TECH HÍREK – Erre a mostanában küszködő Intel részvényei lendületből ugrottak 8%-ot a tőzsdén, ugyanis az Amazon AWS (Amazon Web Services) bejelentette, hogy az Intel Foundry Services jóvoltából kapnak majd hardvert.
Ezzel Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója szerint meg lehet menteni a chipgyártó céget, ugyanis a 7,8 miliárd dolláros Amazon-befektetés az adatközponti folyamatokba nekik is nagy hasznot fog hajtani, ugyanis az Intel 18A process node-jaira (folyamat-csomópontjaira) építő chipeket használnak, és az Amazon és az Intel ezen túl közösen szeretné „felfedezni” az Intel 18AP és 14A-s folyamatait is. A sajtóközlemény a pénzügyi részletekre nem tért ki, hanem arra, hogy közösen befektetnek egy több éves, több milliárd dolláros, az Intel termékeire és szilikonjaira vonatkozó keretrendszerbe.
Az AWS eredetileg egy e-kereskedelmi cégként indult, és az Amazon ezen részlege nagy haszonkulccsal, folyamatos bevétellel rendelkezik. Egyedi chipeket fejleszt a házon belüli szoftverekneek, de ezek legtöbbje az Arm architektúrára épült. Az új megállapodással viszont az Intel 3 gyártási folyamatait fogja igénybe venni, hogy egy egyedi Xeon 6 chippel futtassa az Amazon folyamatait. A korábbi Xeon Scalable processzorok az EC2-vel 20%-kal nagyobb számítási teljesítményt mutattak fel a korábbiakhoz képest, így egy fizikai számítógép emulációja olcsóbbá válik a felhőben.
Az Intel egy MI-s chipet is gyártani fog az Amazon AWS-nek a 18A-s gyártási folyamaton, és a cég ezzel akar ismét chipgyártási királlyá válni. Ez a folyamat 2025-től indul be, és egy szinten lesz a TSMC 2 nanométeres technológiájával. Az MI-s chip valószínűleg az Arm dizájnjaira alapul majd. Gelsinger azt mondta, hogy az Intel az egyetlen, ami változatos chipportfólióval rendelkezik, ami minden MI-s szükségletet képes lefedni. A legutóbbi negyedéves üzleti jelentésben azt mondta a cég, hogy tisztán felvázolták, miképp legyen a mesterséges intelligencia korszakának legnagyobb gyártója és a világ legnagyobb második gyártója 2030-ra.
Az Amazon a Google-Meta párosával együtt saját chipjeit fejleszti az MI-munkaterhelésekhez. A Google tenzorprocesszorait az Apple már használja az MI-szoftverek betanítására, a Meta pedig áprilisban osztotta meg az MI-s munkaterhelésekhez szánt betanító és következtetés-gyorsítójának részleteit. Eközben az Nvidia továbbra is vitathatatlanul az MI-processzorok vezetője, és a cégek igyekeznek rátenni a kezüket a legújabb chipjeire, amelyekből hiány van…
Forrás: WCCFTech