia iparát le fogja körözni a kvantum, de a cím sem véletlen (Majdnem le kell fagyasztani a technológia következő evolúcióját a működés érdekében)…
Forrás: PCGamer