Bár a Sony hatalmas pofont kapott egy nemrég lezajlott, régóta tartó perben, de a csaló szoftverek még mindig illegálisak maradhatnak

A legfelsőbb európai bíróság Sony ellen hozott ítéletet az Action Replay csalószoftver ügyében, ám a jogi szakértők szerint a csalószoftverek továbbra is sok esetben törvénytelenek.

 

Az Európai Unió Bírósága az Egyesült Királyságbeli periféria gyártó, a Datel javára döntött, amikor a Sony perbe fogta a cég csalószoftverét, az Action Replay-t. Ugyanakkor a jogi szakértők szerint a harmadik féltől származó szoftverek, amelyeket csaláshoz, moddoláshoz használnak, továbbra is „sok esetben jogellenesek” maradnak.

Egy 2012-re visszanyúló ügyben a Sony a német bíróságon beperelte a Datelt az Action Replay csalószoftveréért, amely például a MotorStorm: Arctic Edge játékhoz kínált végtelen nitro-használatot.

A platformtulajdonos azzal érvelt, hogy az Action Replay megsérti a játék szoftverének bármilyen módosítására vonatkozó jogait, és védelmet kért az Európai Parlament 2009-es irányelve alapján, amely a számítógépes programok jogi védelmét biztosítja.

Az Európai Unió Bíróságának közleménye szerint a Német Szövetségi Bíróság megállapította, hogy az Action Replay „nem változtatja meg, nem reprodukálja a Sony szoftverének sem az objektumkódját, sem a forráskódját, sem pedig a belső struktúráját és felépítését”.

Ehelyett „csak a Sony játékai által a konzol RAM-jába átmenetileg átvitt változók tartalmát módosítja, amelyek a játék futása során használatosak.”

A német bíróság az Európai Unió Bíróságának véleményét kérte a 2009-es irányelv értelmezésére vonatkozóan, és utóbbi egyetértett ezzel az értelmezéssel.

„A Bíróság úgy találta, hogy a változó adatok tartalma, amelyet egy számítógépes program átvitt a számítógép RAM-jába, és amelyet a program a futása során használ, nem tartozik az irányelv által biztosított védelem alá, mivel ez a tartalom nem teszi lehetővé a program reprodukálását vagy későbbi létrehozását” – áll a közleményben.

A Sony kérte, hogy tiltsák meg a Datel számára az Action Replay termékeinek forgalmazását, és kártérítést követelt az állítólagosan elszenvedett veszteségekért. Azonban, a GamesMarkt szerint, az Európai Bíróság döntése nyomán az ügy lezárásra kerül a német jog szerint.

A GamesIndustry.biz-nek nyilatkozva Dr. Andreas Lober, az ADVANT Beiten partnere elmondta: „Kétségtelen, hogy a csalószoftverek fejlesztői és forgalmazói örülhetnek ennek a döntésnek. [De] nem kellene túlzottan lelkesedniük ezzel az ítélettel kapcsolatban.”

„Eljárási okokból a Bíróság csak egyetlen kérdésben döntött: hogy a változók egyszerű megváltoztatása minősül-e jogosulatlan módosításnak. Amikor a multiplayer játékok kiadói ma lépnek fel csalószoftver-szolgáltatók ellen, általában más jogi eszközökre támaszkodnak, amelyekre ez a döntés nem vonatkozik, például az EULA megszegése és a tisztességtelen verseny elleni jogszabályok.”

Hasonlóan nyilatkozott a Harbottle & Lewis partnere és az Interaktív Szórakoztatás csoport társigazgatója, Kostyantyn Lobov is: „Ez az ítélet egy nagyon specifikus pontra vonatkozik; nevezetesen arra, hogy lehet-e szerzői jogot alkalmazni az ideiglenesen a készülék RAM-jában tárolt változókra, szemben a játék forráskódjával.”

Az Action Replay és a PlayStation Portable megjelenése óta a csalószoftverek jelentősen fejlődtek. A Bungie például 4,3 millió dollárt nyert a AimJunkies csalószoftver-szolgáltatóval szemben az év elején, míg az Activision 14,4 millió dolláros kártérítést kapott az EngineOwning-gal folytatott jogi csatájában.

Forrás: Gamesindustry.biz

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here since 2019.

theGeek TV

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu