Meglepően nagy azoknak a játékfejlesztőknek az aránya, akik a munkájuk során igénybe szokták venni valamilyen módon a mesterséges intelligencia által rendelkezésükre álló lehetőségeket.
A workflow, avagy a munkafolyamat során sokan bevetik az MI-t, állítja a CIST, egy piackutató cég, ami több mint 300 résztvevő stúdió alapján készített egy felmérést, és ebből ezt az eredményt következtette. A felmérést a Unity megrendelésére hozta össze a CIST, és mivel ez az engine egyrészt a monetizációs modellje kapcsán botrányt okozott (és meg is hátrált tőle a cég), másrészt pedig ezt a technológiát sokan használják (a másik gyakori engine az Epic Gamestől származik; az Unreal Engine-re gondolunk), számukra is fontos, hogy a mesterséges intelligencia mennyire terjedt el a játékipar „másik oldalán”.
A Unity a legújabb piaci jelentésében azt írta, hogy a stúdiók 62%-a a munkafolyamataik során használja a mesterséges intelligenciát. Főleg a gyors prototípusok készítéséhez és a koncepciók létrehozásához használják a technológiát, de az assetek létrehozása és a világépítés során is elő szokták szedni az MI-t. A Unity adatai szerint a játékok megjelenéséhez is több idő kell, ugyanis 2022-ben ez 218 nap volt, de 2023-ra ez az időtartam 304 napra növekedett.
Az új technológia meggyorsítja a gyártási, fejlesztési folyamatokat, viszont új kihívásokat is magával hoz, de ennek ellenére a megkérdezett stúdiók 71%-a állította azt, hogy a mesterséges intelligencia a működési folyamataikat is jobbá tette. 38%-uk valamelyest fél az MI használatának elkezdésétől, 43%-uk érdeklődik a technológia iránt, de nincs rá idejük, és 24%-uk úgy gondolta, hogy nincsen meg a technikai képességük a mesterséges intelligencia alkalmazására.
Nemrég azt állította Andrew Wilson, az Electronic Arrs vezérigazgatója, hogy a következő öt év során abban reménykedik, hogy a generatív (tartalomalkotó) MI 30%-kal hatékonyabbá teszi a kiadó fejlesztéseit; legalább 50%-kal növeli a 700 milliós játékosbázisát; illetve a játékokban 10-20%-kal nagyobb lesz a költekezés (mikrotranzakciók = Ultimate Team). Ez azért ijesztően hangzik.