TECH HÍREK – Egy hatalmas támadás következtében 2,7 milliárd tétel tulajdonosa cserélt gazdát, ugyanis egy adatbázis nem volt kellően védett.
A cégek egyre inkább igyekeznek a digitális biztonságra is törekedni, amihez folyamatosan ellenőrizniük kell a rendszereikben esetlegesen felmerülő sebezhetőségeket. Csakhogy az adathalászat (phishing) továbbra is képes sikerrel járni. Ezúttal a Mars Hydro dőlt be ennek: ez egy kínai cég, ami beltéri termesztésre és hidroponikára szakosodott. 2,7 milliárd tételük volt az adatbázisban, amihez hozzáférhettek a kibertámadók.
Ebben az adatbázisban igencsak érzékeny adatok voltak találhatóak. Az okostelefonokkal és az operációs rendszerekkel kapcsolatos adatok (iOS vagy Android), továbbá a Wi-Fi hálózatokhoz köthető részletek (SSID hálózati nevek, jelszavak) is benne voltak. Ha esetleg ezt jelszóval védte volna a kínai vállalat, akkor nem lett volna akkora baj, de a Mars Hydro ezt elfelejtette. Az IP címek, az email címek is az adatbázisban voltak, úgyhogy ezzel a támadók képesek lehetnek hozzáférni az eszközökhöz és hálózatokhoz, iletve a bűnözők megfigyelhetik a felhasználókat, hogy később lecsapjanak rájuk! Akár „köztes” támadások is lehetnek (a felhasználók és az eszköz közötti forgalom manipulásával).
És pont ez a legveszélyesebb, mert sem a felhasználó, sem az általa használt eszköz nem ismeri fel, hogy a kommunikációba behatoltak. Így a felhasználó személyiségét meghamisíthatják, ugyanis a támadók a lehallgatási támadás részeként hozzáférhetnek érzékeny bejelentkezési adatokhoz, pénzügyi információkhoz és akár vállalati adatokhoz is. Mivel a Mars Hydro okostelefonokkal kezeli a hidroponikai eszközeit, és az appja a Google Play Store-on és az Apple App Store-on is elérhető angol, német, francia és kínai nyerven. Bár elvileg nem gyűjtenek felhasználói adatokat, az IoT-eszközök a felhasználó hálózatához csatlakozva esetleg információkat továbbítottak, így felépítve az adatbázist.
Ez kifejezetten kínos lehet a Mars Hydro számára. Még nem hallottuk, hogy visszaéltek a megszerzett adatokkal, de sosem lehet tudni, hogy mikor csaphatnak le az áldozatokra. Ez a történet is mutatja, hogy komolyan kell venni az adatvédelmet.
Forrás: WCCFTech