Nem különleges az emberi intelligencia, hogy legyőzze az MI-t a tőzsdén?

TECH HÍREK – Egy mesterséges intelligenciával foglalkozó cég szerint nem nagyon érdemes emiatt magasztalni az emberi intelligenciát…

 

Jan Szilagyi, egy szoftveres cég, a Reflexivity társalapító-vezérizgatgatója a CNBC Squawk Box című műsorán beszélt arról, hogy a vezető fedezeti alapok a meglévő eszközeik kiegészítéseként használnak MI-t, és szerinte a technológia idén már több helyes tőzsdei előrejelzést is tett. A Relfexivity nagy nyelvi modellekkel (large language model = LLM) fedett elemzőmotorokat fejleszt, úgy véli, hogy megfelelő számítási teljesítmény és képzés mellett a mesterséges intelligencia legyőzheti az emberi intelligenciát a részvények kereskedése tekintetében.

A Reflexivity végcélja egy autonóm befektetési elemző felépítése, ezért kíná a cég olyan technológiákat, amelyek lehetővé teszik a befektetők számára, hogy a különböző forrásokból származó adatokat egyetlen platformon összevonják, és így egyszerűsítsék a döntéshozatalt. Az engine-nek feltett kérdésekkel a felhasználók bízhatnak abban, hogy a motor megkeresi az adatokat, majd lefuttatja az elemzést, amely két óra helyett mindössze csak két percig tart. A Reflexivity jelenlegi MI-vel működő kereskedési rendszereit úgy tervezték, hogy párhuzamokat találjanak a múltból, hogy érzékeltessék, milyen lehet a jövőbeni ármintázat. Ezek a párhuzamok 12 vagy 15 múltbeli epizód alapján kiválasztja az értékpapírokat, amelyek megfelelnek keresésünknek a jelenlegi környezet vagy egy sor gazdasági vagy egyéb paraméter tekintetében, amelyek bizonyos részvényeket arra csábíthatnak, hogy másokkal szemben jobb hozamot nyújtsanak.

Szilagyi ügyfelei elsősorban a legjobb fedezeti alapok, akik ezt egyfajta intelligens overlay-ként használják a különböző adatforrások tetején, amelyekhez hozzáférnek. Az MI több tőzsdei trendet eltalált idén, de másokat kihagyott. Szilagyi felvázolta, hogy ha a piac egészét nézzük, tehát például nagyon helyesen jelezte a júliusi csúcsot, nagyon helyesen jelezte a hamis ralit, ami közvetlenül utána következett be. A csúcs után az MI ismét helyesen jelezte a mélypontot is. Ám a szoftvere túl korán váltott bullish-sá (ez a kifejezés a tőzsdei zsargonban emelkedő részvényárakat jelent) a Federal Reserve legutóbbi ülése előtt, amelyet követően a bank 2025-ig két kamatcsökkentést irányzott elő a korábbi négy helyett. Szilagyi azonban nem hiszi, hogy a modell itt is tévedett, mivel annak kimenetei mindig valószínűségi értékelések. Szerinte ezek az értékelések lényegében azt jelentik, hogy a modell 70%-os biztonsággal mondja ki, hogy történik valami, ám még mindig ott van a 30% arra, hogy nem. Szerinte nehéz azt mondani, hogy van valami olyan különleges az emberi intelligenciában, ami miatt jobbnak kellene lennünk a kereskedésben. Úgy véli, hogy ha képesek vagyunk annyi számítási teljesítményt adni a rendszernek, és az intelligencia folyamatosan fejlődik, akkor egy bizonyos ponton nem őrültség azt gondolni, hogy a rendszerek jobbak lesznek a kereskedésben az embereknél.

Arra a következtetésre jutott, hogy az emberek kiszorításával kapcsolatban még kb. 5-10 évre vagyunk, és szerinte az MI nem fog minket teljesen felváltani, mert egyes szektorok, például a magánpiacok, nehezebben lesznek megcélozhatók az MI számára a képzéshez szükséges adatok viszonylagos hiánya miatt.

Forrás: WCCFTech

Spread the love
Avatar photo
Anikó, our news editor and communication manager, is more interested in the business side of the gaming industry. She worked at banks, and she has a vast knowledge of business life. Still, she likes puzzle and story-oriented games, like Sherlock Holmes: Crimes & Punishments, which is her favourite title. She also played The Sims 3, but after accidentally killing a whole sim family, swore not to play it again. (For our office address, email and phone number check out our IMPRESSUM)

Kiemelt partnerünk: www.konzolkirály.hu