A Sony nem akarja hagyni, hogy feledésbe merüljön a múltja. A PlayStation külön csapatot állított fel azért, hogy digitálisan megőrizze évtizedekkel korábbi játékait, PS5-ös verziókat, forráskódokat, koncepciós rajzokat és fejlesztői fotókat. Már több mint 650 terabájtnyi tartalmat mentettek meg.
A videojátékokat évtizedek óta művészeti és kulturális értékként tartják számon, így azok megőrzése az iparág egyik legfontosabb küldetésévé vált. A Sony 1995 óta jelentet meg játékokat PlayStation platformokra, ezzel a szektor egyik legfontosabb szereplője. Az évek során viszont egyes játékok és IP-k lassan feledésbe merülnek – ezt szeretné elkerülni a japán cég, amely nagyszabású projektbe kezdett történelme megőrzése érdekében.
A Game File beszámolója szerint a Sony 2022 óta dolgozik ezen az ambiciózus kezdeményezésen, amelynek célja, hogy minden apró részletet megmentsenek és dokumentáljanak videojátékaik múltjából. Garrett Fredley vezeti azt a speciális csapatot, amely eddig több mint 650 terabájtnyi adatot gyűjtött össze, beleértve a teljes PS5-ös verziókat, forráskódokat, belső dokumentációkat, koncepciós rajzokat, és még a fejlesztőcsapatok fotóit is.
Így menti meg a Sony a PlayStation történelmét
A PlayStation Studios archívuma nemcsak technikai információkat őriz meg, hanem olyan kulturális értékeket is, amelyek révén jobban megérthetjük, hogyan születtek a Sony legismertebb alkotásai. Az adatok összegyűjtése mellett azonban óriási kihívást jelent azok rendezése és hosszú távú elérhetőségének biztosítása. Érdekesség, hogy a munka során egy Vaultron nevű robot is segítségükre van, amely több ezer merevlemezt képes beolvasni az elveszett fájlok helyreállítása érdekében.
A legfőbb problémát az jelenti, hogy korábban nem volt szabványosítva a videojátékok tárolása, így a fejlesztők többsége nem figyelt arra, hogy munkafolyamataikat hosszú távon is megőrizzék. Az összegyűjtött adatok jelenleg Liverpoolban és Las Vegasban található szervereken vannak tárolva, és a közeljövőben már az egy petabájtos álomhatárt is elérhetik. A következő nagy feladat az lesz, hogy ezt a hatalmas archívumot a jövőben is használható állapotban tartsák.
Forrás: 3djuegos