TECH HÍREK – Bár ideiglenesen ismét elérhetővé vált a ByteDance, egy kínai vállalat platformja az Egyesült Államokban, az Apple szigorúbban áll hozzá a TikTokhoz!
75 napig „védetté” vált Amerikában a TikTok, ugyanis Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke egyik rendelete ezt lehetővé tette. A TikTok a tulajdonosa miatt van kérdéses helyzetben: a ByteDance egy kínai cég, és ennek bizony kapcsolata van a Kínai Kommunista Párttal, ezért pedig nemzetbiztonsági kockázatként tekitnenet a platformra. Az Apple és a Google sem tette még ismét elérhetővé az appot a saját felületükön, de úgy tűnik, hogy mind a ketten távolságtartóak lesznek, és közülük az Apple ezzel kapcsolatokban nyitottabban fejezi ki a véleményét.
Az Apple egy új ügyfélszolgáati dokumentumban foglalta össze, hogy a ByteDance összes appja (így például a videóvágásra jó CapCut is) elérhetetlen az App Store-on, és ez a frissítésekre is vonatkozik: „Az Apple köteles betartani a törvényeket azokban a joghatóságokban, ahol működik. A Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act értelmében a ByteDance Ltd. és leányvállalatai által fejlesztett alkalmazások (köztük a TikTok, a CapCut, a Lemon8 és mások) 2025. január 19-től kezdve nem lesznek letölthetők vagy frissíthetők az App Store-ból az Egyesült Államokban élő felhasználók számára,” írja a cég.
Bár Donald Trump aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely 75 napig védi a TikTokot és támogató partnereit a tiltástól, több szakértő is úgy véli, hogy a szövetségi törvény Trump végrehajtási rendeletétől függetlenül érvényben marad. Az egyetlen kivétel, hogy a TikTok továbbra is működhet az Egyesült Államokban, ha az újonnan megválasztott elnök bizonyítani tudja a Kongresszusnak (a felsőháznak; de itt is republikánus többség van, így nem lesz ez akadály…), hogy a videófeltöltő platform megszakította kapcsolatát a ByteDance-szel, és mostantól egy amerikai szervezet tulajdonában van. Ezek a feltételek eddig egyáltalán nem teljesültek. Ezért nem csoda, hogy sem az Apple, sem a Google nem fogadta vissza a TikTokot, amelynek tulajdonosi körének 60 százalékát olyan intézményi befektetők teszik ki, mint a BlackRock, a General Atlantic és a Carlyle Group Az alapítók és a globális alkalmazottak pedig 20-20%-kal rendelkeznek.