Egy adapteren futtatni az id Software mindenki által ismert belső nézetes lövöldözős játékát elképzelhetetlen, de mégis volt, aki ezt elérte.
Ma már komoly verseny zajlik akörül, hogy min lehet működésre bírni a DOOM-ot. Rengeteg hihetetlen „célplatform” bukkant már fel a hírekben, de talán most elértünk oda, hogy ez már teljesen hallatlannak hangzik. Ezúttal egy Apple Lightning-HDMI adapteren fut a játék. Miután a Panic Blog kiszúrta, hogy az Apple dongle úgy tűnt, hogy 1080p-s tartalmak streameléséhez felskálázási trükköket hajt végre, és kiderült, hogy a cupertinói vállalat eléggé erős hardvert pakolt az adapterbe ahhoz képest, hogy elvileg ez egy viszonylag azerény eszköznek mondható. Az adapter egy Samsung 400 MHz-es Arm rendszerlapkát (system-on-a-chip = SoC) használ 256 MB RAM-mal és saját belső tárolóval a videotömörítési és felskálázási feladatok ellátására. Tehát egy mini számítógép van az adapterben!
Egy YouTube-os megvalósította, hogy a DOOM fusson az adapteren, és ráadásul nem is úgy, hogy az játszhatatlannak legyen nevezhető. Mivel ez egy több mint három évtizede megjelent játék, ez a hardver bőven elég ahhoz, hogy a játék kifogástalaon futtatható legyen rajta. Nyan Satan a Checkm8 bootROM exploitot vette igénybe, mert így egyedi kódot futtathat az eszközön. A bemutató videón sajnos nem látszik, hogy bemeneti parancsokat mutatna, de ahogy a Hackaday rámutat, USB 2.0-n keresztül csatlakozik, így nem oyan nehéz billentyűzetes inputot (bevitelt) biztosítani a játék számára.
Ez két dolgot vetett fel. Egyrészt azt, hogy az Apple tényleg nagyon erős hardvert pakolt az adapterbe, hogy megfelelő minőséget biztosítson a felhasználóknak. Másrészt pedig azt, hogy ezzel talán ez az eddigi legszokatlanabb, akár napi szinten is használt eszköz, amin a DOOM működésre lett bírva. Bár már láthattunk ennél elborultabb megoldásokat is, egy átlagos kellék, kiegészítő esetében ez lehet a rekord.
Már csak egy kérdésünk maradt a végére: vajon ezek után mi lesz a következő, amin Doomguy elkezdi a démonokat irtani?
Forrás: PCGamer, Panic Blog, Hackaday, The Apple Wiki