A franchise – Kacagtató görbe tükör a szuperhősfilm gyártásnak

SOROZATKRITIKA – El tudod hinni, hogy egy szuperhősfilm létrehozása valójában óriási munka? Igen, valószínűleg, ha valaha is figyeltél a vidám Comic-Con bejelentéseken túl, ahol ezeket a filmeket a világ legjobb alkotásaként magasztalják. Az HBO MAX A franchise című sorozatában a szuperhős univerzumának egy kisebb, Tecto nevű filmjének gyártása azonban komoly nehézségekbe ütközik: a rendezők folyamatosan repülnek, a forgatókönyvek újra és újra átírásra kerülnek, és senki sem tudja eldönteni, hogy a film feminista-e vagy szexista. Az a mindenható figura, aki az egész projektet vezeti, mindig nagyobb ígéretekkel áll elő a közönségnek, miközben a háttérben folyamatosan változtatja meg a részleteket.

 

Nyilvánvaló, hogy valami hasonlót láthatunk, mint a Marvel-moziuniverzum, némi DC és Csillagok háborúja beütéssel. Bár a sorozat alkotói (Jon Brown a Utódlás sorozatból; Armando Iannucci, aki Az alelnök-ben és a Ki a főnök?-ben tette nevetségessé a politikát; és a rendező Sam Mendes, aki a James Bond franchise-ban is tapasztalatot szerzett) interjúikban elmondták, hogy az események valós forgatási történetek alapján készültek, A franchise kezdeti ábrázolása inkább tipikus archetípusokra épít, mintsem váratlan meglepetésekre.

 

 

Egy zűrzavaros forgatás hátterei

 

Daniel (Himesh Patel a Station Eleven – A tizenegyedik állomás-ból) egy szorgalmas első asszisztens, aki igyekszik összetartani a filmet a sztárok által okozott általános káosz ellenére. Billy Magnussen játssza a butácska főszereplőt, aki annyi HGH-t (humán növekedési hormont) szedett, hogy már azt hiszi, báránnyá változik. Richard E. Grant alakítja a gúnyos, politikailag inkorrekt brit színészt, aki csak a csekk miatt van itt. Mindezt súlyosbítja a rendező (Daniel Brühl), aki sálak iránti megszállottságával válik nevetségessé, amiért a Vulture talán megérdemel egy kis elismerést, és a forgatókönyvíró (Jessica Hynes), egy örökösen bólogató „igenember”, akinek karaktere csak lassan áll össze.

A stúdió oldaláról Darren Goldstein alakítja a baseballsapka alá rejtőző, hangoskodó menedzsment ügynököt. Bár az univerzum Kevin Feige megfelelője, „Shane” soha nem jelenik meg, az üzeneteit egy túlhajszolt asszisztens közvetíti, akit Isaac Powell alakít. Powell színpadon szívtipróként tündököl, de a tévében csak egy funkcionárius szerepét játssza. A producer, Anita (Aya Cash alakításában), azért érkezik, hogy a nehézségekbe ütközött produkciót a végső célvonalig juttassa, bár ő csupán ugródeszkának tekinti ezt a komolyabb filmek felé. Van egy romantikus múltja Daniellel, egy bonyodalom, amit a sorozat nem igazán tud kezelni, így végül többnyire el is hanyagolja. A pilot Daniel új második helyettesének, Dag-nak (Lolly Adefope alakításában) érkezésével kezdődik, aki kissé merev expozíciós hangot biztosít. Később a sorai már viccesebbek lesznek, bár a karakter még nem alakult ki teljesen.

