TECH HÍREK – A ByteDance közösségi platformja hamarosan elérhetetlenné válhat az Egyesült Államokban, hacsak a kínai techcég nem adja el a felületet valaki másnak, de ők erre egyáltalán nem hajlandóak…
Néhány hónapja beszámoltunk már arról, hogy Amerikában nemzetbiztonsági kockázatnak tekintik a TikTokot, amit az országban több mint 150 millióan használnak. A hatóságok úgy vélik, hogy a platformot a kínai kormányzat használja, hogy érzékeny adatokhoz férhessen hozzá, és ez már tényleg felettébb kockázatosnak nevezhető. A felületet ha eladja január 19-éig a ByteDance egy, feltehetőleg amerikai cégnek, akkor nem lesz probléma.
A Reuters szerint a TikTok most egy fellebbezést akar beadni a bíróságon a Kínával való kapcsolatának téves értékelésével kapcsolatban, és erőfeszítéseket tesz a döntés megváltoztatására. A TikTok azt állítja, hogy a per ténybeli hibákat tartalmaz: szerintük a vállalat nem kémügynökség, és nem engedi, hogy Kína hozzáférjen a felhasználók adataihoz, potenciálisan befolyásolva a fogyasztók fogyasztási szokásait vagy veszélyeztetve a nemzetbiztonságot. Részletezte a tartalomajánló folyamatait, és hogy miképp kezeli az amerikai felhasználók adatait. Előbbit az Egyesült Államokban hozták létre, az adatokat pedig helyileg, az Oracle szerverein tárolják. A jogi érvelésre vonatkozó meghallgatások szeptember 16-án történnek, ami már veszélyesen közel van az elnökválasztáshoz (ez novemberben lesz).
A TikTok csütörtökön úgy mutatta be a vállalat számára elfogadott törvényt mint amely megfosztja a közösségi médiaplatformot a szólásszabadsághoz való jogától és a tartalom kurátori és terjesztési jogától az első alkotmánymódosítás védelme alatt. Szerintük a logika hibás, mert úgy értelmezik, hogy az amerikai újságok nem közölhetnek újra külföldi ügynökség cikkeit, és nem szabhatnak határt a tartalom kurátori és terjesztési tevékenységnek csak azért, mert a tartalom nem az Egyesült Államokból származik. A szóban forgó törvény azt is megtiltja, hogy az appboltok (Apple App Store, Google Play Store) lehetővé tegyék az alkalmazás letöltését, és korlátozza az internetes tárhelyszolgáltatókat abban, hogy bármilyen támogatást nyújtsanak az Egyesült Államokban, amíg a potenciális biztonsági aggályok nem tisztázódnak. Annak ellenére, hogy a TikTok a perben azt állítja, hogy nem kémügynökség, és helyi szervereken működik, csak a jogi érvelés napján lesz tisztább képünk.
Szóval érdekes helyzetben áll a platform.