TECH HÍREK – Ezzel az AMD-nek (korábban ATI-nak) és az Intelnek nem sok esélye van ahhoz, hogy a piaci helyzeten jelentősen változtatni tudjon…
MI-s cég, vagy a fogyasztóknak szánt GPU-gyártó cég? Minek lehet az Nvidiát pontosan nevezni? A 3DCenter összeállítása szerint „a zöldek” két évtizede uralkodnak a videókártyák piacán, és ezzel az AMD-nek nem sok esélye van. Az Nvidia a GeForce FX videókártyák óta lényegében mindvégig éllovas pozícióban volt, és 2002 óta látjuk ezt a trendet. Eleinte azért ennél sokkal szorosabb verseny volt, amikor az ATI a Radeon X1000-es kártyákkal jelentkezett. A HDR renderelés és a CrossFire-támogatás akkoriban alaposan megvágta az Nvidia előnyét, de azóta „a zöldek” töretlenül az élen állnak (főleg a 2006 novemberében elrajtolt GeForce 8000 sorozat volt hihetetlenül nagy előrelépés).
Az Nvidia a cryptobányászat során még inkább kisajátította a piacot, mert voltak időszakok, amikor 80%-os részesedése volt. Az RTX 3000-es videókártyák akkor alig voltak kaphatóak a bányászok miatt, és ezen az Nvidia degeszre kereste magát (és ekkor kezdte már-már nevetségesen feljebb srófolni az árakat), és azóta megint növekszik a cég szelete a piaci tortából. Az AMD eközben ismét a mainstream szegmens felé néz a Radeon brand feltámasztásával. Az Intel is a mainstream közönség felé nyit, de nekik még sok teendőjük van, hogy elkezdjenek felzárkózni legalább az AMD-hez.
A mesterséges intelligenciától a fogyasztói videókártyákon át a robotikáig az Nvidia szinte mindenhol jelen van, és ahol felbukkant a cég, domináns helyzetbe küzdötte fel magát. Lassan olyan helyzetben lesz a Jensen Huang vezette vállalat mint az Apple, és abban tényleg közös utat jár be a két cég, hogy a CUDA technológia zárt forráskódú, és az Apple esetében is a zárt ökoszisztéma az, ami rájuk jelemző.
Amikor az Nvidia kihozza a GeForce RTX 5000-es kártyákat (az Ada Lovelace helyett az új, Blackwell architektúrán), valószínűleg továbbra is előnyben fog maradni a cég.