TECH HÍREK – Az Apple a közeljövőben szoftverfrissítést tervez kiadni a franciaországi iPhone 12 felhasználók számára, miután az országban elektromágneses sugárzás kapcsán aggályok merültek fel – tájékoztatott Jean-Noel Barrot, Franciaország digitális minisztere.
Az iPhone 12 értékesítését ideiglenesen felfüggesztették Franciaországban, miután a rádiófrekvencia-szabályozó hatóság, az ANFR, túlzottan magas elektromágneses sugárzást mért a készüléken. Az Apple-t arra szólították fel, hogy orvosolja ezt a problémát. A vállalat megerősítette, hogy az új frissítés kizárólag a francia piacon lesz elérhető, ahol egy sajátos tesztelési protokoll van érvényben. Az Apple továbbá állítja, hogy a magas sugárzási értékek ezen protokollnak köszönhetőek, és nem jelentenek egészségügyi kockázatot.
A frissítési terv felvet néhány kérdést az Apple jövőbeli lépéseivel kapcsolatban az iPhone 12-vel, amely mindössze három éve került a piacra. Barrot kijelentette, hogy az ANFR tesztekkel fogja ellenőrizni a frissítés hatékonyságát, mielőtt az iPhone 12 újra kapható lenne az országban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábban már igyekezett eloszlatni az elektromágneses sugárzással kapcsolatos aggodalmakat, és weboldalán is kifejtette, hogy nincsenek bizonyítékok az alacsony szintű sugárzás káros hatásaira.
Az Apple az AFP hírügynökséghez eljuttatott közleményében azt állítja, hogy a franciaországi sugárzási eredmények az ottani tesztelési protokollhoz kapcsolódnak és nem jelentenek biztonsági kockázatot. Az ANFR előzetesen felhívta a vállalat figyelmét, hogy amennyiben nem sikerül a problémát szoftveres úton megoldani, minden franciaországi iPhone 12-t vissza kell hívni. Az ANFR megállapította, hogy az iPhone 12 fajlagos abszorpciós rátája (SAR) meghaladja a francia jogszabályokban megállapított határértéket.
Az iPhone 12 okostelefon 2020 szeptemberében debütált, és továbbra is világszerte kapható. A vállalat közölte, hogy az ANFR rendelkezésére bocsátotta a saját és független laboratóriumok által végzett tesztek eredményeit, amelyek igazolják, hogy a készülék megfelel minden releváns szabályozásnak.
Jean-Noel Barrot kétéves határidőt szabott az Apple számára, és felvetette, hogy az ügy „hólabdaeffektust” generálhat, hiszen Franciaország megosztja az eredményeket az Európai Unió többi szabályozó hatóságával is. Belgium, Hollandia és Németország hatóságai is bejelentették, hogy vizsgálatot indítanak az ügyben. A német BNetzA hálózati ügynökség a BBC-nek kijelentette, hogy a francia vizsgálat európai szintű intézkedéseket is maga után vonhat.
Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok egyelőre nem lépett semmilyen intézkedést a francia döntést követően.
Forrás: BBC