STEAM DECK HÍREK – A Steam Deck akár arra is képes, hogy a Sony kettővel korábbi konzoljaira fejlesztett játékokat is futtathassa.
Ehhez javasolt az EmuDeck telepítése. Ezen túl érdemes lesz beszerezni pár másik dolgot. Az emulátor és a PS3-játékok telepítéséhez nagy sebességű A2 microSD-kártyára van szükség. Csatlakoztassuk a Steam Decket a hálózathoz, vagy használjuk a dokkot, mert az akkumulátornak nem kellene eközben lemerülni. A dokk lehetővé teszi egy külső HDD vagy SSD csatlakoztatását is a microSD-kártya használatának alternatívájaként. Egy Bluetooth billentyűzet és egér leegyszerűsíti a beállítási, navigációs és fájlátviteli folyamatot. Legálisan birtokolt PS3 ROM-ok is szükségesek…
A fejlesztői mód (Developer Mode) aktiválásához nyomjuk meg a Steam gombot a bal oldali trackpad alatt. Nyissuk meg a Rendszer (System) menüt az oldalmenüben. A Rendszerbeállítások (System Settings) menüpontban kapcsoljuk be a Fejlesztői mód engedélyezése opciót. Az új fejlesztői menü az oldalsó elérési menü alján található. A Fejlesztő menüben keressük meg az Egyéb menüpontot (Miscellaneous). Kapcsoljuk be a CEF távoli hibakeresést (CEF Remote Debugging). Nyomjuk meg a Steam gombot. Nyissuk meg a Power menüt, és válasszuk az Restart (Újraindítás) lehetőséget.
Jöhet az EmuDeck telepítése. Engedélyezzük a fejlesztői módot, majd aktiváljuk be az Enable Unified Frame Limit Management (Egységes keretkorlátozás-kezelés engedélyezése) kapcsolót. Nyomjuk meg a Steam gombot, és a Power alatt váltsunk asztali üzemmódra (Desktop Mode). Nyissunk egy böngészőt, töltsük le le a legújabb PS3-szoftvert a hivatalos PlayStation weboldalról, ezen belül is a Windows-verziót. Mentsük el a PS3UPDAT fájlt egy megjegyezhető mappába. Az EmuDeck oldaláról töltsük le a SteamOS verziót, és válasszuk az egyéni telepítés lehetőséget (Custom Install).Aaz EmuDeck menüben válasszuk ki az Elsődleges (Primary) nevű SD-kártya képet. Most már kiválaszthatjuk az emulátorokat. Győződjünk meg róla, hogy a Steam ROM Manager-t is kiválasztjuk.
Jöhet a játékok átvitele. Nyissuk meg a Dolphin fájlkezelőt. Nyissuk meg az Eltávolítható eszközök alatt az elsődleges mappát, majd az Emulation mappát. Kattintsunk a ROMS mappára, és keressük meg a PS3 nevű mappát, és helyezzük ide a PS3-as játékokat. A PS3 frissítési fájl hozzáadása érdekében kattintsunk a Steam ikonra a bal alsó sarokban, és nyissuk meg az All Applications (Minden alkalmazás) menüpontot. Keressük meg az RPCS3 nevű programot. Ebben kattintsunk a Fájl, Firmware telepítése menüpontra, és nyissuk meg az elmentett PS3UPDAT PUP fájlt. Várjunk, amíg a PS3 szoftverfrissítési fájl szinkronizálódik az emulátorral.
Állítsuk be a kontrollert. Nyissuk meg a Configuration menüt, majd a Pads, utána a Player 1 opciót. Cseréljünk billentyűzetről SDL-re. Győződjünk meg róla, hogy az eszközök alatt a Steam Virtual Gamepad 1 van kiválasztva. Mentsük el. Most adjuk hozzá a PS3-as játékokat a Steam Deck könyvtárához, de először ellenőrizzük az RPCS3 kompatibilitási listát, hogy csak a támogatott, futtatható játékok jöhessenek szóba. Nyissuk meg újra az EmuDecket. A Featured (Kiemelt) menüpont alatt válasszuk a Steam ROM Managert. Bökjünk az igenre, hogyk iképjünk a Steamről. A Welcome to SRM! képernyőn bökjünk a nextre, kapcsoljuk ki a Toggle Parsers opciót. Válasszuk ki a két PS3 fület, amelyek neve RPCS3 Extracted ISO és RPCS3 Installed PKG. A következő képernyőn kattintsunk az Add Games (Játékok hozzáadása), majd a Parse gombra. Ha minden megfelel, kattintsunk a Save to Steam gombra.
