„Túl sok soulslike jelenik meg évente” – jelentette ki az új akció-RPG fejlesztőcégének vezérigazgatója. A Steam-en már 96%-os pozitív értékelésnél járó játék, Ender Magnolia: Bloom in the Mist, szándékosan könnyebb az elődjénél. Ez nem véletlen: a fejlesztők tudatosan döntöttek a nehézségi szint csökkentése mellett.
Ha visszatekintünk az elmúlt évekre, és megvizsgáljuk, melyik műfaj vált a leggyakrabban ismétlődővé, a soulslike biztosan az elsők között jut eszünkbe. A Dark Souls sikere óta számos projekt választotta ezt az irányt, hol nagyobb, hol kisebb mértékben. Sok esetben az eredeti formulát deformálva, könnyebben elérhetővé téve azt. Ezért döntött úgy a Ender Magnolia: Bloom in the Mist fejlesztőcsapata – akik a 2021-es sikeres metroidvania, az Ender Lilies folytatását készítették –, hogy csökkentik az új játék nehézségét: „Túl sok soulslike készül évente.”
A fejlesztői döntés háttere
A Binary Haze Interactive vezérigazgatója, Hiroyuki Kobayashi a Famitsu-nak adott interjújában elmondta, hogy a döntés egy belső vita és kulcsfontosságú visszajelzések nyomán született. Az első játék, az Ender Lilies fejlesztése során a csapat a FromSoftware játékait vette alapul, hogy kihívást jelentő, de elérhető élményt alkossanak.
Kobayashi kifejtette, hogy az Ender Lilies-t a metroidvania műfaj belépési pontjának szánták, kiegyensúlyozott nehézségi szinttel, vonzó 2D-s grafikával és lendületes mozgásrendszerrel. A cél az volt, hogy a metroidvania elemeket ötvözzék a soulslike játékok jellegzetes nehézségével, létrehozva egy hibridet, amelyet mások is megpróbáltak utánozni.
Egy programozó megváltoztatta a rendező nézőpontját
Az Ender Magnolia fejlesztése során belső vita alakult ki a nehézségi szint kérdéséről. Kobayashi eredetileg meg akarta tartani, vagy akár növelni is a kihívást, hogy ne okozzon csalódást a veterán játékosoknak. Azonban a csapat egyik programozója más megközelítést javasolt: „Miért kellene mindent soulslike-á tenni? Játékosként évente egy soulslike bőven elég, és annak a FromSoftware egyik játékának kellene lennie.” Ez a megjegyzés arra késztette Kobayashit, hogy újragondolja álláspontját.
Az Ender Magnolia korai hozzáféréses szakasza alatt gyűjtött játékosvisszajelzések szintén kulcsszerepet játszottak. Kobayashi szerint a vélemények erősen megoszlottak: voltak, akik üdvözölték a könnyített nehézséget, míg mások elégedetlenségüknek adtak hangot a korábbi projekt kihívásainak hiánya miatt. Ennek eredményeként a fejlesztőcsapat bevezetett több nehézségi szintet, lehetővé téve, hogy a játékosok a számukra legmegfelelőbb élményt választhassák. Ugyanakkor a középső szegmensben a kihívás szintjét szándékosan csökkentették, hogy „ne terheljék túl a piacot egy újabb soulslike-kal.”
Az eredmény: siker
És működött? Úgy tűnik, igen. Az Ender Magnolia: Bloom in the Mist január 23-án jelent meg, és bár a 96%-os pozitív értékelések többsége még a korai hozzáférés idejére nyúlik vissza, a hivatalos megjelenés utáni visszajelzések is lenyűgözőek. Valójában az egyidejű játékosok száma a metroidvania rekordját tízszeresére növelte az áprilisi csúcsértékhez képest, elérve a 13 676 egyidejű játékost.
Forrás: 3djuegos