TECH HÍREK – Az Egyesült Államok elnöke igyekszik beindítai az amerikai chipgyártást, és ezért a Tajvanon gyártott chipekre is vámot vetne ki.
Trump vámokat ígért az Amerikába importált chipekre, és azt ígérte, hogy a vámok egy év alatt jelentősen emelkednek. Az amerikai elnök a Mar-a-Lagóban tartott sajtótájékoztatón osztott meg friss részleteket vámterveiről, és hozzátette, hogy azt szeretné, ha Amerika partnerei időt kapnának arra, hogy az országba jöjjenek és ott gyártsák termékeiket. A megjegyzései felrázták a félvezetőipart, és arra késztették a cégeket, hogy a lehetséges vámok miatt idő előtt berendeljék termékeiket.
A sajtótájékoztatón Trumpot először az autóipar elleni vámokról kérdezték. Amikor tovább kérdezték a félvezetőkre és gyógyszerekre vonatkozó terveiről, Trump azt válaszolta, hogy a vámok legalább 25%-osak lesznek (ez az autókra is vonatkozik!), és egy év alatt jelentősen emelkedni fognak. Az elnök azonban megígérte, hogy kormánya időt ad a chipgyártó cégeknek, hogy az Egyesült Államokba települjenek, ugyanis ha ott lesz az üzemük vagy a gyáruk, akkor nem kell vámmal tervezni.
Az elnök végül megosztotta, hogy kormánya egy kis esélyt akar adni a chipgyártó vállalatoknak, mielőtt olyan vámokat vezetne be, amelyek könnyen felboríthatják a globális félvezetőipart. És eközben egy csoport tajvani vállalat ismertette a gyártás Ameriká-ba történő áthelyezésére vonatkozó terveit. A Economic Daily szerint hét nagy tajvani MI-szervergyártó nemrégiben Texasba látogatott, hogy felmérje, érdemes-e befektetni az országban. Néhány cég (köztük a Pegatron, a Wistron, a Quanta Computer, a Wiwynn és az Inventec) május 10-e előtt jelentheti be amerikai beruházási terveit.
A tajvani cégek becslése szerint a telekvásárlás és a gyárak építésének költségei nagyjából 2 milliárd dollárra rúgnak, míg az automatizált berendezések hozzáadása 3 és 5 milliárd dollár közötti összegre növelheti a költségeket. A legtöbb tajvani szervercég Mexikóban működik, és az országgal szembeni vámok esetén túlzott költségek miatt aggódnak. A Foxconn és a Pegatron nem volt hajlandó kommentálni texasi látogatását, de a Quanta felvázolta, hogy célja a termelés növelése az Egyesült Államokban, a Wiwynn pedig nem zárta ki amerikai jelenlétének bővítését.
Nyilvánvaló, hogy a Trump-kormányzat ezzel nyomást gyakorol a tajvani TSMC-re, de olyasmit is hallottunk, hogy megvásárolja az Intel öntödéit is. A piaci források azt is tudni vélik, hogy a TSMC a Qualcommal és a Broadcommal partnerségben részesedést szerezhet a TSMC öntödéiben, illetve az Intel felgyorsíthatja partnerségét a tajvani United Microelectronics Corporationnel (UMC), amelyen keresztül az utóbbi felhasználhatja az Intel kihasználatlan kapacitásainak egy részét, hogy ne legyen vám. Az UMC kiforrott node-okon gyárt chipeket, és az Intellel való partnersége várhatóan a 12 nm-es és magasabb node-okra terjed ki.
Szigorból nincs hiány.
Forrás: WCCFTech