Lehet, hogy a Steam Rom Manager nem találja a PS3-címek borítóját. Ezt így pótolhatjuk. Kattintsunk a Javítás (Fix) gombra a borítóablakon belül. Kattintsunk a Per-App-Exceptions melletti legördülő nyílra a keresősáv kibővítéséhez. Írjuk be a játék címét a „Game Title” keresősávba. Kattintsunk a kívánt grafikára, hogy az fehérré váljon. Ezután bökjünk Mentés és bezárás gombra. Mi is feltölthetjük: kattintsunk a Feltöltés gombra, keressük meg a borítót a fájlkezelőben. Várjuk meg, amíg a kép feltöltődik, majd mentsük és zárjuk be, aztán kattintsunk a Mentés a Steambe gombra.
Most már lehet játszani. Állítsuk vissza a Steam Decket játékmódba (Gaming Mode). Nyomjuk meg a Steam gombot, jelöljük ki a Könyvtár menüt, nyissuk meg, nyomjuk meg az R1 gombot, és nyissuk meg a Gyűjtemények (Collections) fület. Nyissuk meg a PlayStation 3 ablakot. Válasszuk ki az átvitt PS3-játékok egyikét, majd bökjünk a Play gombra. A legtöbb PS3 játékban megjelenik egy „compiling shaders” értesítés, ami ilyenkor természetes. Ez egy kis ideig eltarthat. Ha a játékok kissé szaggatnak, nyomjuk meg a jobb oldali trackpad alatt található QAM gombot. Nyissuk meg a Teljesítmény menüt. Kapcsoljuk be a Use per-game profile (Játékonkénti profil használata) lehetőséget. Próbáljuk meg 40 FPS-re változtatni a frame rate-et, esetleg 60-ra. Ha ez nem elég, akkor a Decky Loader és a Power Tools telepítése ajánlott. Amúgy jó ötlet lehet egy billentyűzet és egér csatlakoztatása, vagy aternatívaként használhatjuk a Steam Deck képernyőbillentyűzetét a Steam és az X gombok egyidejű megnyomásával, valamint a trackpadokat.
Ha a Steam Deck játékmódban van, nyomjuk meg a Steam gombot, és nyissuk meg a Power menüt. Váltsunk asztali üzemmódra. Indítsunk egy böngészőt, és navigáljunk a Decky Loader GitHub oldalára. Kattintsunk a nagy letöltés ikonra a letöltés megkezdéséhez. A letöltés után kattintsunk duplán az indítóprogramra, és válasszuk az ajánlott telepítés (Recommended Install) opciót. Ha a telepítés befejeződött, indítsuk újra a Steam Decket játékmódban. Nyomjuk meg a jobb oldali trackpad alatt található gyorsmenü gombot, lépjünk a QAM alján található Decky Loader plugin ikonhoz. A Decky Store megnyitásához válasszuk a beállítások fogaskerék mellett található Store ikont. Ezek után a keresősávba írjuk be a Power Tools kifejezést és telepítsük azt.
Konfiguráljuk a Power Toolsot. Nyomjuk meg a Steam gombot a Könyvtár megnyitásához. Keressük meg az egyik PS3-játékot, és indítsuk el a Nem Steam Könyvtár vagy a PlayStation 3 fülön a Gyűjtemények alatt. A PS3-játék elindítása után nyomjuk meg a QAM gombot a Decky Loader megnyitásához, és válasszuk ki a Power Tools menüt. Ezután kapcsoljuk ki az SMT-ket. Állítsuk be a csúszkát, és állítsuk a Threads értékét 4-re. Nyomjuk meg a QAM gombot, és nyissuk meg a Performance menüt. A Performance menüben kapcsoljuk be az Enable Advance View lehetőséget. Ezután kapcsoljuk be a Manual GPU Clock Controlt és növeljük a GPU órajel frekvenciáját 1200-ra. Végül mentse el ezeket a beállításokat az egyes PS3 játékokhoz a Per Game Profile bekapcsolásával.
A Decky Loader helyreállítása Steam Deck frissítés után szükséges lehet. Az asztai módban nyissunk egy böngészőt, navigáljunk a Decky Loader GitHub oldalára, és kattintsunk a Letöltés gombra. Válasszuk az Execute opciót, és adjuk meg a sudo jelszavát, amikor a felugró ablakban erre kér. Ha nem állítottunk be sudo jelszót, kövessünk a képernyőn megjelenő utasításokat a jelszó létrehozásához. Válasszunk egy megjegyezhető jelszót, és jegyezzük meg, ha a jövőben nem hivatalos, harmadik féltől származó alkalmazásokat kívánunk telepíteni. Várjuk meg a telepítés befejezését, és indítsuk újra a Steam Decket játékmódban. Nyomjuk meg a QAM gombot, és a Decky Loader alkalmazás, a beállítások és a bővítmények visszaállnak a frissítés előtti állapotukba. Ha a Decky Loader alkalmazás egy jövőbeli frissítés miatt el lenne távolítva, használjuk újra ezeket a lépéseket az alkalmazás visszaállításához.
Nagyjából ennyi…
Forrás: GameRant