The Game Awards: íme az összes GOTY-díjazott az évek során – idén vajon ki viszi el a címet?!

Közeledve a ceremóniához, itt az ideje áttekinteni az összes játékot, amely megkapta az év legjobb játéka díjat Geoff Keighley The Game Awards gáláján.

 

 

Itt a december, 2024 hamarosan búcsúzik, a játékostársadalom pedig, mint minden évben, most is a The Game Awards gálára készül. Az esemény előadója és szervezője, Geoff Keighley már a részleteket véglegesíti a konferencia körül, és nem habozik felszítani a felhasználók elvárásait a díjátadóval összefonódó világpremierrel kapcsolatban.

Mert végső soron a TGA lényege az év legkiemelkedőbb címeinek díjazása; nyilván ezen lesz a fókusz a küszöbön álló The Game Awards 2024 esetében is. Valójában Keighley már bejelentette a gála összes kategóriájának jelöltjeinek listáját, beleértve a régóta várt GOTY 2024-et (Az év legjobb játéka).

Emiatt elkészítettünk egy listát azokról a játékokról, amelyek megkapták a GOTY-díjat mind a Spike Video Game Awards-on (a szintén a Keighley által felügyelt gálán, amely 2003-ban kezdődött, és amelynek legutóbbi kiadása 2013-ban volt); mind a jelenlegi The Game Awards során. Az alábbi impozáns lista magában foglalja a történelem néhány legjobb videójátékát…

 

GOTY 2003: Madden NFL 2004

 

Az első és egyetlen sportjáték, amely megkapta a GOTY-díjat a Spike Video Game Awards és a The Game Awards díjátadón. Végül, és annak ellenére, hogy az amerikai futballnak nincs nagy közönsége Európában, a Madden NFL-saga továbbra is szenzációt kelt az olyan területeken, mint az Egyesült Államok, és nem meglepő, ha tudjuk, hogy volt egy év, amikor Geoff Keighley az egyik ilyen résznek adta át az év legjobb játékának járó díjat.

 

GOTY 2004: Grand Theft Auto: San Andreas

 

Nemcsak az év legjobb játéka áll előttünk, hanem a történelem egyik legkiemelkedőbb élménye is. CJ kalandja játékosok millióinak emlékeiben hagyott nyomot, és a mai napig elismeréssel adózunk a Rockstar előtt Los Santos, San Fierro és Las Venturas részletes kidolgozásáért. Sejthetitek, nem ez az egyetlen része a Grand Theft Auto sagának, amely GOTY-díjat nyert…

 

GOTY 2005: Resident Evil 4

 

Egy széles körben elismert klasszikus, sok Resident Evil-rajongó kedvence, és érdekes módon az egyetlen túlélő-horror cím, amely elnyerte az év legjobb játéka díjat a Spike Video Game Awards és a The Game Awards-on. Valójában akkora volt a sikere, hogy a Capcom ismét diadalmaskodott a tavaly, 2023-ban piacra dobott remake-el, amely több mint irigylésre méltó reklámteljesítményt ért el.

 

GOTY 2006: The Elder Scrolls IV: Oblivion

 

Tény és való, hogy a Bethesda a The Elder Scrolls első részeivel kiemelkedett a fantasy RPG-k terén, a műfaj sok rajongója különösen a fejlesztők Oblivion-kalandját szerette. Akkoriban ezt a végleges szerepjáték élményének tekintették forradalmi mechanikájának, varázslatos világának és érdekes történetének köszönhetően. Mindezt, ahogy el lehet képzelni, a Skyrimmel tovább finomították; egy cím, amely természetesen szintén megjelenik ezen a listán…

 

GOTY 2007: BioShock

 

A lövöldözős műfaj már 2007 előtt is roppant népszerű volt, de játékosok ezreit nyűgözte le az Irrational Games kiváló munkája a BioShock esetében. A csapat pedig nem csak játékmechanikájával, a Plasmids megvalósításával és a Rapture beállításával ért el kiváló értékeléseket, hanem egy senkit hidegen nem hagyó sztorival is diadalmaskodott.

