Még az a bizonyos hármas számú epizód is felbukkan, és bizony van miről beszámolni, ugyanis a Valve a kerek évfordulóra alaposan meg tudott lepni minket (no nem azért, mert a Steamen a Half-Life 2 és a két epizódja is ingyenesen a fiókunkhoz adható hétfő este 7 óráig…).
A Half-Life 2 harmadik epizódját hivatalosan most láthatjuk először. Ebben lett volna egy jégpuska is, amivel átlátszó falakat lehetett volna építeni, vagy akár Ezüst Utazó (Silver Surfer) módjára haladhatunk az épp épített jégrámpákon. Ugráló zselés ellenfelek is lettek volna, amelyek a Portal 2 technológiáját használták volna, bekapták volna a headcrabeket, majd osztódással szaporodtak volna. Még a rácsos kerítéseken is át tudtak volna szivárogni. Gabe Newell viszont többet szerett volna:
„”Nem lehet lustálkodni, és azt mondani, hogy „továbbvisszük a történetet”. Ezzel kibújnál a játékosok iránti kötelességed alól. Igen, persze, hogy szeretik a történetet. Sok-sok aspektusát szeretik. De ha azt mondod, hogy azért csinálod, mert az emberek tudni akarják, hogy mi történik ezután, tudod… kiadhattuk volna, nem lett volna olyan nehéz. A kudarc, az én személyes kudarcom az volt, hogy megakadtam. Nem tudtam rájönni, hogy az Episode 3 elkészítése miért lendít előre bármit is,” mondta Newell. David Speyrer, egy mérnök szerint lazán visszamehettek volna a játékhoz, hogy két év alatt megcsinálják a harmadik epizódot. Szerinte tragikus és kissé komikus volt, hogy a Left 4 Dead kiadása után ott volt a lehetőség, hogy befejezzék a harmadik epizódot, és egy új engine kellett volna a sorozat folytatása érdekében…
A Valve nem tudta, hogy miképp tolják előre a játékdizájnt úgy, hogy szerintük az megérte volna nekik. A jégpuska nem volt eléggé innovatív Newelléknek. David Riller, a Half-Life 2 pályatervezője szerint „elemfáradtságot” tapasztaltak, és nagyobbra kellett volna nőniük, vagy valami mást kellett volna csinálniuk. Ezzel az író, Marc Laidlaw is egyetért, ugyanis még az Arkane is küszködött a törölt, Ravenholmban játszódó spin-offban. Tehát: túlzottan sok dolgot fedeztek már fel a franchise világában…
„Könnyű volt arra gondolni, hogy a VR a Half-Life eszköze lehet, mert ez egy nagy technológiai innováció volt, és a termék létezésének egyik fő oka, és azt hiszem, az egyik dolog, amit belsőleg hajlamosak vagyunk a Half-Life IP-hez kötni, az az innováció. A játékmenetbeli innovációt gyakran a technológiai innováció teszi lehetővé. A Half-Life 1-ben és 2-ben nyilvánvalóan rengeteg ilyen volt. Érdekes kihívás a jövőre nézve elgondolkodni azon, hogy ez mit jelent a jövőbeli Half-Life dolgok számára,” mondta Brian Jacobson, a Valve mérnöke.
Ezzel a Valve lényegében megerősíti, hogy csak akkor térhetnek vissza komolyabban a Half-Life: Alyx után a franchise-hoz, ha elegendően nagy technológiai innováció lesz. De mégis mi? Még jobb VR? Jobb videókártyák? Agyimplantátummal kezelt Steam Deck? Ezen még Newell kommentje sem segít: „A Half-Life: Alyx befejezése: némileg önkritikus felismerés. Úgy gondolom, hogy a Half-Life egy olyan eszközt képvisel, amellyel rendelkezünk, és ígéreteket tettünk az ügyfeleknek, hogy kihasználjuk az innovációt és a lehetőségeket, hogy olyan játékélményeket építsünk, amelyekben korábban nem volt részünk. És úgy gondolom, hogy ezekből a lehetőségekből nincs hiány, amelyekkel most iparágként szembesülünk.”
A Valve és a hármas szám mint víz és olaj…
Forrás: PCGamer,