Musk xAI-jának nagy nyelvi modellje (LLM) az első jelentős lépés akar lenni a „maximálisan az igazságot kereső mesterséges intelligencia” felé, de hogyan akarja az univerzum valódi természetét megismételni, ha egy rivális technológia válaszát ismétli betűről-betűre!?
A Grok jelenleg maximum 25 ezer karakteres lekérdezést tud megérteni, és nem csak a The Pile-on (MI-modellek edzésére használt nagy adatkészleten), hanem a Twitterről származó adaotkon lett edzve, és valós idejű információkat is tud értelmezni, ugyanis a Twitterbe is integrálva lett. A Twitter Blue (nem fogjuk a jelenlegi nevén nevezni) legdrágább előfizetési szintjén levő felhasználók lassan világszerte hozzáférést nyernek a Grokhoz, így több szem többet lát, és többen ugyanazt látják, amit a ChatGPT nyújt…
Jax Winterbourne, egy professzionális hacker (etikus, mielőtt félreérthető lenne) azt kérte a Groktól, hogy egy kártékony kódot módosítson. Erre a Grok a ChatGPT válaszát adta szinte betűre megegyező módon, és még az OpenAI szabályzatára is hivatkozott a válaszszövegében. Ő utána több elmélettel is előállt: vagy az OpenAI-ra támaszkodik a Grok az API-n keresztül, vagy jelenlegi, esetleg régebbi OpenAI-mérnökök fejlesztették, vagy „hallucinál a saját találataitól”, vagy beszerezték az OpenAI kódját, hogy abból egy variánsot csináljanak. A Grok minden más LLM-nél jobban teljesített (még az Anthropic Claude 2-jénél is), kivéve az OpenAI GPT-4-jét, mert utóbbi egy matekvizsgán 68%-ot szerzett, miközben Musk technológiája 59%-ot kapott.
A legvalószerűbb magyarázat, hogy a legtöbb nyílt forráskódú LLM a ChatGPT-re hasonlító választ ad (vagy aképp azonosítja magát), mert GPT-s outputokon edzették, mert így olcsón lehet sok párbeszédes adatot szerezni, és nem kizárt, hogy Musk is hasonlóan cselekedett. Végül Igor Babuschkin, az xAI társalapítója válaszolt: „A probléma itt az, hogy a web tele van ChatGPT kimenetekkel, így véletlenül felvettünk néhányat, amikor a Grokot nagy mennyiségű webes adaton edzettük. Ez hatalmas meglepetés volt számunkra, amikor először észrevettük. Ami azt illeti, a probléma nagyon ritka, és most, hogy már tisztában vagyunk vele, gondoskodunk róla, hogy a Grok jövőbeli verzióiban ne forduljon elő ez a probléma. Ne aggódj, a Grok elkészítéséhez nem használtunk OpenAI kódot.”
Szóval így állunk.
Forrás: WCCFTech