 

GOTY 2008: Grand Theft Auto IV

 

Korábban, amikor a GOTY 2004-ről beszéltünk, elmondtuk, hogy a Grand Theft Auto saga visszatérő elem minden év legjobb játékainak listáján. Az a tény pedig, hogy a GTA IV elnyerte a 2008-as díjat, jó példa erre, hiszen a Rockstar ismét megnyerte a játékosokat a nyitott világával és a cselekményével egyaránt kitűnt címmel.

 

GOTY 2009: Uncharted 2: Among Thieves

 

Ugyan nem ez volt az első alkalom, hogy Nathan Drake-et láttuk akcióban, a közösséget lenyűgözte a Naughty Dog játéka, az Uncharted 2: Among Thieves. Valójában, és a listán szereplő több címhez hasonlóan, ez a brilliáns akció-kaland kavalkád a Spike Video Game Awards-on kívül más GOTY-díjat is nyert a gálákon.

 

GOTY 2010: Red Dead Redemption

 

A Red Dead Redemption-t a mai napig sokan a Rockstar egyik legjobb kalandjának tekintik. Még ha figyelembe vesszük is, hogy a Red Dead Redemption 2 2019-ben jelent meg, még mindig több száz játékos preferálja John Marston kalandját Arthur Morganéval szemben. A közelmúltban érkezett PC-s megjelenés pedig a közösség jó részét 2024-ben is visszacsábította ehhez a vadnyugati élményhez.

 

GOTY 2011: The Elder Scrolls V: Skyrim

 

A Skyrim fantasztikus. Több mint 10 év telt el a kiadása óta, de még mindig sok játékos szeretne visszatérni a nyitott fantáziavilágába. Ez is jelzi, hogy a GOTY 2011 elnyerése mellett a Bethesda RPG-je örök élményt nyújt.

 

GOTY 2012: The Walking Dead

 

Sajnos igaz, hogy a Telltale Games most nem áll a legjobban; ám az interaktív történetek epizódszerű élményeken keresztüli elmesélése igazi forradalmat jelentett a videójátékok világában. Az egyik legtöbbet elismerést kapott, a 2012-es GOTY-hoz méltó műve pedig a The Walking Dead volt, tele nehéz döntésekkel és váratlan fordulatokkal.

 

GOTY 2013: Grand Theft Auto V

 

Ahogy az várható volt, különösen miután a GTA: San Andreast GOTY 2004-ként és a GTA IV-et GOTY 2008-ként láttuk, a Grand Theft Auto saga ötödik része is méltó volt az év legjobb játéka díjra. Ennek a címnek a sikere pedig olyan nagy volt, hogy a Rockstar a GTA: Online népszerűségével és bevételével együtt hosszú ideig hagyta pihenni a franchise-t. Most, a GTA VI bejelentésével már csak ki kell várnunk, hogy a történelem megismétlje önmagát a 2025-ös TGA-k esetében…

 

GOTY 2014: Dragon Age: Inquisition

 

Új korszakba lépünk a GOTY díjátadóval. 2014 volt az az év, amikor a Spike bejelentette döntését, hogy felhagy a videójátékoknak szentelt éves gálájával. Ekkor Geoff Keighley felvette az örökséget, hogy a már jól ismert The Game Awards-on folytassa. Az első kiadásban pedig egy rendkívül elismert RPG, egy Dragon Age: Inquisition szerepelt, amely harcrendszerével, legendás történetével és szereplőivel megfelelt a legtöbb rajongó elvárásainak.