Ahogy a Tecto stábja újabb forgatási hetet kezd, A franchise olyan bonyodalmakat mutat be, amelyek ismerősek azok számára, akik figyelik, hogyan is készülnek a „szalámik” (ez az első olyan sorozat lehet, amit kifejezetten a The Town hallgatói számára terveztek). Ugyanakkor nehezen találják meg azt a csavart, amely a szatírát igazán szárnyalásra bírná. Az egyik részben, amelyet egyértelműen olyan színésznők nyilvános megítélése ihletett, mint a Marvel Kapitány Brie Larsonja, a stúdió úgy dönt, hogy miután szexizmussal vádolták meg őket, több hatalmat kell adniuk a Tecto női főszereplőjének (akit Katherine Waterston alakít). Ám rájönnek, hogy bármilyen eltérés a képregények hagyományaitól csak még dühösebbé teszi a hardcore rajongókat. Ez egy nagyszerű alaphelyzet, amely egy vicces jelenethez vezet, ahol Daniel és társai azon vitatkoznak, milyen eszközt adhatnak Waterston karakterének anélkül, hogy feldühítenék a többi szereplő ügynökeit. Anita karaktere még azt is javasolja, hogy felkérhetnének egy „Annie Herzog” nevű nőt, hogy egy forgatókönyv-átírást készítsen a publicitás kedvéért, ami jó belső poén a drámaírók rajongói számára.

 

 

Ezek a hősök ismerősök

 

Bár A franchise képes megtalálni a komikumot a szuperhős gépezetben, nehezen találja meg, hogyan fokozza a helyzetet, és gyakran körbe-körbe forog. Azt várnánk, hogy ezek a karakterek intenzívebbé és feszültebbé teszik a szituációkat, de túl gyakran maradnak típuskarakterek: a lestrapált első asszisztens, a közömbös producer, és a tévúton járó rendező mind pontosan azt mondják, amit elvárnánk tőlük. Különösen Waterston karaktere szenved hiányt egy jó komikus szálból; az ő karaktere udvarias, szomorú, és nagyon próbálkozik, hogy békében hagyja a franchise-t. Talán van egy meta-kudarc abban, hogy a színésznőt piedesztálra emelik, de nem engedik, hogy olyan megalomániás legyen, mint a többiek.

Daniel is lehetne kicsit őrültebb. Brown és Iannucci Patelt pozicionálják a legjózanabb férfiként a szobában, ugyanakkor ő az egyetlen karakter, aki láthatóan törődik a Tecto alapjául szolgáló képregényekkel. Ez arra kényszeríti Patelt, hogy egyes jelenetekben a filmkészítés bürokratikus, mindenkit átverő cinizmusát játssza, máskor pedig geek hajlamait és lelkesedését kell megjelenítenie azzal kapcsolatban, hogy mi minden lehetséges lenne, ha nem lenne ennyi beleszólás felülről. Ez nagy kihívás bármely színész számára, még egy olyan természetesen rokonszenves figurának is, mint Patel. Ráadásul, mivel A franchise többi szereplője a filmkészítés cinikus oldalát képviseli, az összhatásban egyensúlyhiány keletkezik a komédia receptjében. A szatírának szüksége van valakire, aki ténylegesen hisz a Tecto-ban, a megosztott főszereplőn kívül, még akkor is, ha nyilvánvalóan egy nevetséges filmről van szó, amely egy láthatatlan fúróval földrengést előidéző fickóról szól. A 30 Rock-ban ott volt Kenneth, a Az alelnök-ben pedig Gary. Ezek a karakterek biztosították a szükséges ellensúlyt. Ha Daniel az egyetlen, aki igazán törődik a szuperhősökkel A franchise-ban, nehéz elhinni, hogy közömbös döntéseket hoz, például egy statiszta testszőrzetének borotválásáról egy héttel az esküvője előtt.

 

 

Kínai traktorok és szuperhősök

 

De a komédiához idő kell, hogy összeérjen, és ahogy A franchise halad előre, egyre lazábbá válik, lehetőséget adva a szereplőknek arra, hogy több érzelmi mélységet találjanak, valamint egy játékosabb, viccesebb vonalat is behozzanak, amely jutalmazza a színészeket és az univerzumban zajló eseményeket. Az egyik epizód az amerikai produkciók kínai piacokhoz való igazodásának módjaira épül, amelyben a Tecto csapata megpróbálja belecsempészni a kínai gyártmányú traktorok minőségét dicsérő propagandát a sci-fi filmjükbe. A szatíra, mint mindig, lehetne élesebb — nincs utalás sem a homoszexualitás cenzúrájára, sem az ujgur munkatáborokra —, de A franchise mégis kitalál néhány nagyszerű, abszurd jelenetet, ahol a traktorok sípolva haladnak át a díszleteken.

