Az Egyesült Államok és Kína között zajló kereskedelmi háború új fejezetet nyitott, miután az előbbi országban ismét Donald Trumpot választották meg elnöknek.
Trump első elnöksége alatt sok olyan vámot vezetett be, amely a mai napig is érvényben van a nemsokára távozó Biden-kormány alatt, de Trump tovább fogja erősíteni a vámokat. Viszont erre Kína is reagál, így mindkét fél ahhoz folyamodik, hogy a fogyasztóknak végül többet kell majd fizetni a másik országból származó termékekre. A DigiTimes beszámolója szerint a kínai kormányzat lényegében a „válaszd a hazait!” állásponton van.
A kínai pénzügyminisztérium olyan javaslattal élt, hogy a helyileg gyártott termékeket állami beosztásban 20%-os kedvezménnyel lehessen megvásárolni. Ez persze csak a kormányzatnak történő eladásokra vonatkozik, így egy utcai vásárlónak ilyen kedvezményben nem lesz része. Ezzel a lépéssel akarja Kína a hazai gyártást erősíteni, hogy ne importált hardvert (mondjuk éppen mobiltelefonokat, például az Apple iPhone-ját) vásárolják, hanem az otthoni márkákat (például a Huawei termékeit).
„A dokumentum szerint a kormányzati beszerzésre szánt hazai termékeknek három követelménynek kell megfelelniük. Először is, a terméket Kínában kell előállítani, ami azt jelenti, hogy a nyersanyagokból a kínai területen belül kell átalakítani a tulajdonságokat összetevőkké és termékekké, kivéve a címkézést és az egyszerű csomagolást. Másodszor, a kínai területen gyártott alkatrészek előállítási költségének egy termék esetében el kell érnie egy bizonyos szintet, amelyet dinamikusan, az egyes termékek függvényében módosítanak. Harmadszor, az első két követelmény alapján az egyes termékek esetében a kulcsfontosságú alkatrészeket és a kulcsfontosságú gyártási folyamatokat Kína területén kell elvégezni,” írja a Global Times.
Ez az amerikai cégeket célozza meg, így az Intelt, az AMD-t és az Nvidiát próbálja rosszabb helyzetbe hozni, holott mindegyiknek népes felhasználói közönsége van Kínában. A Huawei, a SMIC, vagy a Xiaomi is hatalmas gyártásnak néz elébe, hiszen ha kivágják a külföldi hardvert, valakinek át kell venni a helyüket.
A végén úgyis a vásárló fizeti meg az egészet.
Forrás: WCCFTech