MOZI HÍREK – Will Smith főszereplésével érkező Legenda vagyok folytatás hamarosan a mozikban landol, de nem éppen olyan visszhangot vált ki, mint amit a producerek és a rendező reméltek. Milyen folytatást tartogatnak az alkotók az első film rajongói számára? A válasz meglepő. Akiva Goldsman producer a Deadline-nak adott interjúja alapján a film figyelmen kívül hagyja a 2007-es zombiblokbuster utolsó 15 percét, és egy teljesen másik, ritkán látott törölt jelenetet helyez a középpontba. Ez a folytatás inkább bocsánatkérés, semmint remake.
A kontinuitási hibák nem ritkák, de amikor egy franchise teljes irányváltásba kezd, az könnyen visszafelé sülhet el, és kétségeket ébreszthet a nézőkben. A 2007-es posztapokaliptikus film végén Dr. Robert Neville (akit Will Smith alakít) feláldozza magát, hogy megmentse az emberiséget a „Sötétvadászok” támadásától, egyúttal megtalálva a gyógyírt a Krippin-vírusra. Az eredetileg tervezett befejezés azonban sokkal sötétebb volt, átalakítva a történetet egy mély filozófiai gondolatmenetből egyszerű kasszasikerfilmé. Vajon milyen árat fizet egy alkotás, amikor eldob egy kényelmetlen harmadik felvonást? És mit árul el ez a tesztvetítések működéséről?
Richard Matheson sci-fi klasszikusa már több előzményt is kapott a filmvásznon. Az első Vincent Price főszereplésével készült, majd a hetvenes években Charlton Heston remake-jében született újjá. Ezek az alkotások megalapozták a zombifilmek világát, bár valójában mindkettő vámpírokról szólt. Az Az utolsó ember a Földön négy évvel megelőzte George Romero zombimesterművét, a The Night of the Living Dead-et. Mind az Az utolsó ember a Földön (1964), mind az Omega ember (1971) értékes alkotások voltak a maguk módján, de egy kortárs feldolgozás sajátos fordulatokat és esztétikai választásokat ígért.
Sajnos a végeredménnyel senki sem volt elégedett. Az elmúlt 18 év során számos kritika érte a filmet. A 2007-es újragondolásban Neville előállítja a gyógyírt a Krippin-vírusra, ezzel megmentve az emberiséget. Egy kerek, lezárt befejezés. Talán túlságosan is kerek. A stúdió végül gyávaságot tanúsított, és elvetette Matheson eredeti, komor, de katartikus lezárását, amelyben Neville empátiát érez az általa megölt lények iránt, és egzisztenciális kérdésekkel küzd.
Ahogy Glen Donnar filmtörténész megjegyzi, ez a törölt jelenet kulcsfontosságú abban, hogyan tekintünk a „szörnyekre” és Neville karakterfejlődésére. Ez a jelenet bemutatja, hogy Neville felismeri saját „szörnyeteg” mivoltát, miközben megérti zombikísérletei alanyainak szenvedését. Az, amit végül a moziban láthattunk, átadja magát a sci-fi-apokalipszis mozikban megszokott hősmitológiának, amely nem kérdőjelezi meg a valóság, erkölcs vagy társadalmi normák érzékelését. Más szóval, a film azt sugallja, hogy a tudománynak nincsenek gonosz alkalmazásai, és hogy ellenfeleink nem érdemlik meg a megértést. Matheson rajongói érthetően érezték magukat megcsalatva. De a történet ennél sokkal többről szól…
Számos film került már veszélybe vagy lett teljesen tönkretéve az utolsó pillanatban végrehajtott módosítások miatt. A Szárnyas fejvadász például Ridley Scott elképzelései és a producerek tesztközönség kedvéért tett beavatkozásai között veszett el. Bár a tesztvetítéseknek néha hasznos szerepe is lehet, lásd a Penge vagy a First Blood (Rambo) példáját, a legtöbb esetben érdemes óvatosan kezelni ezeket. Az Legenda vagyok első befejezését azért cserélték le, mert a közönség nem reagált jól a melankolikus, introspektív lezárásra, amely csak a DVD-kiadásokon érhető el.
És itt még nincs vége a történetnek. Akiva Goldsman producer bejelentette, hogy a 2025-ös folytatás figyelmen kívül hagyja a mozis befejezést, és visszatér az eredeti, csak DVD/Blu-ray kiadásokban látott fináléhoz. Ez a döntés újabb történetmesélési lehetőségeket nyit meg. De nem áltatjuk magunkat azzal, hogy nem gazdasági szempontok motiválták a döntést. Ez a narratívaváltás részben annak köszönhető, hogy az eredeti fináléban a főszereplő meghalt, és a történet lezárult. Reméljük, hogy ez nem válik új trenddé.
Forrás: MovieWeb