A későbbi epizódok egyre inkább bátorítják a szereplők kedves idiótaságát: Magnussen fantasztikusan hozza egyszerre a matiné idol kinézetét és a törékeny, esendő karaktert (egy halálosan vicces beszólása van arról, hogy apja csak akkor beszél vele, ha a filmjeit két csillagra értékeli a Letterboxdon), míg Brühl, akit gyakran náci szerepekbe kényszerítenek az amerikai filmekben, remekül alakítja a beltéri könyvmoly bénaságát (egy egész epizódon keresztül azon aggódik, hogy vajon a vendégként érkező Christopher Nolannek tetszik-e a gigantikus tűzgömbje).

A sorozat akkor lesz igazán jó, amikor már nem arról szól, hogy a karakterek folyamatosan bizonygatják, hogy jobbak annál, amit csinálnak, hanem inkább élvezik azt. Ekkor válnak igazán szerethetővé, és velük együtt a nézők is jobban érzik magukat a társaságukban. A sorozat sok örömet talál a Fura munkatársak-ra emlékeztető átvezető jelenetekben, ahol a stáb tagjai díszletek között bolondoznak — különösen félelmetesek azok a felvételek, ahol a kellékes csapat egyre nagyobb drágaköveket fest le, hogy Brühl rendezőjének kedvére tegyenek —, és a szezon későbbi részében találunk néhány tökéletesen eltalált mellékszálat is, mint például Powell asszisztensének próbálkozása egy Kívánság Alapítvány látogató kezelésével, aki történetesen egy felnőtt férfi, aki hosszú COVID-dal küzd. Daniel karaktere is jobban működik, miután egyre inkább machiavellista lesz, és Patel sokkal érdekesebbé válik, amikor egy vad csillogás jelenik meg a szemében. Ez felpezsdíti a Cash-sel való párbeszédét is, még akkor is, ha őt túl gyakran arra kényszerítik, hogy csalódottan motyogjon arról, hogy neki itt nem kéne lennie, hiszen irodalom mesterdiplomája van.

 

 

Összecsapott szuperprodukció

 

Ahogy a Tecto elmerül a gyártási nehézségekben, azt javasolják, hogy a filmet vágják újra (természetesen egy túlhajszolt VFX szakember segítségével), és teljesen fordítsák meg a hangvételét, hogy inkább egy izgalmas akció-kalandfilmnek tűnjön, semmint egy komoly, mondanivalóval rendelkező alkotásnak.

Ez egy olyan ötlet, amelyet A franchise is magáévá tett menet közben. A komédia akkor válik igazán élvezetessé, amikor nem a rossz rendszert gúnyolja, hanem egyszerűen jól érzi magát az őrült karakterekkel, akik ebben a zűrzavaros helyzetben rekedtek. És amikor már ezeket a változtatásokat próbálják eladni a mindent uraló Shane-nek? A végén azon kaptam magam, hogy drukkolok a Tecto-nak, még akkor is, ha már feladtam a valódi Marvel-filmek nézését.

-Herpai Gergely „BadSector”-

A franchise

Rendezés - 7.2
Színészek - 7.4
Történet/humor - 7.6
Látvány/zene/hangok - 6.8
Hangulat - 7.1

7.2

A franchise egyre inkább megtalálja a hangját, ahogy halad előre, és a karakterek abszurditása révén válik igazán élvezetessé. Magnussen és Brühl játéka különösen kiemelkedő, a sorozat pedig a filmgyártás kaotikus világát szatirikusan, mégis szórakoztatóan mutatja be. Ahogy a karakterek mélyebbre süllyednek ebben az őrült világban, a nézők is egyre jobban belemerülnek a történetbe.

User Rating: Be the first one !

Spread the love
Avatar photo
BadSector is a seasoned journalist for more than twenty years. He communicates in English, Hungarian and French. He worked for several gaming magazines – including the Hungarian GameStar, where he worked 8 years as editor. (For our office address, email and phone number check out our impressum)

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu