TECH HÍREK – Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága jóváhagyott egy törvényt, amely néhány napon belül betilthatja a TikTokot nemzetbiztonsági aggályok miatt. Az alkalmazás jövője immár Donald Trump beiktatás előtti döntésétől függ, aki korábban ellenezte a tiltást, de most maga is átgondolja az ügyet.
Az amerikai Legfelsőbb Bíróság ezen a héten hallgatta meg a TikTokot birtokló ByteDance fellebbezését, de úgy döntött, hogy elutasítja azt. A figyelem most Donald Trump január 20-án beiktatandó elnökre irányul, aki korábban úgy nyilatkozott, hogy „ellenzi” az alkalmazás betiltását.
„Nem kétséges, hogy több mint 170 millió amerikai számára a TikTok egyedi és széleskörű lehetőséget nyújt az önkifejezésre, az interakcióra és a közösségi kapcsolódásra” – olvasható a Legfelsőbb Bíróság egyhangú ítéletében (köszönet érte a BBC-nek).
„De a Kongresszus úgy határozott, hogy az elidegenítés szükséges a TikTok adatgyűjtési gyakorlatával és egy idegen hatalomhoz fűződő kapcsolatával kapcsolatos nemzetbiztonsági aggályok kezelése érdekében. Ebből kifolyólag arra a következtetésre jutottunk, hogy a vitatott rendelkezések nem sértik a petíciót benyújtók Első Alkotmánykiegészítéshez fűződő jogait.”
A vita középpontjában a nemzetbiztonsági aggályok álltak, a bíróság pedig arra a következtetésre jutott, hogy „a TikTok mérete és sebezhetősége idegen hatalmi ellenőrzéssel szemben, valamint a platform által gyűjtött érzékeny adatok tömege igazolja az eltérő bánásmódot a kormány nemzetbiztonsági aggályainak kezelése érdekében.”
A ByteDance azzal érvelt, hogy a törvény sértené a szólásszabadságot, de miután ezt az érvet elutasították, a cégnek most vagy el kell adnia az amerikai alkalmazásverziót egy jóváhagyott vásárlónak, vagy pedig az alkalmazást betiltják, ha a törvényt érvényesítik. A vállalat ügyvédei a héten közölték a Legfelsőbb Bírósággal, hogy ebben az esetben az alkalmazás „elsötétülhet,” és ha nem érkezik utolsó pillanatos vevő vagy politikai beavatkozás, nem világos, hogy a ByteDance egyszerűen leállítja-e az alkalmazást az Egyesült Államokban.
A döntést örömmel fogadta az Igazságügyi Minisztérium, amely szerint „a Legfelsőbb Bíróság döntése lehetővé teszi, hogy megakadályozzuk a kínai kormányt abban, hogy a TikTokot az amerikai nemzetbiztonság aláásására használja” – mondta Merrick Garland főügyész. „Az autoriter rezsimek nem férhetnek hozzá korlátlanul amerikaiak millióinak érzékeny adataihoz.”
Donald Trump korábban az első hivatali ciklusa alatt megfenyegette a TikTok betiltásával, de most más hangnemet ütött meg. A CNN-nek adott interjújában így fogalmazott: „A végső döntés az enyém, úgyhogy meglátják majd, mit teszek.” A közösségi médiában pedig ezt írta: „A TikTokkal kapcsolatos döntésem hamarosan megszületik, de időre van szükségem az ügy alapos megvizsgálásához. Maradjanak velünk!”
Néhány TikTok-felhasználó az Egyesült Államokban a közelgő tiltásra úgy reagált, hogy egy másik kínai közösségi médiaalkalmazáshoz, a Rednote-hoz csatlakozott, ahol viccelődnek az ott található „kínai kémek” számáról. Ugyanakkor a TikTok 170 millió amerikai felhasználója továbbra is vonzó célcsoportot jelent, és a pletykák szerint az érdeklődők között lehet az egykori Activision vezérigazgatója, Bobby Kotick is. Kevésbé komolyan véve MrBeast is kijelentette, hogy megvásárolná az alkalmazást.
A legújabb fejlemény? A TikTok az X-en közzétett egy frissítést, miszerint, ha nem történik változás, „vasárnapra kénytelenek leszünk elsötétülni.” Hozzátették: „Hacsak a Biden-kormányzat nem nyújt azonnali és világos nyilatkozatot a legfontosabb szolgáltatók biztosítására, sajnos a TikTok január 19-én leáll az Egyesült Államokban.”
Forrás: PC Gamer