TECH HÍREK – Csak arra lennénk kíváncsiak, hogy egy másfél évtizedes architektúrára hogyan gondolták rátenni azt a technológiát, ami a jelenlegi konzolgenerációban kezdett csak elterjedni?
Az AliExpressen bukkant fel egy olyan videókártya, ami egyszerűen nem tűnik logikusnak. A neve… GeForce RTX GT610. PCIe 2.0 csatlakozó (mostanában már Gen5-ös szokott lenni…), 64-bites memóriabusz (röhejesen kicsi), illetve 1 GB GDDR3-as memória (manapság már 8 GB, illetve GDDR7 szokott az elterjedt lenni…). A gyártó a Sejishi. Több sebből is vérzik ez a GPU.
Először is az elnevezés nem logikus. Régebben voltak GTX és GT videókártyák. A GT szokott a belépőszint lenni. Aztán jöttek az RTX kártyák (RT-s nincsen). Ez meg a kettő kombinációja. Nyilvánvalóan nagy megtévesztésnek tűnik ez, hogy sokan az RTX név láttán gyorsan lecsapjanak az értelemszerűen olcsó videókártyára, ami köszönőviszonyban sincsen a sugárkövetéssel. Ez maximum csak arra jó, hogy a nyakukon maradt készlettől megszabaduljanak úgy, hogy csinálnak egy új csomagolást, és abba hajítják a régi terméket…
WTF ….. NVIDIA GeForce RTX GT610 1GB 😂😂😂https://t.co/1dXjM4Quay pic.twitter.com/A5dpwDWuXW
— HKEPC (@hkepcmedia) October 2, 2024
A videókártya specifikációi megegyeznek a GeForce GT 610-ével. Annak is 64-bites buszon volt 1 GB GDDR3 VRAM-ja, és az is PCIe 2.0-n volt, egy slotos mérettel. Csakhogy ez néggyel korábbi architektúrán van, mielőtt az Nvidia bevezette a sugárkövetést. Az RTX 2000-es, Turing videókártyákon láthattuk először a ray tracing lehetőségeit, míg a Sejishi kártyája minden bizonnyal a Fermi architektúrán van. Ezután jött a Kepler (GTX 700/Quadro K), a Maxwell (GTX 900/Quadro M), illetve a Pascal (GTX 1000/Quadro P). Azóta már velünk volt az Ampere (RTX 3000) és az Ada Lovelace (RTX 4000) is.
A vételt értelemszerűen nem ajánljuk, hiszen hiába olcsó, ez nem egy ismert gyártótól származó hivatalos (sőt, új) termék. Ennél jobb ötlet lenne a kissé furcsa, de tartaléknak hatékony megoldásnak nevezhető RTX M-es videókártyákat az AliExpressen. Ezek olyan GPU-k, ahol a laptopos chipeket szerelik asztali nyákra. Van ilyenre több példa is, ám ezeknek a drivertámogatása nem hivatalos, és emiatt érdekes drivereket kell feltelepíteni…
De az AliExpress ajánlott linkjeiben van az Sejishitől RTX GT730 is… csak nem adják fel.
Forrás: WCCFTech, AliExpress