TECH HÍREK – Musk erről nem véletlenül beszélt, ugyanis a Neuralink épp az agychipekkel foglalkozó cége, amely elvégezte az első sikeres implantációkat.
Musk szerint a Neuralink fel fogja gyorsítani az emberi agyakat, így nem fog unatkozni a mesterséges intelligencia. Az alacsony adatátviteli sebességünk túl lassú, és ez akadályozza az ember és az MI pozitív konvergenciáját. Szerinte a lassú kimeneti sebességünk csökkentené a kapcsolatot az emberek és a számítógépek között. Az emberi agy egy olyan számítógép, amelyet egyetlen Szilícium-völgyi cég sem tud még csak megközelíteni sem. Ez Muskot nem zavarja, mert szerinte a Neuralink három, talán hat, talán több nagyságrenddel képes növelni agyunk kimeneti sebességét (azaz azt, hogy agyunk milyen gyorsan küld jeleket a chipnek). Így feltölthetjük emlékeinket, és ezeket sosem vesztenénk el – ő ezt 10-15 éven belül kivitelezhetőnek tartja.
Apoorv Agrawal technológiai befektető nemrég egy tweetjében a Neuralinket az évtized legfontosabb vállalatának nevezte, és Musk erre az állításra támaszkodva további állításokat tett: „A bitráta és a betegek száma hiperexponenciálisan fog növekedni a következő több mint 5 évben. Az én becslésem szerint 2030-ra a kombinált I/O bitráta több mint 1 millió bit/másodperc lesz, az augmentált emberek száma pedig több mint 1 millió.” Még ez az előrejelzés is kifejezetten szelídnek tűnik Musk korábbi elképzelése mellett, miszerint a következő néhány évtizedben több százmillió embernek lesz Neuralinkje. Ha ehhez hozzávesszük Musk megjegyzéseit a be- és kimeneti sebességről, ami lényegében a gondolkodás sebességét jelenti, akkor a normális agyműködést messze magunk mögött hagyjuk valamiért, aminek még nincs is igazán neve.
Ha Musk vadabb állításai akár csak megközelítőleg is közel állnak a valósághoz, ez olyan társadalmi-technológiai forradalmat jelentene, amilyet még soha nem láttunk, és egyik napról a másikra egy kétszintű fajt hozna létre, ahol a lakosság egy kis százaléka a többieknél 6x gyorsabban gondolkodik. Ez messze van az utópisztikus kilátásoktól, és legalábbis olyan etikai és szabályozási ellenőrzést igényel, amelytől Musk visszariad (az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet, a SEC már szaglászik, és nem idő előtt). De ne felejtsük, hogy Musk rengetegszer ígért már olyasmit, ami eddig nem következett be.
Az első kísérletnek négy évvel korábban kellett volna elkezdődnie, és Musk néhány vadabb állítása a technológiával kapcsolatban az, hogy az valahogy képes lesz gyógyítani (?) az autizmust és a skizofréniát, amelyek nem betegségek, valamint szuperéles sasszemet ad. A Neuralink már sikeresen beültetett eszközöket emberi páciensekbe, és ezek a páciensek képesek olyan módon kapcsolódni a számítógépekhez, ami korábban lehetetlen lett volna. A Neuralink első páciense, Noland Arbaugh az eszköz használatát az Erő használatához hasonlította (Csillagok háborúja), és most már képes számítógépet irányítani, videojátékokkal játszani és beszélgetni a barátaival mindenféle fizikai beavatkozás nélkül.
A Neuralink egy része annak, ami az ipari forradalom óta a legnagyobb változást hozhatja az emberi társadalomban. „Nem csak az a célunk, hogy az embereknek a normális emberekkel egyenértékű kommunikációs adatátviteli sebességet adjunk. Az a célunk, hogy olyan embereknek, akik [kvadriplégák], vagy esetleg teljesen elveszítették az agy és a test közötti kapcsolatot, olyan kommunikációs adatsebességet biztosítsunk, amely meghaladja a normális emberekét. Ha már itt tartunk, miért ne? Adjunk az embereknek szuperképességeket,” mondja Musk.
Hype-ember, ez kétségtelen.
Forrás: PCGamer