Úgy tűnik, Kína visszalépett a szigorú szabályoktól, amelyekkel a szabályozó hatóság által „megszállott” játékszenvedélynek minősített játékok ellen akartak fellépni. A Nemzeti Sajtó- és Kiadóhivatal (NPPA) olyan szabályozást javasolt, amely korlátozta a videojátékokkal töltött pénz és idő mennyiségét. Kedden azonban a szabálytervezet már nem volt megtalálható az NPPA honlapján.
Kína a világ legnagyobb online szerencsejáték-piaca, de az iparágnak már többször volt összetűzése a hatóságokkal. Az új szabályok korlátozták volna a játékon belüli vásárlásokat. Az olyan ösztönzők, mint a játékosok napi bejelentkezési jutalmai szintén tűz alá kerültek volna, míg a „irracionális” viselkedésre figyelmeztető felugró ablak bevezetését javasolták.
A kínai játékcégek – köztük a világ legnagyobb játékcége, a Tencent Holdings és riválisa, a NetEase – részvényárfolyamai a nyilvánvaló fordulatot követően megugrottak. A szabályok decemberi bevezetését követően az árfolyamok zuhantak, ami közel 80 milliárd dollárt (63 milliárd fontot) emésztett fel a két vállalat értékéből. Elemzők szerint azonban az ágazatot még mindig beárnyékolja a bizonytalanság, hogy a kormány mit tesz ezután.
„Úgy gondolom, hogy ez a fajta hangulat valószínűleg még jó ideig kitart, hacsak nem következik be drasztikus fordulat a kormányzati retorikában, vagy hacsak nem lesz valami szuper támogató politika” – mondta Ivan Su, a Morningstar vezető elemzője.
„Nem tudjuk, hogy ez egy héten, néhány hónapon vagy néhány éven belül fog-e bekövetkezni,” – tette még hozzá a szakértő.
Az NPPA honlapja, amely korábban a javaslatokat mutatta, most 404-es hibaüzenetet mutat.
Kína legnagyobb, a játékosokkal szembeni szigorítása 2021-ben történt, amikor a gyerekeknek megtiltották, hogy bizonyos napokon egy óránál tovább játsszanak. Ugyanebben az évben a kormány nyolc hónapra leállította a játékengedélyek kiadását.
Ennek eredményeként – mondja Su úr – „sok kínai fejlesztő elkezdte a fejlesztési csővezetékét a tengerentúli játékok felé tolni”.
A NetEase és a Tencent olyan cégeket vásárolt fel vagy fektetett be, mint Franciaország, Japán és az Egyesült Államok.
Meglátjuk, hogy a jelenlegi bizonytalanság újabb tengerentúli terjeszkedési hullámot indít-e el.
Forrás: BBC