„Majdnem csődbe mentem egy vezérigazgató elleni harcban” – állítja a világ egyik legjobb RPG-jét megalkotó fejlesztő, aki segítséget kér, hogy visszaszerezze jogait és talpon maradhasson. Argo Tuulik, a Disco Elysium írója, 2024 februárjában távolították el a ZA/UM-tól, és most a projektje jogaiért küzd.
A ZA/UM európai stúdió és debütáló munkája, a Disco Elysium körüli helyzet az egyik legmeghatározóbb esettanulmány lehet a jövőben. Az elmúlt évek egyik legelismertebb fejlesztőcsapata egy hihetetlenül ambiciózus RPG-n dolgozott, amelyet a TIME magazin a történelem legjobb játékai közé sorolt. Mára azonban a stúdió romokban hever, a vezérigazgató hirtelen döntései tönkretették a cég üzleti helyzetét, és Argo Tuulik, a Disco Elysium írója kétségbeesetten kér segítséget, hogy elkerülje a teljes anyagi összeomlást.
A Disco Elysium drámai története: Kié a játék lelke?
A 2019-es megjelenést követően a ZA/UM gyorsan belevágott egy folytatás, több spin-off projekt és egy film fejlesztésébe. Azonban 2022-ben a stúdió alapítói és kulcstagjai távoztak, arra hivatkozva, hogy a vezetés „nem képviseli a cég alapításának szellemiségét”. Ezt követően vádaskodások, elbocsátások, perek és a szellemi tulajdon jogai körüli harc kezdődött, amely eddig még egy új játék megjelenéséhez sem vezetett.
Az egyik legnagyobb vesztes Argo Tuulik volt, aki íróként maradt a stúdióban, hogy vezesse a folytatás fejlesztését, amíg a vezetőség úgy nem döntött, hogy törli a projektet. Ezután egy „független bővítményt” követeltek tőle, pre-produkciós időszak nélkül, kényszerítve, hogy „útközben dolgozzon”. Tuulik eleget tett a kérésnek, ám végül a vezetőség legnagyobb problémájává vált, miután nyilvánosan bírálta a tömeges elbocsátásokat, amelyek sokszor indokolatlanul érintették a női munkatársakat és a kritikus hangokat. 2024 februárjában végül őt is elbocsátották.
Argo Tuulik a jogok visszaszerzéséért és a túlélésért küzd
Tuulik a GoFundMe oldalon tett közzé egy hosszú nyilatkozatot, amelyben pénzt kér a bővítmény jogainak visszaszerzéséért folytatott harcra. Kifejtette, hogy őt és más eredeti alkotókat, például Robert Kurvitzot, Alexander Rostovot és Martin Luigát önkényesen megfosztották a Disco Elysium kreatív irányításától. Elmondása szerint a játék szellemi tulajdonjogait olyan magánbefektetők szerezték meg, akik az anyagi érdekeket a művészi víziók elé helyezték. Ennek ellenére biztos abban, hogy van esély visszaszerezni a Disco Elysium örökségét azoknak, akik valóban megteremtették.
Tuulik helyzete tovább romlott, amikor egy technológiai vállalkozó beperelte, akivel rövid ideig dolgozott együtt. Az író a felperest „rosszindulatú milliomosként” írta le, aki kihasználta őt, és egy jogi harcra kényszerítette, amely teljes anyagi ellehetetlenüléshez vezetett. Jelenleg közel £80,000 (96,506 euró) adósságot próbál fedezni, hogy finanszírozhassa védelmét az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bíróságán. „Nem fogom feladni” – mondja határozottan, hozzátéve, hogy az ellensége előtti meghátrálás veszélyeztetné új projektjének célját.
A rajongókhoz intézett végső felhívásában Tuulik támogatást kér, hogy átvészelhesse a telet, és visszatérhessen a jogi csatába. „Megígértem, hogy az első ház, amit felgyújtunk, a sajátunk lesz, és itt állok a parázsló hamvak között” – írja eltökélten. Közben a világalkotó dokumentálja minden lépését, remélve, hogy egyszer igazság győz, és a Disco Elysium visszakerül eredeti alkotói kezébe.
Forrás: 3djuegos