Egy palesztinpárti lövöldözős játékot távolíttatott el a Steamről az Egyesült Királyság!

Az ország terrorizmuselhárító rendőrségének panaszára reagált Gabe Newell cége, és erre aztán a fejlesztő is reflektált: szerinte kettős mércéről van szó.

 

Ennek a rendőrségnek internetes divíziója is van, ami az ottani extrém tartalmakat monitorozza, és az ő kérésükre távolították el az Egyesült Királyságból a Fursan al-Aqsa: The Knights of the Al-Aqsa Mosque című, 2022-ben megjelent játékot. Ebben a Hamász egyik tagját irányítva kell kiiktatni izraeli célpontokat. A játék idén októberben viszont új frissítést kapott (Operation Al-Aqsa Flood Update), ami a 2023. október 7-én megtörtént Hamász-támadás több elemét is feldolgozza. A trailerben olyan szöveg is van, miszerint „Egy robbanó övet szeretnék, hogy a cionistákat is felrobbanthassam magammal együtt!”, láthatunk egy izraeli túsz kivégzését, illetve azt is, hogy a Hamász az izraeli hadsereg ellen küzd.

Nidal Nijm, a játék fejlesztője ellentmondásos nyilatkozattal élt (nem lehet az izraeli túszt kivégezni, és ezt a játék bünteti). A Valve felkereste a fejlesztőt október 22-én, és ekkor távolították az Egyesült Királyságból a játékot. A Valve ezzel indokolta: „Az Egyesült Királyság Terrorizmus Elleni Parancsnoksága, pontosabban a Terrorizmus Elleni Internetes Egység (CTIRU) lépett kapcsolatba velünk. Mint minden olyan régió hatóságának, amely felügyeli és szabályozza, hogy milyen tartalmakat lehet elérhetővé tenni, eleget kell tennünk a kéréseiknek.” Máshol továbbra is elérhető a játék, ami követi a Valve példáját: amíg egy ország hatóságai nem keresik fel a Valve-ot, a Steamen fenn marad az adott cím, de ezt a megközelítést például az ADL (Anti-Defamation League = az antiszemitizmus ellen küzdő rágalmazásellenes liga) elítéli.

A CTIRU 2010 óta létezik, és a nép felhívhatja a zavaró tartamakra a figyelmet, de a szóvivőjük nem nyilatkozott. A játékot eközben Ausztráliában és Németországban is betiltották. Nijmnek nincs pénze korhatár-besorolásra: „Az Egyesült Királyságban a játékom területi kitiltása egyértelműen politikai okokra vezethető vissza (azzal vádolják a játékomat, hogy „terrorista” propaganda). Nem hibáztatom sem a Valve-ot, sem a Steamet. A hiba az Egyesült Királyság kormányát és a hatóságokat terheli, akiket egy videojáték felbosszantott. Az ő hibás logikájuk alapján a legújabb Call of Duty Black Ops 6-ot is be kellene tiltani, mivel amerikai katonaként játszol, és Irakba mész iraki embereket gyilkolni. Annyit mondhatok, hogy világosan látom a kettős mércét,” mondta Nijm a 404-nek.

A Fursan al-Aqsa nem egy Call of Duty-rivális (minőségileg inkább shovelware szint). Nijm direkt tette az izraeli túszt a játékba, hogy bosszantsa a cionistákat, majd összehasonlította ezt a Call of Duty: Modern Warfare 2 No Russian küldetésével. Nyilvánvalóan a palesztinok oldalát képviseli az Izraelben történő eseményekben.

Forrás: PCGamer, 404 Media

Spread the love
Avatar photo
theGeek is here since 2019.

theGeek TV

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu