TECH HÍREK – Ray Kurzweil, aki már 2005-ben megjósolta, hogy mire számíthatunk, továbbra is kitart az akkori kijelentése mellett, és mivel A szingularitás küszöbén című könyvében nagyon pontosan megjövendölte a mesterséges intelligencia fejlődését, valóban a transzhumanizmus felé haladhat az emberiség.
A könyvében ugyanis Kurzweil azt írta, hogy 2029-re a MI el fogja érni az emberi intelligencia szintjét, és kb. 2045-re bekövetkezik az, hogy az agyunk és a mesterséges intelligencia összefonódik. A 2005-ös könyvét (amit magyarul 2013-ban adtak csak ki) most egy újabb követte, Singularity is Nearer címen (nem merjük lefordítani, ugyanis a küszöbhöz képest mi lehet még közelebb magyarul…?). Ennek kapcsán készített a The Guardian interjút Kurzweillel, akit amúgy a Google alkalmaz, és a techcégnek ő az MI-s szakértője.
Továbbra is a transzhumanizmusban látja a jövőt, azaz az emberiség ki fogja terjeszteni saját képességének határait a technológia segítségével (ezt jelenti ugyanis a kifejezés), és úgy gondolja, hogy az emberek jóval okosabbá válhatnak, nanobotokkal lesznek felvértezve (akkor Kojima Hideo sem tévedhetett olyan nagyot a Metal Gear Soliddal…), fel tudják támasztani a halottakat, és örökké élni fogunk. Már ha addig élni tudunk.
„A természetes intelligenciánk és a kibernetikus intelligenciánk kombinációja leszünk, és mindez egybe fog állni. Ezt az agy-számítógép interfészek teszik majd lehetővé, amelyek végső soron nanorobotok (molekula méretű robotok) lesznek, amelyek nem invazív módon, a hajszálereken keresztül jutnak majd be az agyunkba. 2045-re az intelligenciát milliószorosára fogjuk bővíteni, és ez elmélyíti a tudatosságunkat és a tudatosságunkat. Az emberek azt mondják, hogy „én ezt nem akarom”, de azt hitték, hogy a telefonokat sem akarják! Amikor a mobiltelefonok újak voltak, nagyon drágák voltak, és szörnyű munkát végeztek, de most már nagyon megfizethetőek és rendkívül hasznosak. A világon az emberek körülbelül háromnegyedének van egy, szóval ez a kérdés idővel megszűnik.
Tudatában kell lennünk az ebben rejlő lehetőségeknek, és figyelemmel kell kísérnünk, hogy mit tesz a mesterséges intelligencia. De egyszerűen csak ellene lenni nem ésszerű: az előnyök olyan mélyrehatóak. Az összes nagyvállalat nagyobb erőfeszítéseket tesz annak biztosítására, hogy rendszereik biztonságosak legyenek és összhangban legyenek az emberi értékekkel, mint új fejlesztések létrehozására, ami pozitív. A 2030-as évek elején várhatóan elérjük a hosszú életet, ahol minden egyes évet, amelyet az öregedés miatt elveszítünk, a tudományos fejlődés révén kapunk vissza, és ahogy ezt meghaladjuk, egyre több évet nyerünk vissza. Ez nem jelent szilárd garanciát arra, hogy örökké fogunk élni (még mindig vannak balesetek), de a halálozás valószínűsége nem fog évről évre nőni. Az a képesség, hogy az elhunyt embereket digitálisan visszahozzuk, érdekes társadalmi és jogi kérdéseket vet fel.
Az első tervem az, hogy életben maradok, elérve a hosszú életű menekülési sebességet. Naponta körülbelül 80 tablettát szedek, hogy megőrizzem az egészségemet. A kriogén fagyasztás a tartalék ötlet. Azt is tervezem, hogy létrehozok egy másolatot, replikánsot magamból (egy túlvilági MI-avatárt), ami szerintem a 2020-as évek végén mindannyiunk számára elérhető lesz. Valami ilyesmit csináltam az apámmal, összegyűjtöttem mindent, amit életében írt, és ez egy kicsit olyan volt, mintha beszélgetnék vele. Nem mi leszünk a mesterséges intelligencia ellen: a mesterséges intelligencia belénk fog költözni,” mondta Kurzweil.
Izgalmas és ijesztő, de érdemes elgondolkodni azon, amit mond!
Forrás: PCGamer, The Guardian