STEAM DECK HÍREK – Az emuláció tekintetében is elég erős teljesítményre képes a Valve handheld PC-je, de miképp lehet működésre bírni ezt?
Először kelleni fog egy nagy sebességű A2-es miniSD kártya (pl. SanDisk Extreme Pro), amiről futtathatjuk a játékokat (hacsak megelégszünk azzal, hogy az SSD-re pakoljuk fel azokat), a legálisan birtokolt BIOS-ok és ROM fájlok, egy USB-C képes eszköz, amivel mozgathatjuk azokat, és persze egy billentyűzet és egy egér, ugyanis a Steam Deck fejlesztői módját is engedélyezni kell, hogy gördülékenyen mehessen a folyamat.
A Steam gombot nyomjuk meg, majd válasszuk a System (Rendszer) opciót (a magyar elnevezések eltérőek lehetnek), aztán a System Update Channel (rendszerfrissítési csatorna) legyen Stable (Stabil) opcióra állítva. A rendszerbeállításokban engedélyezzük a fejlesztői módot, majd az alatt a Wi-Finél a Wi-Fi Power Management (Wi-Fi energiagazdálkodás) legyen kikapcsolva, így 5 GHz-s hálózatokat használ a Steam Deck. A további (Miscellaneous) beálításoknál a CEF Remote Debugging legyen bekapcsolva. Azért legyen a Steam Deck stabil módra állítva, hogy ne legyen több gubanc az emulátorokkal, ha Beta vagy Beta Candidate módot használnánk.
Jöhet az Emudeck telepítése. A bal tapipad alatt nyomjuk meg a Steam gombot, váltsuk asztali módra, majd irány az EmuDeck weboldala egy böngészőben, hogy letöltsük a telepítőt. A SteamOS verzió kell, tegyük a telepítőt az asztalra, majd válasszunk: az Easy mód során nem, a Custom során pedig kiválaszthatjuk, hogy melyik emulátorokat telepítsük. A ROM-ok mappájának adjuk meg az SD kártyát (vagy az SSD-t, ha nem használjuk azt), és a Steam Deck ikonját válasszuk eszközként. A USB Transfer Toollal adhatjuk hozzá a ROM-okat rögtön, vagy kihagyhatjuk, hogy később bepótoljuk. Jobb kézzel hozzáadni őket. Ekkor feltelepül az EmuDeck, és több dolgot is módosíthatunk. Például azt, hogy miképp nézzen ki szebben az, amit futtatunk…
A retro játékok esetében válasszuk a Quick Settings (gyors beállítások) opciót, kapcsoljuk be az automatikus mentéseket (Autosave) és a kereteket (Bezels). A SEGA Classic, a Nintendo Classic képarányt 4:3-ra, a 3D Classicsot és a GameCube-ét állítsuk 16:9-re. Az LCD Handhelds opciót kapcsoljuk be. A CRT 2D/3D bekapcsolása olyan képhatást ad mintha egy régi képcsöves TV-n játszanánk. A beállítások elmentése után ugorjuk egyet vissza, és rakjuk be az emulált játékokat és BIOS-okat az ezeknek szánt mappákba, majd a könyvtárhoz adjuk hozzá, hogy a Steam Deck játékra kihegyezett (Gaming) módjából is elérhetőek legyenek.
Állítsuk asztali módra a Steam Decket, majd a mappa ikonra klikk a képernyő alján. Válasszuk ki az eltávolítható eszközök (Removable Devices) alatt az elsődlegest (Primary – persze akkor csak, ha SD-kártyáról futtatjuk a játékokat), majd az Emulation – ROMs mappát. Tegyük a ROM-okat a releváns mappákba (pl. PS2-es játékok PS2-es mappába). A BIOSok esetében az asztali módból válasszuk a Dolphin fájlkezelőt, majd az EmuDeck installációt az SD kártyán a Primary opciót választva a képernyő alján a baloldali panel alatt. Ezután jöhet az Emulation – BIOS mappa, és ide másoljuk be a fájlokat.
Az emulált játékokat úgy tehetjük a Steam Deck könyvtárának új, gyűjteményes (Collections) füle alá, hogy megnyitjuk az EmuDecket, kiválasztjuk a Steam ROM Managert, bökjünk az igenre (Yes), zárjuk be a Steam appot, indítsuk el a ROM-kezelőt, és a külön emulátorválasztás érdekében kapcsoljuk ki a Toggle Parsers opciót, válasszuk ki, mi kell, majd adjuk hozzá a játékot (Add Game), frissítsünk (Refresh), adjuk az artwork képeket a játékokhoz, majd mentsük el a Steamre (Save to Steam). A hibás képeket a Fix ikonnal lehet kijavítani, írjuk be a játék címét, keressük meg, ami tetszik, majd mentsünk. A hiányzó képek feltöltéséért az asztali módban a képkereséssel mentsük el a megfelelő artworköket a képek mappába (Pictures), és az EmuDeckből a Steam ROM Managerrel keressük meg azokat. A Collections alatt ne a Proton beállításaival futtassuk a játékokat, mert az nem mindig működik.
Ha a játékok nem futnak megfelelően (lassúak, torz hangúak), nyomjuk meg a jobb tapipad alatti QAS gombot, válasszuk a teljesítményes menüt (Performance), kapcsoljuk be a játékonkénti profilt, majd a frame rate korlátját emeljük fel 60 FPS-re. Az EmuDeckben amúgy rengeteg emulátor van (RetroArch – minden az egyben, Dolphin – GameCube és Wii, Primehack – Metroid Prime Trilogy a Wii-n, PPSSPP – PSP, DuckStation – PS1, melonDS – Nintendo DS, Citra – Nintendo 3DS, PCSX2QT – PS2, RPCS3 – PS3, Yuzu – Switch (csak régi telepítőkben), RyuJinx – Switch (csak régi telepítőkben), Xemu – Xbox, Cemu – Nintendo Wii U, Rosalie’s Mupen Gui – N64, MAME – játéktermi játékok, Vita3K – PS Vita, ScummVM – Scumm és MS-DOS, Xenia – Xbox 360 (béta), mGBA – Game Boy Advance.
Úgyhogy van mivel játszani…
Forrás: GameRant