TECH HÍREK – Az ázsiai térség növelni kívánja exportált termékeinek árát, Kína pedig árgus szemekkel figyeli a tegnapi elnökválasztás eredményét…
Pár órán belül megtudjuk az Egyesült Államok következő elnökének nevét. Joe Biden mandátuma után két személy közül kerül ki a világ legfontosabb országának következő vezetője: Donald Trump, aki 2016 és 2020 már betöltötte ezt a pozíciót, vagy Kamala Harris, a jelenlegi alelnök és Joe Biden politikájának közvetlen utódja. Az egész világ, így Kína is várja a győztes személyét, hiszen ez nagyban meghatározza majd a következő négy év technológiai jövőjét.
Kína tehát már elismerte, hogy várja, ki lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Ezt az információt arra fogja felhasználni, hogy kiderítse, milyen lehetőségeket kínálhat a piac. Ahogy az Ars Technica portál egy friss publikációjában beszámol róla, az ázsiai ország az eredményre vár, hogy eldöntse, milyen kereskedelmi vámokat fog alkalmazni helyi termékeire. Ha tehát erre a kérdésre választ kapunk, akkor fel kell készülnünk arra, hogy többet kell fizetnünk a laptopokért, okostelefonokért és videójáték-konzolokért.
Kína lépésének hatalmas globális hatása lehet
Nem az Egyesült Államok lenne az egyetlen ország, amely megszenvedné Kína döntését. A technológiai ipar attól tart, hogy kénytelen lesz árat emelni, hogy kompenzálja a vámok okozta többletköltségeket. Így bár a kínai termékekre több mint 300 milliárd eurónyi vámot vetettek ki, a legnépszerűbb elektronikai eszközök eddig mentesültek a nagy márkák nyomására. Donald Trump azonban 60%-os vámot ígért a kínai termékekre, ami a jelenlegi vámok négyszeresét jelentené.
Ez pedig drasztikus áremelkedéshez vezetne, ami mindenkit érintene.
Így a becslések szerint egy átlagos amerikai család akár évi 2400 euró – közel egymillió forint – többletköltséget is fizethetne. Ez a növekedés az európai, ázsiai és a világ más részein élő fogyasztókat is negatívan érintené. A technológiai vállalatok a költségek minimalizálása érdekében a kínai gyártás alternatíváit vizsgálják. Ám a kulcsfontosságú ásványi anyagok kínai jelenléte és a gyárak előretörése miatt a váltás nem lenne zökkenőmentes.
Forrás: Ars Technica