Yasuke Simulator – Az AAA játékipar remek paródiája

TESZT – Ezt a játékot nem kell és nem is szabad komolyan venni. Ez lenne a filmek közötti mockbusterek videojátékos ekvivalense. Ami a filmek között volt a Gladiformers (és sok más a Video Brinquedótól), az lett a Yasuke Simulator az Assassin’s Creed Shadows hátán belovagolva. Ez nem egy AAA játék, hanem annak paródiája. És mivel a játékot aprópénzért meg lehet vásárolni, nem is lehet átverésnek nevezni.

 

Mivel a játékiparra ráférne már egy újabb 1983 (legalábbis az indie címeken túl), bizony néha érdemes elgondolkodni, hogy ilyen játékok miért is léteznek.

 

 

Yasuke küzdelmei

 

Az egyedüli afrikai (sötét bőrű) szamurájt irányíthatjuk. Történetileg 1579-ben járunk, és a jezsuitákkal együtt érkezett meg Japánba. Nobunaga Odához csatlakozunk azzal a céllal, hogy Japánt egyesítsük. Tehát a feudális Japánban játszódik a játék, amelyben a katanát stílusosan, precízen kell forgatnunk. Persze erősebb mozdulatokból nem lesz hiány. A világban elszórva találhatunk felszerelést is, amivel erősebbé tehetjük hősünket. Történelmileg is elvileg hitelesnek mondják a fejlesztők a játékot (még a nevük is az: HistoryAccurateDevelopers). A játéknak van azért hátulütője is. Egészen pontosan a mesterséges intelligencia használatáról van szó. A fejlesztők a Steamen azt írják, hogy „némi audió és grafika” lett az MI segítségével létrehozva, de ennél talán többről is van szó. A játék amúgy abszurd, de szórakoztató. Épp ezért kap kifejezetten jó értékelést, és látván, hogy a Steamen alig egy hét alatt több mint 1300 értékelést hozott össze (mégpedig úgy, hogy 97%-uk (!!!) pozitív!) és a túlnyomóan pozitív kategóriában van, két dolgot mutat.

Egyrészt azt, hogy sokan belefáradtak az AAA játékok költségeibe, mikrotranzakcióiba és megőrizhetetlenségükbe (Denuvo), másrészt pedig azt is sugallja, hogy ez a játék valójában szórakoztatónak nevezhető. A játék azért nem annyira pontos történelmileg, mert például lesz oiyan, amikor pisztollyal osztjuk az áldást a vonaton. Aztán lesz tofuszállítás, autóvezetés, és pár érzékeny témát is érint a YS. Japán jelenlegi állapotát parodizálja, és kissé olyan beütést kelthet, mintha egy Saints Row játékból látnánk egy kisebb részletet. Kilenc pályából áll, és itt meg lehet említeni a negatívumainak egyikét: rövid. Másfél óra alatt végig lehet játszani, és bizony több ponton is alap kezelőfelületet és betűtípust lehet látni (Unity Engine), így ezen a téren nem nagyon fektettek sok munkát abba, hogy kellőképpen disztingválni lehessen a többi, ugyanezt az engine-t használó, ám sokkal inkább csak pocsék asset flipnek nevezhető terméktől. Viszont a soundtrack meglepően kellemesnek hangzott, pedig pont az ilyen játékok esetében lehet éppenséggel ez az egyik gyenge pont. Jó, azért a szinkronhangok tekintetében röhejesen rossz lett többségében, de ha hozzátesszük, hogy a játék deluxe verziója kóstál annyit, mint egy AAA játék alapkiadásának egyhetede, akkor máris más fekvésű a leányzó.

 

 

Transformer elleni küzdelem

 

Ez nem valami vicc, mert egy ilyesmi ellen is küzdeni fog karakterünk, akinek a kezelhetősége (mindegy, hogy gyalog vagy járműben) kissé pocséknak nevezhető. Lenne min javítani. Például az autók tolatási sebessége egy picit, de tényleg csak egy ici-picit lassú. Jó, nem kell Big Rigs Over the Road Racing szinten lennie (az a valami is fel fog bukkanni a Steamen…), de azért ez kicsit röhejes. Ha már vezetés, ez a szekció eléggé szórakoztató volt, ám talán egy kicsivel több is elférhetett volna a játékban. A védekezés is kissé lehetetlennek bizonyulhat nagyobb tömegekben, ugyanis ilyen gomb nincsen, úgyhogy ha körül fog venni minket a horda, a katanánkkal nem sok esélyünk lesz a túlélésre. Hozzá kell tennünk azt is, hogy ha meghalunk, az adott pályát a legelejéről kell újrakezdenünk.

A járműveken amúgy alaposan érzékelhetjük, hogy a Unity engine alapjainál többre nem nagyon számíthatunk, mert oda-vissza pattog minden, ha esetleg nem tudjuk azokat megfelelően úton tartani. Mondjuk az utolsó boss kifejezetten kacagtató volt, ugyanis ahogy és amit beszél, az egyszerűen röhej (jó értelemben véve), de azért itt meg előjött, hogy mennyi ólmot kell beledönteni, hogy végre legyőzzük… itt azért túlzásokba estek. De beszéljünk arról, hogy miért kap ez a játék jó értékelést: mert ez nem veszi komolyan magát. Nincs benne Denuvo. Nincs benne kötelező fiókhasználat. Egyszerűen letöltjük és pöccre indul. Nem olyan játék, ami akár vontatott lehet és túl sokáig marad a nyakunkon. Mindeközben jó paródia, és rendszerigény tekintetében sincsen közel az Assassin’s Creed Shadowshoz, ami biztos jó a maga értelmében, de a Ubisoft nem véletlenül tart lefelé: mert egyszerűen nem olyan játékokat csinál a francia kiadó, amik valóban felkeltik a játékosok érdeklődését. Hol is van Sam Fisher? Na erről van szó.

 

 

Jó paródia

 

A Yasuke Simulator még deluxe verzióban sincs 4 ezer forint. Az alapkiadás is 1360 forint. Ennyit megér. Ezért pedig kap egy 7/10-et, mert nem tökéletes. Inkább egy Yasuke Simulator mint egy újabb AAA cím.

-V-

Pro:

+ Szórakoztató
+ Jó soundtrack
+ Annyira rossz, hogy már jó

Kontra:

– Rövid
– Kisebb hibáktól hemzseg
– A szinkronhangok borzalmasak


Kiadó: HistoryAccurateDevelopers

Fejlesztő: HistoryAccurateDevelopers

Stílus: akciójáték

Megjelenés: 2025. március 20.

 

Yasuke Simulator

Játékmenet - 6.7
Grafika - 6.3
Történet - 7.6
Zene/hangok - 7.4
Hangulat - 7

7

Így kell parodizálni a játékipart és annak agonizáló állapotát.

User Rating: Be the first one !

Spread the love
Avatar photo
Grabbing controllers since the middle of the nineties. Mostly he has no idea what he does - and he loves Diablo III. (Not.)