TECH HÍREK – Egy mesterséges intelligencia-szakértő szerint sok vizet használ minden egyes ChatGPT-lekérdezés!
A ChatGPT-ről nemrég hallottuk, hogy heti több mint 300 millió felhasználója van. Ezt Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója közölte, és szinte biztos, hogy a szám növekedni fog. Ez bár a cégnek jó hír, a környezetnek nem annyira: egy MI-szakértő az előadásában azt mondta, hogy a generatív (tartalomalkotó) mesterséges intelligencia rohamos növekedése a környezetre kifejezetten romboló hatással lesz!
A The Sydney Morning Herald számolt be arról, hogy Kate Crawford, aki nemrég a Time magazin 100 legbefolyásosabb MI-s emberének listáján is ott volt, az ausztrál Victoria állami könyvtárában tartott előadása szerint maradandó formában formálja újra a mesterséges intelligencia a bolygót. A klímaváltozást nem lehet „lesprintelni”, ezért elsődleges feladat, hogy a szén-dioxid kibocsátásának mértékét csökkenteni kellene szerte a világon…
„Óriási nyomás nehezedik ránk, hogy az évszázad közepére megpróbáljuk csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást, és ha ezt nem tesszük meg, akkor olyan spirálszerű bolygókörnyezeti hatásoknak nézünk elébe, amelyek mindannyiunkat érintenek. Az éghajlatváltozást nem lehet elhanyagolni. Tehát még a technológiai milliárdosok számára is olyan kérdésnek kellene lennie, amely mögé mindannyiunknak oda kellene állnia, mert őszintén szólva nincs vesztegetni való időnk arra, hogy olyan rendszereket építsünk, amelyek annyi energiát használnak és akkora szénlábnyomot okoznak, mint egész ipari nemzetek. Ez nem a megfelelő idő erre. Rengeteg vizet pazarolunk el ezekkel a rendszerekkel, és nagyon kevesen vannak tisztában azzal, hogy ez komoly probléma. Ezért gondolom én személy szerint, hogy az ágazat első számú prioritásának a fenntarthatóságnak kellene lennie, nem pedig a mesterséges intelligencia versenyének,” mondta Crawford.
Crawford szerint minden egyes ChatGPT-lekérdezés kb. fél liter vizet használ el, és a tiszta víz eléggé fogyóban van. Tény, hogy a ChatGPT hatalmas forradalmat indított, és Crawford szerint bár már látjuk, hogy miért hasznos a generatív MI, de az árnyoldalait sem lenne szabad figyelmen kívül hagyni.
Kérdés, hogy mennyire veszik figyelembe a figyelmeztetését…
Forrás: WCCFTech, The Sydney Morning Herald