A tokiói tőzsde is megszenvedte a mostanában érzékelhető csökkenést, és az ottani játékcégek is mind mínuszt könyvelhettek el.
Augusztus ötödikén a tőzsde 4451,28 pontos csökkenést könyvelhetett el, ami az 1987-es tőzsdei krach óta az eddigi legnagyobb lett. A Nintendo, a SEGA, a Capcom, és a Square Enix mínuszban zárt, de nem annyira mint a Cave, ami 23%-os csökkenést ért el. A Capcom sem büszkélkedhetett (-16%), a Square Enix pedig viszonylag megúszta (-5%). A Nintendo három egymást követő napon is negatív eredményt ért el, így az idei adatokban mélypontra csökkent, holott a nagy N a negyedéves üzleti jelentésének közlése után egy pofont már kapott (be is számoltunk arról, hogy az eladásokban mekkora zuhanást könyvelhetett el a tavaly április-június negyedévhez képest a Nintendo).
It’s Monday 1:30pm in Tokyo now, investors in the stock market continue to panic and are causing a bloodbath:
Nintendo -15%
Sega -13%
Capcom -16%
Nexon -13%
Cave -23%
Konami -8%
Sony -6%
Marvelous -10%
Cyberagent -10%
Koei Tecmo -6%
Square Enix -5%1.5h of trading to go. 🤯🤯🤯
— Dr. Serkan Toto 🔜 Gamescom (@serkantoto) August 5, 2024
A Capcom hiába mondta, hogy március végéig (a jelenleg futó üzleti év végéig) optimista kilátásuk van, a maximális zuhanást érték el egy nap alatt, ugyanis elérték azt a korlátot, amekkora értékkel a részvényeik értéke csökkenhet egy nap alatt. Persze a tokiói tőzsde más cégeknél is negatív eredményeket ért el, így a Microsoft, az Apple, illetve az Nvidia is mínuszba fordult. De mégis miért történt mindez?
Több tényező is van. Főleg az amerikai gazdaság körüli aggodalmak miatt történik ez (esélyes, hogy Amerika recesszióba fordul), továbbá a yen értéke rohamosan csökkent az amerikai dollárral szemben. Erre reagált a japán központi bank, amikor is a kamatlábat feltolta 0,1%-ról 0,25%-ra, és ezzel a yen értéke javult is. Mindenesetre a tőzsdék világszerte nem állnak stabil lábakon, és sosem tudni, hogy mikor jön egy olyan fordulat, amikor a befektetésünk valamelyik cégbe mínuszba fordul (volt, aki nem kevés pénzt költött az Intel részvényeire, majd rögtön utána a cég processzorbotránya kirobbant…).
Viszont talán most lehet jó ötlet a Nintendo részvényeiből bevásárolni, hiszen ha valamelyik cég képes gyorsan talpra állni, az pont a nagy N, amitől várjuk a Switch-utódot.
Forrás: WCCFTech