TECH HÍREK – Mivel egyre nagyobb szabályzás alá szeretnék vonni a nagyobb techcégeket (legalábbis az Európai Unió területén), nem csoda, hogy Mark Zuckerberg sem úszta meg a nagy bírságot, ami nekük továbbra is csak aprópénz lesz, figyelembe véve, hogy mennyi pénz forog náluk.
A Google jelenleg több vizsgálat alatt áll, és eközben a Meta is egy trösztellenes eljárás célkeresztjében találta magát mind az Egyesült Államokban, mind az Európai Unióban. Ezért is döntött úgy a Mark Zuckerberg vezetette cég, hogy a Facebook Marketplace-et (avagy a közösségi platform piacterét) felnyitja. Európában 797 millió eurós bírságot kapott a Meta (ez 320,78 milliárd forint), nem véletlenül…
A Reuters arról írt, hogy a Meta a saját szolgáltatásait részesítette előnyben, így a riválisoknak nem sok esélye volt, ezzel megsértve az antitröszt törvényeket. Ennek következményeképp a Facebook Marketplace úgy lett felnyitva, hogy a többi reklámszolgáltató is listázhat a felületen. A Facebook Marketplace Partner Program lényegében közvetlen reakció akar lenni az EU döntésére. Az Európai Unió szerint a cég nem fair a kereskedelmi gyakorlataiban, amivel hátrányos helyzetbe hozza ellenfeleit. Zuck korábban azt állította, hogy az európai szabályzások az amerikai techcégek ellen irányulnak, hogy ezzel védjék az EU-n belülről származó cégeket.
Nagyobb feszültség van a techcégek között pont az Európai Unió szigora miatt. A Google, az Amazon és az Apple is emiatt van feszült helyzetben. Januárban a Meta már tesztelte a programját az eBay-jel közösen Németországban, Franciaországban, továbbá az Egyesült Államokban. Bár a vállalat igyekszik az EU trösztellenes ítéletéből fakadó szükségleteket teljesíteni, az Unió továbbra is figyelni fogja, hogy a Meta teljesen betartja-e a 2023 novemberi ítéletet.
Az ilyen kezdeményezések meghozatala létfontosságú, mivel a szabályozó hatóságok egyre agresszívabbak a jogsértések és a súlyos bírságok kiszabása terén. A vállalatoknak éberebbnek kell lenniük a trösztellenes törvényeknek való megfelelés tekintetében, hogy ne legyenek (további) jogi bonyodalmak.
Forrás: WCCFTech