 

GOTY 2015: The Witcher 3: The Wild Hunt

 

Geralt of Rivia már a The Witcher korábbi részeivel megtette első lépéseit a videójátékok világában. Azonban a CD Projekt RED végül forradalmasította az RPG-panorámát a The Wild Hunt-tal. A kaland valójában továbbra is roppant népszerű, nem csupán a ma is kiváló játékélmény és látványos grafika miatt, hanem annak sok titoknak köszönhetően, amelyeket máig fedeznek fel a rajongók a játékban…

 

GOTY 2016: Overwatch

 

Az Overwatch igazi forradalom volt a videojátékok világában. Ez ma is megfigyelhető: fejlesztők tucatjai akarnak szeletet maguknak a game-as-a-service és a Blizzard nyomdokaiba lépő hero-shooterek tortájából. Ugyan az is igaz, hogy a játékosok nem nagyon örülnek az iparág új irányának, az Overwatch hatása tagadhatatlan.

 

GOTY 2017: The Legend of Zelda: Breath of the Wild

 

Egy nyitott világ, tele érdekességekkel, egy epikus történet, kihívások az eredeti rejtvények között, harcok fantasztikus lények ellen… A Nintendo tanult mindabból, amit a videójáték-iparban látott 2017-ig, és tökéletesítette a The Legend of Zelda: Breath of the Wild-ot. több tucat órán keresztül képes magával ragadni a játékosokat.

 

GOTY 2018: God of War

 

Spárta szelleme visszatért. Szülőhazájától távol Kratos belevetette magát a harcba jellegzetes brutalitásával és fiával, akiről gondoskodni kell. A közösség üdvözölte a Guerrilla Games munkáját az ikonikus PlayStation karakter újjáélesztésében, és még mindig sokan visszatérnek a skandináv istenek világába, hogy kipróbálják magukat a legvadabb kihívásokban.

 

GOTY 2019: Sekiro: Shadows Die Twice

 

A FromSoftware már játékosok ezreit magával ragadta a Dark Souls saga, a Bloodborne és az Armored Core részekkel, de a The Game Awards első GOTY-ját a Sekiro: Shadows Die Twice-cal érte el. Egy olyan cím, amely a japán stúdió jellegzetes képletét a kihívásokkal teli harcok létrehozásával egy fantasztikus környezetbe viszi Japánba, a Sengoku-korszakba.

 

GOTY 2020: The Last of Us: Part II

 

Ellie szívszorító kalandja a The Game Awards-ban is helyet kapott: konkrétan megnyerte a GOTY 2020-at. A Naughty Dogot ismét egy feszült és megrázó élmény koronázta meg, amely rányomta bélyegét a legtöbb játékos emlékezetére, aki játszott vele. A közösség most arra készül, hogy újra átélje a cím eseményeit az HBO The Last of Us sorozatán keresztül, amely a 2. évadon dolgozik.

 

GOTY 2021: It Takes Two

 

Kellemes meglepetés és a történelem egyik legviccesebb címe. Az It Takes Two játékosok millióit szórakoztatta egy együttműködési szimulációval, amely két, egyedi kihívásokkal küzdő személy számára készült. Valójában az egész kaland egy kulcsfontosságú koncepció kiemelésére szolgál: ez az együttműködés. Ami természetesen a válás mellett döntött házaspárról szóló cselekményében is meglátszik.

 

GOTY 2022: Elden Ring

 

Amikor a FromSoftware bejelentette az Elden Ringet, mindannyian tudtuk, hogy a játék vízválasztó lesz abban a Soulslike műfajban, amely pontosan a japán stúdió munkásságának köszönhetően született. Ezt nem csak az a több millió játékos igazolta, akik a játék veszélyeivel szembeszálltak, hanem az is, hogy a cím megkapta a 2022-es GOTY-díjat.

 

GOTY 2023: Baldur’s Gate 3

 

Ezen a listán sok olyan RPG-t láthattunk, amelyek forradalmasították a műfajt friss ötletekkel, példátlan mechanikával és epikus történetekkel. A Larian Studios azonban ennél is tovább ment a Baldur’s Gate 3-mal, amely sokak számára minden idők legjobb szerepjátéka. Harcrendszerének lehetőségeit, cselekményének a játékost a kaland során végigkísérő karakterek döntésein alapuló elágazásait pedig nehéz elfelejteni.

Forrás: Marca

Spread the love
Avatar photo
"Historian by profession, gamer since historical times."

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu