Nobel-díjat nyert a Black And White mesterséges intelligenciájának programozója! [VIDEO]

Demis Hassabis a kémiai Nobel-díjat nyert el, és bár a DeepMindnál elvégzett munkája sokkal frissebb, azért korábban ő is a játékiparban dolgozott!

 

Hassabis a DeepMind társalapítója volt, de korábban a Bullfrognál és a Lionheadnél dolgozott programozóként. Most viszont John Jumper és David Baker professzorokkal közösen elnyerte a kémiai Nobel-díjat. Hassabis és Jumper a díjat a fehérjeszerkezetek előrejelzésében az AlphaFold2 mesterséges intelligencia eszközzel végrehajtott „teljes forradalomért” kapta.

Az AlphaFold először 2018-ban vált a kutatók számára elérhetővé. A kettes verzió 2020-ban rajtot el, és idén májusban jelentették be az AlphaFold3-at. A DeepMind által létrehozott, a fehérjeszerkezetek előrejelzésére szolgáló mesterséges intelligencia David Bakerhez és kutatóihoz köthető. Mostanra már szinte az összes ismert fehérje szerkezetének előrejelzésére használták, ami alig egy évtizeddel ezelőtt még elképzelhetetlen volt. A Nobel-díj felét Baker professzor kapja „a számítógépes fehérjetervezésért”, míg a másik felén Hassabis professzor és Jumper professzor a DeepMindtól közösen osztozik „a fehérjeszerkezet-előrejelzésért”. A győztesek 11 millió svéd korona (1,05 millió dollár) részesedést kapnak.

„Az idén elismert felfedezések egyike a látványos fehérjék felépítésével kapcsolatos. A másik egy 50 éves álom beteljesüléséről szól: a fehérjék szerkezetének előrejelzéséről az aminosav-szekvenciákból. Mindkét felfedezés hatalmas lehetőségeket nyit meg,” mondta Heiner Linke, a kémiai Nobel-bizottság elnöke. A Nobel sajtóközleménye így jellemzi a technológiát: „Az AlphaFold2-t a kutatók által azonosított 200 millió fehérje szerkezetének előrejelzésére használták. Az áttörés óta az AlphaFold2-t 190 országból több mint kétmillió ember használta. A számtalan tudományos alkalmazás mellett a kutatók most már jobban megérthetik az antibiotikum-rezisztenciát, és képeket készíthetnek a műanyagot lebontó enzimekről. Az élet nem létezhetne fehérjék nélkül. Az, hogy most már megjósolhatjuk a fehérjék szerkezetét és megtervezhetjük saját fehérjéinket, a legnagyobb előnnyel jár az emberiség számára.”

Hassabis a Bullfrognál dolgozott, mielőtt egyetemre ment volna, majd a diploma megszerzése után a Lionheadnél tevékenykedett. Ő volt a Black And White vezető mesterséges intelligencia-programozója. 2001-ben jelent meg a játék, de ő addigra már eltávozott az Elixir Studioshoz (amelyet ő alapított), és itt a Republic: The Revolution és az Evil Genius felelős rendezőjeként dolgozott. Innentől inkább a tudomány felé fordult, PhD-t szerzett, több egyetemnél is megfordult, és 2010-ben a DeepMind egyik társalapítója volt. A cél kezdettől fogva egy általános célú, bármire használható mesterséges intelligencia létrehozása volt, de a 70-es és 80-as évekbeli videojátékokkal kezdődött. A kezdeti időkben a DeepMind mesterséges intelligenciája olyan játékokon edződött mint a Breakout és a Pong, megtanulva a szabályokat, hogy elsajátítsa a játékot, mielőtt a vállalat olyan összetettebb játékokra összpontosított volna, mint a Go vagy akár a Starcraft 2.

A céget 2014-ben felvásárolta a Google. Körülbelül 2016-ban, a videojátékos képzéssel a hátuk mögött a vállalat a fehérje hajtogatásra és az AlphaFoldra összpontosított, azaz olylan szoftverekre, amely szinte a kezdetektől fogva lenyűgöző előrelépést a fehérjehajtogatás terén. Ezért is gratulálunk Hassabisnek!

Forrás: PCGamer, Google

 

Spread the love
Avatar photo
Anikó, our news editor and communication manager, is more interested in the business side of the gaming industry. She worked at banks, and she has a vast knowledge of business life. Still, she likes puzzle and story-oriented games, like Sherlock Holmes: Crimes & Punishments, which is her favourite title. She also played The Sims 3, but after accidentally killing a whole sim family, swore not to play it again. (For our office address, email and phone number check out our IMPRESSUM)

theGeek TV

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu